Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mac Açılmıyor mu? Nasıl Onarılır ve Önyükleme Yapılır

TRWE_2012

لِيَغْفِرَ لَكَ اللّٰهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِك
Moderatör
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  5,271
 • MFC Puanı
  15,870
 • MFC Seviyesi

Mac'inizi açamıyor musunuz? Hemen tekrar çalışır duruma getirmek için kullanabileceğiniz birkaç ipucu ve püf noktamız var.

Açılmayan veya Apple logosunun ötesine geçmeyecek bir iMac veya MacBook Air'iniz mi var? Merak etmeyin. Sinir bozucu ama genellikle düzeltilebilir.

apple-mac-laptop-mouse.jpg


Mac'inizi yeniden başlatmak için ihtiyacınız olan tüm adımlar burada. Başarısız bir işletim sistemi güncellemesinden sonra Mac'iniz önyükleme yapmadığı sürece, sırayla çalışın. Bu durumda, doğrudan 8. adıma atlayın.

MacBook'taki Güç Düğmesi Nerede?​

Başlamadan önce, Mac'inizi nasıl açacağınızı bildiğinizden emin olun.

Yeni MacBook modellerinde fiziksel güç düğmesi yoktur. Bunun yerine, klavyenin sağ üst köşesinde işaretsiz siyah bir kare bulun. Bu aynı zamanda Touch ID sensörü olarak da kullanılabilir; bilgisayarınızı açmak için parmağınızı üzerinde kısaca tutmanız yeterlidir.

macbook-air-power-button.jpg


Daha eski bir MacBook'ta, güç düğmesi açıkça işaretlenmiş bir fiziksel düğmedir. İşlev tuşlarının yanında, klavyenin sağ üst köşesinde aynı konumdadır.


İMac'teki dairesel güç düğmesini sol alt köşede arka tarafta bulabilirsiniz (bilgisayarınıza önden bakarken). Mac Mini'de güç düğmesi sağ arka köşede yer alır.

1. Mac'in Gücü Olup Olmadığını Kontrol Edin​

Öncelikle, Mac'inizin bir güç kaynağı olup olmadığını kontrol edin. Evet, aptalca ve açık, ancak teknik destek alan herkes bilir ki, ilk önce yoldan çıkarılan bariz düzeltmeleri yapmanız gerekir.

Bu nedenle, MacBook'unuz pil gücüyle açılmıyorsa fişe takın. Pil tamamen bitmiş veya arızalı olabilir.

MacBook'unuz bağlı güç adaptörü ile şarj olmuyor veya açılmıyorsa, düzgün bağlandığından ve herhangi bir şekilde hasar görmediğinden emin olun. Etrafta bir tane varsa, farklı bir güç kablosu deneyin. Ayrıca bağlantı noktasının temiz olup olmadığını kontrol edin. Toz birikmesi hem USB-C bağlantı noktalarını hem de eski MagSafe şarj cihazlarını bozabilir.

Ve siz oradayken, harici donanımınızı da kontrol edin. Bazen nedeni bunlar olabileceğinden, yazıcılar veya grafik tabletler gibi çevre birimlerinin bağlantısını kesin. Bir Mac Mini'niz varsa, monitörün doğru şekilde bağlandığından ve güç verildiğinden emin olun.

2. Bir Güç Döngüsü Çalıştırın​

Bir sonraki adım, bir güç döngüsü çalıştırmaktır. Bu, Mac'teki tüm güç izlerini tamamen keser ve sıfırdan yeniden başlatmanıza olanak tanır.

 • Yeni bir MacBook'ta, güç kablosunu çıkarın ve güç düğmesini 10 saniye basılı tutun.
 • Daha eski bir MacBook için, güç kablosunu çıkarın ve pili en az 10 saniye süreyle çıkarın.
 • Bir masaüstü Mac kullanıyorsanız, güç kablosunu en az 10 saniye boyunca çıkarın.
Güç düğmesini bu şekilde basılı tutmak, bir "sıfırlama" düğmesine basmaya veya fişi çekmeye eşdeğerdir. Telefonlarda, e-kitap okuyucularda ve pili çıkarmanıza izin vermeyen hemen hemen tüm diğer gadget'larda çalışır, bu nedenle hatırlamak için iyi bir ipucu.

3. Güvenli Modda Önyükleme​


safe-mode.png


MacBook'unuz açılmadığında, en son çalışırken ne yaptığınızı hatırlamaya çalışın. Uygulamaları mı yüklüyordunuz, yazı tipleriyle uğraşıyor muydunuz yoksa sistemde değişiklik mi yapıyordunuz?


Mac'inizi açtığınızda yaşam belirtileri gösteriyorsa (örneğin, Apple logosunu veya oturum açma ekranını geçmezse) Güvenli Mod'da başlatmak sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Mac'inizdeki güç düğmesine basın ve hemen Shift tuşunu basılı tutun . Giriş ekranına ulaşana kadar basılı tutun, ardından normal şekilde devam edin.

Güvenli mod, bir dizi tanılama testi çalıştırır ve ardından macOS'in basitleştirilmiş bir sürümünü başlatır. Bu, başlangıç uygulamalarınızı, özel yazı tiplerinizi, ekstra donanım özelliklerini veya temellerin ötesinde herhangi bir şeyi yüklemez.

Mac'iniz Güvenli modda başarılı bir şekilde önyüklenirse, yeni uygulamaları kaldırmaya, başlangıç öğelerini devre dışı bırakmaya, donanımı kaldırmaya veya soruna neden olabilecek diğer son değişiklikleri geri almaya başlayabilirsiniz.

4. SMC'yi Sıfırlayın


Sistem Yönetim Denetleyicisi (SMC) bir dizi temel Mac işlevini kontrol eder. Klavye arka ışığından pil yönetimine ve güç düğmesine bastığınızda olanlara kadar her şeyi halleder.

SMC'yi sıfırlamak, MacBook'unuzun başlamaması veya kapağı açtığınızda uyanmaması da dahil olmak üzere birçok soruna yönelik iyi bir çözümdür. Sahip olduğunuz Mac modeline bağlı olarak bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

Masaüstü Mac'ler​

 1. Güç kablosunu çıkarın ve 15 saniye bekleyin.
 2. Kabloyu tekrar takın ve beş saniye daha bekleyin.
 3. Mac'inizi yeniden başlatın.

2018 MacBook Pro + T2 Güvenlik Çipli MacBook'lar​

 1. Sağ Shift tuşunu, sol Option tuşunu ( Alt ) ve sol Kontrol tuşunu yedi saniye basılı tutun .
 2. Bu tuşları basılı tutarken, güç düğmesini yedi saniye daha basılı tutun.
 3. Tüm tuşları bırakın, birkaç saniye bekleyin ve ardından yeniden başlatın.

Çıkarılabilir Pili Olmayan MacBook'lar​

 1. Sol Shift , Option ( Alt ) ve Kontrol tuşlarının yanı sıra güç düğmesini (veya Touch ID düğmesini) 10 saniye basılı tutun .
 2. Tüm anahtarları serbest bırakın, ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Çıkarılabilir Pilli Eski MacBook'lar​

 1. Pili çıkarın.
 2. Güç düğmesini beş saniye basılı tutun.
 3. Pili yeniden bağlayın, ardından MacBook'u yeniden başlatın.

5. NVRAM Veya PRAM'ı Sıfırlayın​


reset-nvram.jpg


NVRAM (geçici olmayan rasgele erişim belleği), Mac'in hızlı bir şekilde erişmesi gereken belirli ayarları depolayan özel bir bellek bölümüdür. Bununla ilgili sorunların bilgisayarınızı önyüklenemez hale getirme olasılığı daha düşük olsa da, önlem olarak sıfırlamanın bir zararı olmaz.


Eski Mac'ler bunun yerine PRAM (çevre RAM) kullanıyordu. Her ikisini de sıfırlama işlemi aynıdır:

 1. Güç düğmesine basın, ardından hemen Option ( Alt ), Komut , P ve R tuşlarını basılı tutun .
 2. Mac'iniz yeniden başlamış gibi görünse bile tuşları yaklaşık 20 saniye basılı tutun.
 3. Mac'iniz bir başlangıç sesi çalıyorsa, zil sesini ikinci kez duyduktan sonra tuşları bırakın.
 4. Mac'inizde T2 Çip varsa, Apple logosu ikinci kez kaybolduktan sonra tuşları bırakın.
Mac'iniz yeniden başlatıldığında, saat dilimi veya ses seviyesi gibi bazı temel ayarların yapılması gerekebileceğini göreceksiniz.

6. Apple Diagnostics'i Çalıştırın​


apple-diagnostics-1.jpg


Umarım şimdiye kadar Mac'iniz tekrar çalışır durumda. Değilse, Apple Diagnostics aracını kullanarak donanım sorunlarını kontrol edebilirsiniz. Bu, sorunları kontrol edecek, ardından düzeltmeler önerecek veya destek seçeneklerinizi gösterecektir.


 1. Yazıcı gibi gereksiz tüm harici aygıtların bağlantısını kesin. Gerekirse klavyenizi, farenizi ve monitörünüzü takılı bırakabilirsiniz.
 2. Güç tuşuna baş.
 3. D tuşunu basılı tutun . Sizden dilinizi seçmenizi isteyen bir ekran görene kadar basılı tutun.
 4. Bir dil seçin, ardından Apple Diagnostics testlerini çalıştırmaya başlayacaktır. Bunların tamamlanması birkaç dakika sürer.
Bittiğinde, testin sonuçlarını göreceksiniz. Bazıları hızlı düzeltmeler önerecek ve size testi yeniden çalıştırma şansı verecektir. Diğerleri, Apple Tanıları sayfasında
Kod:
https://support.apple.com/en-us/HT203747
bakabileceğiniz referans kodları oluşturacaktır . Ayrıca, Mac destek seçeneklerinizi de gösterecektir. Sorun yoksa, arıza muhtemelen donanımınızda değildir.

Haziran 2013'ten önce piyasaya sürülen Mac'lerde bunun yerine Apple Donanım Testini alacaksınız . Aynı şekilde aktive edersiniz ve prensip aynıdır. Dilinizi seçin, ardından başlamak için Test'i tıklayın .

apple-hardware-test.jpg


7. Kurtarma Modu Araçlarını Kullanın​


macos-utilities.jpg


Tüm Mac'lerin sabit sürücüde özel bir Kurtarma bölümü vardır . Bu, tam macOS'tan bağımsız olarak önyüklenir ve bilgisayarınızı onarmak için bir araç paketine erişim sağlar.

Kurtarma'yı başlatmak için:

 1. Güç tuşuna baş.
 2. Komut ve R tuşlarını basılı tutun .
 3. Apple logosunu gördüğünüzde tuşları bırakın.
 4. Önyükleme bittiğinde, yeni bir macOS Yardımcı Programlar menüsü göreceksiniz .
lk denenecek olan Disk Yardımcı Programı . Bu, macOS'ta bulunan aynı aracın bir sürümüdür ve sabit sürücünüzü veya SSD'nizi taramanızı ve onarmanızı sağlar. Onarım işlemine başlamak için sürücüyü seçin ve İlk Yardım öğesine tıklayın .Yardımcı Programlar menüsünde kullanılabilen birkaç araç daha vardır . Bunlar, daha ileri düzey kullanıcılar için Terminal'i içerir.

8. MacOS'u Kurtarma Modunda Yeniden Yükleyin​


reinstall-macos.jpg


Bu kadar ileri gittiyseniz, sorununuz muhtemelen donanımla ilgili değildir veya basit bir yazılım düzeltmesi de değildir. Şimdi en iyi çözüm, bir Time Machine yedeklemesini geri yüklemek veya macOS'u tamamen yeniden yüklemektir .

Bunu Kurtarma yoluyla yapabilirsiniz. Güç düğmesine basıp Komut ve R tuşlarını basılı tutarak başlayın .

Yakın zamanda bir Time Machine yedeklemeniz varsa, sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için bunu geri yükleyebilirsiniz. Değilse, menüden macOS'i Yeniden Yükle'yi seçin.

MacOS'u yeniden yüklemeyi seçtiğinizde, işlemin bir parçası olarak diskinizi biçimlendirme seçeneği sunulur. Yalnızca kurulumunuzu onarmak istiyorsanız bunu seçmeyin - macOS'u kendi başına yeniden yüklemekte sorun yoktur.

Kurulumu tamamlamak için ekrandaki kılavuzu izleyin. Araç işletim sistemini sıfırdan indireceği için internete bağlı olmanız gerekecek. Buna ulaşamazsanız, Mac'inizi bir USB sürücüden başlatmanız gerekebilir .

Mac'inizdeki Diğer Uyarı İşaretlerini Kontrol Edin​

İster üst düzey bir MacBook Pro ister daha eski bir iMac olsun, tüm Mac'ler güvenilirlik konusunda büyük itibarlara sahiptir. Ancak yine de sorunlarla karşılaşabilirler.

Açılmayan bir Mac'i düzeltmek genellikle nispeten kolay olsa da, en iyisi uyarı işaretlerini kontrol etmek ve sorunları ortaya çıkmadan önce düzeltmektir.
 
Üst Alt