• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Maji Unsurları

Üyelik Tarihi
17 Ara 2012
Konular
259
Mesajlar
626
MFC Puanı
210

Maji Unsurları


Majinin esasları basittir. Ancak aletleri ve gereçleri karmaşık olabilir, çünkü bunlar irade gücünü ve konsantrasyonu desteklemek için üretilmiştir ve duruma, kültür ve çağa göre değişebilir. Değişmeyen şey temel ilkelerdir. Esas dayanağı insan iradesidir. İnsanda özgür irade olup olmadığı tartışma konusu olmuştur. Pozitif bilim üzerine kurulmuş ideolojik görüşler düşünce ve duyguları kimyasal salgıların tayin ettiği, insanın determinist bir evrene tabi dış etkenlere tepki veren bir nevi karmaşık robot olduğu görüşü savunmuştur. Bu görüşe karşın insan davranışlarının tümü özgür iradeden kaynaklandığını savunan çeşitli görüşler de vardır. Okült açıdan bakıldığında birinci görüş maalesef daha doğrudur. İnsanda özgür irade vardır, fakat kullanılması, kullanmayı bilmesi ve geliştirilmesi gerekir. Ancak iradesini özgürce kullanıldığında varlığından söz edilebilir, gerisi aldatmacadır.

İradeyi geliştirme yöntemleri okullarda öğretilmemektedir. Bazen yaşamdaki zor şartlar irademizi geliştirmeye zorlayabilir. Çünkü yaşam da bizi birer majisyene dönüştürmeye göre tasarlanmıştır. Çocukluktan itibaren öğrendiğimiz her şey bizi çevreye ve kendimize hakim olmayı öğretiyor. Hepimiz kör talihin, feleğin şamarını yemişizdir ve şüphesiz herkes gibi yemeğe devam ediyoruz. Her şey bizi kendi ayaklarımız üzerinde durmayı öğretiyor. Dolayısıyla, kendimizi geliştirmeye öğretecek gerçek bir okul buna dayılı olmalıdır. İster adına psişik gelişme, ister ruhsal tekamül diyelim veya başka bir şey diyelim, bu süreç ve meyveleri bize ve sadece bize aittir. Hiç bir "guru", "avatar", "şeyh" vs. bunu elimizden almasına, gelişmemize sahip çıkmasına ve bir şekilde bizi borçlu kılmasına izin vermeyiniz. İnsanları bu maske altında sömürenler gerçek kara büyücülerdir. Ayrıca bilgi bir ticari meta olarak tutulamaz. Hiç bir örgüt meditasyon teknikleri veya psişik gelişmenin telif hakkına sahip değildir. Temel prensipleri öğrendikten sonra siz de kendi çalışma yöntemlerinizi yaratabilirsiniz. Verdikleri yöntemler ve daha da fazlası binlerce yıldır açıkça bilinmekte ve klasik eserlerde verilen yöntemlerden alıntılardır. Gerçek öğretmen sizin gelişmenizi ön plana alır. Bunun dışında, bir ağaç meyvelerinden tanınır, eğer bir kimse veya grup verici değilse ve gerekli durumlarda insanların gelişmesini katkıda bulunmak istemiyorlarsa, pırlantalarını paylaşmak istemiyorlarsa, o zaman ortaya çıkıp insanlardan özel ilgi ve yetki talep etmelerine hakları yoktur.

Başka bir yazımızda şöyle yazdık: "Eliphas Levi'ye göre majinin üç unsur vardır: 1) irade gücü, 2) astral ışık ve 3) tekabül. Bu üçlüye ileride Altın Şafak Cemiyeti dördüncü bir unsur olarak imgelemeye kattılar. İrade en önemli unsurdur. Örneğin, Levi'ye göre büyücülerin karmaşık ve bazen de son derece saçma reçeteleri iradelerini belli bir konu üzerinde yoğunlaştırma görevini görür. Astral ışık, Anton Mesmer tarafından ortaya atılan iradeyi hedefine götüren suptil manyetik alandır. Tekabül ise farklı şeyleri birbirine bağlayan suptil bağlardır. Bunlar genelde astrolojiktir. Yani belirli bir ot, tütsü, taş belirli bir gezegene bağlıdır. Dolayısıyla, belirli bir gezegenin etkisinden faydalanmak için, o gezegene bağlı tütsü, renk vs. kullanılır. Bu tabi ki yine bir bilgi değildir ve binlerce yıldır açık veya kapalı bir şekilde dile getirilmiştir, özellikle Aggripa ve Paracelsus'un eserlerinde."(10) (Okült Diriliş ve Altın Şafak Hermetik Cemiyeti - Bölüm 1) Eğer bu yazıyı daha okumadınızsa, konuyu daha iyi anlamız açısından bir an evvel okumanızı öneririm.

Altın Şafak Hermetik Cemiyeti (Hermetic Order of the Golden Dawn) üyelere derecelerine uygun dağıtılan "bilgi kağıtları" ("knowledge papers") dışında bir de "Flying Roll" denilen yetkin üyelerin yazdıkları çeşitli araştırma raporları vardı. Bunların bir kısmı yakın tarihte yayınlandı(11), aralarında "İmgeleme Üzerine bazı Düşünceler" ("Flying Roll No. V - Some Thoughts on Imagination, by V.H. Frater Resurgam" (Bu yazının İngilizce'si sadece sitemizde bulunur) [Very Honoured Frater Resurgam HOGD üyesi Dr. Edward Berridge'in majikal adıdır]) yazısından aşağıda bazı alıntılar yapılmıştır, burada söz edilen Hayal Gücü için literatürümüzde kimi yerde "İmajinasyon", kimi yerde "İmgeleme" kullanılmıştır. İmajinasyon imgeleme veya hayal gücü için başka bir addır. İmajinasyon kelimesinde maji kelimesini bulabilirsiniz (i-maji-nasyon):
"İnisiye olmayan kişiler Hayal Gücünü popular anlamda "hayal ürünü" ile eş anlamda olarak idrak ederler. Başka bir deyişle, gerçek dışı bir şey olarak. Ancak Hayal Gücü bir gerçeğin ifadesidir. Bir insan astralda ve hatta daha yüksek bir alemde bir şekil yarattığını hayal ediyorsa ve o şekil o alemde mekan eden zeki bir varlık tarafından bizim alemdeki çevre kadar somut olarak algılanıyorsa. Hayal gücünün yarattığı bu şeklin geçici bir varlığı olabilir. Bu önemli herhangi bir sonuca neden olmayabilir veya da canlandırılıp iyi veya kötü bir amaç için kullanılabilir.

"Majinin uygulanması için hem Hayal Gücü, hem de İrade Gücü faaliyette geçmelidir. İkisi de uygulamada eş değerdedir. Hatta en iyi sonuçları elde etmek için Hayal Gücü, İrade Gücünün biraz önüne geçmesi gerekir.

"İrade Gücü desteksiz bir akım gönderebilir. Bu akım tamamen etkisiz olmaz. Ancak sonucu muğlak ve kısa sureli olur, çünkü desteksiz irade sadece bir akım gönderebilir.

"Desteksiz Hayal Gücü bir şekil yaratabilir ve bu suret belirsiz bir sure için varlığını sürdürebilir. Ancak irade tarafından canlandırılmadığı sürece önemli herhangi bir işlem yapamaz.

"Ancak bunların ikisi birleştirildiği zaman - Hayal Gücü bir şekil yarattığında - ve İrade Gücü o şekli yönetip kullandığında, harika Majikal sonuçlar elde edilir."

Önemli majikal unsurlardan biri de bilgidir. "Bilgi güçtür". Unutmamak gerekir ki Golden Dawn (Altın Şafak) evrakları eskiden gizli tutulurdu. Şimdi bunları açıp okumamız mümkün. Ancak o bilgiler eskiden inisiyelerin hazırlık derecelerine göre ve belirli bir düzen içerisinde basit şeylerden başlayarak verilirdi. Derece inisiyasyonları insanı bu bilgilere ehil kılmaya yönelikti. Kişide ruhsal aydınlanmayı geçekleştirmek için tasarlanmıştı. Yani modern terminolojide birer etkili psiko-dramaydılar. Halen uygulanmakta olan bu ritüeller çok etkili olduğu söylenir, Florida'da bit Amerikan Altın Şafak hermetik Cemiyeti fraksiyonun başkanı Chic Cicero, 0=0 Derece Neophyte inisiyasyonunda kendinden geçtiğini ve ritüel boyunca taşınması gerektiğini aktarmıştır. 5=6 Derece Adeptus Minor inisiyasyonu o denli etkiliymiş ki, bir çok aday ancak 6 ay sonra kendine gelebildiklerini söylenir. Her inisiyasyon bir yeniden doğumdur. Bir şeyler atılıyor, başka şeyler alınıyor. Neophyte inisiyasyonunda ritüelleri yürüten hirofantın, (Hierophant) adaya belirli bir astral tesir aşılaması gerekiyor. Dion Fortune bu inisiyasyon sırasında yıllar öncesinde bir hipnoz güçlere sahip biri tarafından ona negatif telkin göndermesinden kaynaklanan obsesyonu ve halsizliğinden kurtulmuştu(12).

"Flying Roll No. II"de (Web sayfamızın İngilizce bölümünde) W.W. Westcott şöyle yazmıştır: "Majikal güce sahip olmak istiyorsak, irade gücünden daha önce, arınmış beden, zihin ve duygu gerekir", aynı "Flying Roll"de Florence Farr şöyle yazmaktadır: "Kendimizi cehalet ve karanlıktan arındırmadan, bu irade gücünü icra etmede tehlike vardır. Önce bilgeye sahip olmadan uygulamaktan kaçınmalıyız."

Majinin ön gördüğü değişiklik geçici menfaatler yerine kendi üzerimizde tatbik edeceğimiz değişim ile birlikte evrenin iç boyutlarındaki enerji, ışık, bilgi kaynakları ile iletişim ve uyum sağlamaktır.

"Sessizlikte çalışan ve sadece Sessizliğin ifade edebileceği Evrenin Hakimi adına, güneşin doğduğunu ve gölgelerin kaçtığını beyan ediyorum"
Hermetic Order of the Golden Dawn, Neophyte (ilk dereceye giriş) İnisiyason Ritüelinden
 
Üst