Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mars'ın tarihine ışık tutacak!

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

İki milyar yıllık meteor Mars'ın ışık tutacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2011'de Mars gezegeninden Afrika'daki Sahra Çölü'ne düşen meteorun incelendiğini ve ilginç
sonuçlar elde edildiğini açıkladı.

NASA'nın internet sitesindeki haberde, "siyahın güzelliği" lakabı takılan "NWA 7034" adlı meteorun 320 gram ağırlığında ve 2,1 milyar yaşında olduğu bildirildi.

Uzmanlar, NWA 7034'ün bugüne kadar bulunan diğer Mars kökenli meteorlardan 10 kat daha fazla su içerdiğini, ayrıca içindeki oksijen izotopu oranının kızıl gezegendeki atmosferle etkileşimi nedeniyle çok daha farklı olduğunu ifade etti.
NASA uzmanı Mitch Schulte, Mars gezegeninde yaşanan son jeolojik dönemin başlangıcı olan "Amazon" çağına ait meteorun, bulunan diğer meteorlardan çok daha eski olduğunu ve kızıl gezegenin tarihine ilişkin çok önemli ipuçları verdiğini belirtti.
"Siyahın güzelliği"nin NASA'nın Mars'taki gezgin robotlarının ve uydularının keşifleri için "mükemmel bir örnek" olduğunu vurgulayan uzmanlar, NWA 7034'un içindeki bileşimlerin bugüne kadar üzerinde çalıştıkları diğer meteorlardan farklı olduğunu söyledi.
NWA 7034'ün soğumuş lavların biçimlendirdiği yapışık bazalt çözeltilerden oluştuğuna değinen uzmanlar, bunun ana nedenlerinden birinin kızıl gezegendeki volkanik patlamalar olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, bu meteordan elde ettikleri verilerin gelecekte Mars'la ilgili araştırmalarda çok işe yarayacağını, kızıl gezegeninin jeolojik yapısındaki sürecin ve 2 milyar yıl önceki volkanik yüzeyinin gizeminin bu sayede çözülebileceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.
 
Üst Alt