Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Makyaj Malzemesi Seçerken Sağlığımız için Dikkat Edilmesi Gerekenler

vioLeta

| Az İnsan Çok Huzur |
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    29 Tem 2015
  • Mesajlar
    2,557
  • MFC Puanı
    350
  • MFC Seviyesi

...


~ Makyaj Malzemesi Seçerken Sağlımız için Nelere Dikkat Edelim ? ~Makyaj malzemelerinin çoğu sentetik boyalar içerir.

Ruj ve farlarda bulunan azoik renklendiricilerin çoğu toksindir. Bu nedenle mutlaka makyaj ürünleri tercih ederken, sentetik bazlı makyaj malzemeleri yerine doğal özlü makyaj malzemeleri tercih etmeye dikkat edilmelidir.

Ürün alınırken etiketi incelenmeli, üzerinde “doğal”, “bitkisel” ve “organik” yazılar mutlaka aranmalıdır.

Bunun yanında incelediğiniz ürün, aşağıda belirtilen maddelerden herhangi birini içerirse, kesinlikle tercih edilmemelidir.Paraben:

Kozmetik, cilt bakım ürünlerinde raf ömrünü uzatmak ve koku giderici olarak kullanılmaktadır. Alerjik reaksiyon ve ciltte kızarıklığa neden olabilir.Sodyum Lauryl Sülfat (SLS) ve Amonyum Lauryl Sülfat (ALS):

Vücut tarafından kolayca emilir ve yine ciltte tahrişe neden olur.İzopropil Alkol:

Alkol bazı cilt bakım ürünlerinde çözücü olarak kullanılır. derinin koruyucu örtüsünün dengesini bozabilir.Alüminyum:

Yaşlılık ile ilişkili Alzheimer hastalığıyla ilişkisi olduğu düşünülüyor.Madeni Yağ:

Petrol türevidir. Kaplayıcıdır, cildin salgıladığı toksin örtü üstüne rahat çıkamaz. Bu da sivilce ve diğer cilt şikâyetlerine neden olabilir.Polietilen Glikol (PEG):

Kozmetik ürünlere kıvam katmak için kullanılır, cildin bakterilere karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir.Duyarlı cilde sahip insanların hipoalerjenik ürünler kullanması tavsiye edilir.

Hipoalerjenik kozmetiklerde alerji riski çeşitli formüllerle azaltılır, minimize edilir.

Bu anlamda, üzerinde ‘hipoalerjenik’ veya ‘alerji açısından test edilmiştir’ ibaresi olan ürünler güvenlidir.

Sağlıksız Makyaj Ürünü Kullanmak Ne Tür Sorunlara Yol Açabilir ?


Örneğin İngiltere’de son araştırmada, kadınların artan meme kanseri ile paraben kullanımı arasında ilişki gözlemlenmiştir.

Bunun yanında zararlı kimyasallar içeren makyaj ürünleri, akne, döküntü, egzema, doğum bozuklukları ve bağışıklık sistemi zayıflığı ve ne yazık ki yıllarca kullanımları sonucu kansere kadar varan kötü sonuçlara neden olabilirler.

ABD Ulusal Meslekî Güvenlik ve Sağlık Enstitüsünün yaptığı bir araştırma, kozmetiklerde, 800 den fazla zararlı kimyasal madde bulunduğunu ortaya koymuştur.

Kozmetiklerde kullanılan 2 bin 983 kimyasal madde üzerinde yapılan araştırma sonucunda, bunların 884 ünün toksik (zehirli) olduğu belirlenmiştir.

Bu kimyasallardan 774 ünün yüksek derecede zehirlenmelere, 146 sının tümörlere, 218 inin üreme bozukluğuna, 314 ünün mutasyona ve 376 sının deri ve göz rahatsızlıklarına sebep olduğu açıklanmıştır.
 
Üst Alt