Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mama Hazırlama Teknikleri

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

MAMA HAZIRLANMASI SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Bazı hatırlatmalar


Anne sütü bebekler için en iyi besindir.

Emzirmeye hazırlık ve emzirmenin devamı açısından, annenin iyi beslenmesi önemlidir.

Biberonla besleme uygulaması emzirmeyi olumsuz etkileyebilir ve bebeği emzirmeme kararından geri dönüş zordur.

Bebek beslenmesi konusunda doktorunuzun önerilerine uyulmalıdır.

Bebek mamaları annelerin bebeklerini emziremedikleri durumlarda doktorunuzun tavsiyesi ile anne sütünün yerine kullanılır.

Mamaların gereksiz ve yanlış uygulanması, sağlık açısından sakıncalı olabilir. Bu yüzden kullandığınız mamaya ait hazırlama ilkelerini uyguladığınızdan emin olun. Bebek mamaları aynı şekilde hazırlanmaz. Mamalar belirtildiği şekilde hazırlanmalı ve kullanılmalıdır.
Bebek beslemesi yöntemi seçilirken, toplumsal ve parasal hususlar dikkate alınmalıdır.

Mama Hazırlanması


Biberonları ve mamayı hazırlamadan önce, çalışacağınız yüzeyin temizliğinden emin olun. Ellerinizi temiz su ve sabunla yıkayın.


Biberonarı, emzikleri, kapakları, vidalı kapakları, bıçağı, huniyi ve maşayı sıcak sabunlu suda fırçalayarak yıkayıp, iyice durulayın.


Mama hazırlamada kullandığınız tüm gereçleri büyük bir tencereye koyup, üzerlerini örtecek kadar içme suyuyla doldurun ve en az 10 dakika kaynatın.


Tencerinin içindekileri kaynattıktan sonra, temiz maşayla çıkarıp temiz bir yüzeyin üstne koyarak suyunu süzdürün. Tenceredeki suyu dökün.


Temiz bir tencereyi mama hazırlamak için gerekli olan sudan biraz daha fazla içme suyu ile doldurun ve an az 10 dakika kaynatın. Ilınmasını bekleyin.


Ilınmış suyu tam ölçüsüne uygun olarak biberona dökün. Mamanın hazırlanmasında kullanacağınız su ve toz mama miktarına dikkat ederek karıştırın.


Kutunun içindeki ölçeğe mama tozundan doldurun ve tozun fazlasını bıçağın keskin olmayan tarafı ile sıyırın.


Biberona su+mama tozu ilave ettikten sonra biberonun kapağını kapatarak, toz eriyinceye kadar kuvvetlice çalkalayın.


Bebeğin ağzına girecek kısmına dokunmadan, emziği biberona takın. Bileğinizin iç kısmına bir kaç damla mama damlatarak, mamanın uygun ısıda olup olmadığını kontrol edin. Mama ılıksa, bebeğinizi beslemeye başlayın.


Bebeğiniz emmeyi bıraktığında, biberonda mama kalmışsa, kalan mamayı dökün ve biberonu soğuk su ile iyice durulayın.


Hazırlanmış mama buzdolabında saklanabilir. Ancak 24 saat içinde kullanılmalıdır. Mamanın uygun ısıda olması için buzdolabından çıkan biberonlar sıcak su içinde ılıtılmalıdır.


Buzdolabına konmamamış mamayı 1 saat içinde kullanmazsanız dökün


 
Üst Alt