• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Meteora - Yunanistan - Manastırlar Şehri

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
Meteora.jpg

Meteora... Yunanistan'ın en ilgi çekici yerlerinden biri. Kalambaka bölgesinde birçok manastırın bulunduğu bir yer; ama burayı özel ve benzersiz yapan manastırların her birinin 300 m. kadar yükseklikteki kayaların üzerine yapılmış olması. Yolun başında başımızı kaldırıp manastırlara bakıyoruz, bunları bu kadar yükseğe nasıl yapmışlar düşüncesi herkesin aklında. Bulundukları noktaya çıkmak için virajlı yollardan tepelere doğru ilerliyoruz. İlk Hıristiyanlık döneminde keşişlerin inzivaya çekildikleri, Tanrı'ya yakın olup insanlardan uzaklaştıkları bir yermiş. Aşağıya ulaşım oldukça zor olduğundan ve zamanın 14.yy. civarı olmasından bu hedeflerine ulaşmışlardır diye düşünüyorum. Meteora'nın sözcük anlamı da "havada asılı" demekmiş.

Birçok manastırın bulunduğu Meteora'dan bugün, içinde hala keşişlerin olduğu ve ziyarete açık olan 6 manastır var. Bunlar, Megalo (manastırların en büyüğü ve müze olarak kullanılıyor), Varlaam, St.Stephanos (bu da müze olarak kullanılıyor), St.Nikolaos Anapafsa, St.Triada (ulaşması çok güç olan, vadiden karşıya geçmek gerekiyor) ve Rausanou. Birbirinden bağımsız kayaların üstüne yapılan manastırlar Unesconun Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alıyor.

Manastırı ziyaret eden kadınların etek giymeleri gerekiyor. Ben bunu şöyle öğrendim. Girişte, rahibe bana bakarak çığlık çığlığa bir şeyler söylüyordu. Sonradan anladık ki, gösterdiği uzun eteklerden giymemi istiyor. Üzerimde zaten pantolon vardı ve tekrar etek giymem anlamsız geldi; ama rahibe ısrar edince pantolonun üzerine eteği giyip öyle gezmiştim manastırı.