Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Milonga Nedir?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,181
  • MFC Puanı
    6,001
  • MFC Seviyesi

Milonga günümüzde daha çok tango ile eşleşmiş dans geceleri ve dansçıların gittikleri dans mekanlarına verilen bir ad olsa da, aynı zamanda bir müzik türü ve dansıdır. Tango’ya ile yakınlığı ise aynı kökenden gelmelerinden kaynaklanır. Milongaların kendine ait bir ruhu vardır. Aynı zamanda bu ruhu besleyen ve kalbi yumuşayan bir ritim ve duygu geçişine sahiptir. Belli kuralları vardır ve bu görgü kurallarına uyulması geçmiş dönemlerin asaletini de yansıtmaktadır.

Milonga Geceleri Nasıldır?

Milonga gecelerinde dansçılar bir araya gelerek gruplar halinde toplanırlar. Bir dans gecesi de denebilecek milongalarda, kadın ve erkekler partnerleri ile birlikte dans edilecek pistte danslarını icra ederler. Dans için çalınan parçalar dörtlü ya da beşli gruplara bölünerek çalınmaktadır ve bu grup parçalara “tanda” adı verilir. Bu gruplamalar yapılırken farklı kişi, orkestra ve yıllar genellikle tercih edilmez. Bir grup şarkı belirlenmişse, aynı orkestranın parçalarının çalınmasına, hatta mümkünse aynı ya da yakın yılların şarkıları olmasına özen gösterilir. Bu seçimin böyle yapılmasının tabi ki amacı, dans eden çiftlerin belli bir ritim oluşturduklarında rahat dans etmeleri ve şarkıların benzer duygu, biçim ve havada olması içindir. Örneğin, bir dörtlü ya da beşli grup Milongo türünde olabilirken, diğer grup ise tango türünde olabilir. Bir diğer gruplar Arjantin valsi olabilirken, tango müziğine ek olarak başka bir dörtlü Latin dans müzikleri olabilir.

Dans edilmesi için erkekler kadınlarla göz temasında bulunur. Eğer ki kadın göz teması kurulduğunda gözlerini kaçırmıyor ise, erkek gidip dans için teklif götürebilir. Ancak, erkek göz teması kurduğunda kadın bu bakışa cevap vermiyorsa dans etmek istemiyor demektir ve bu durumda da illaki dans edilmesi için ısrarcı olunmaması gerekir. Piste çıkan çift, belirlenmiş olan bu dörtlü ya da beşli şarkı grubunda dans eder. Dans edilirken saat yönünün tersine doğru dans edilir ve bu dönüşe “rondo” denir. Bir şarkı grubu boyunca piste çıkılan eş ile dans etmek istenmiyorsa dahi en az iki şarkıda dans edilmelidir. İlk şarkı sonunda dansı bitirmek kabalık olarak algılanır. Bir de başka açıdan bakıldığında, ilk şarkıda çiftler birbirini tanımaya çalıştığı ve kimin hangi figürlerde iyi hangilerinde çok iyi olmadığı, neyi sevip sevmediği anlaşıldığından, ancak ikinci şarkı itibari ile çiftler tam verimli dans edebilirler. Bu nedenle, pistte en az iki şarkıda dans etmek en doğru adımdır. Eğer devam etmek istenmiyorsa ikinci şarkıdan sonra izin istenir ve dans bitirilir, ancak devam edilecekse şarkı grubu tamamlanır ve diğer grup parçalara geçildiği süre içerisinde eşler birbirine teşekkür eder ve ayrılır. Bu geçiş aralarında çalınan parçalar dans etmeye çok müsait olmayan perde denilen şarkılardır ve masalara dönülmesine işaret eder. Masalara dönerken genellikle erkekler kadınlara eşlik eder ve bu çok eski bir gelenektir. Yine başka bir grup parça çalınmaya başladığında yeni bir eş ile dans pistine çıkılarak dans edilmeye başlanır. Eğer ki mevcut partnerden memnun kalınmışsa, bu sürede masalara dönülmez ve perde yani ara şarkıların çalındığı bölümde pist üzerinde partner ile sohbet edilir. Yeni şarkı başladığında ise çiftler bu şekilde dansa birlikte devam edebilecektir.

Masalara oturmuş olan dansçıların yeni eşler ile piste çıkmasını da beklemek adına, pist üzerinde bekleyen çiftler, şarkının ilk kıtasında diğer çiftlerin kalkmasını beklemek adına sohbete devam ederler ve dansa başlamazlar. Kimse başlamadan dansa başlamak bir kabalık olabildiği gibi, herkes dansa başladığında da yerinizde durmadan dansa başlamış olmanız gereklidir. Çünkü dans, erkeklerin eşlerine sarılması start alır ve böylelikle neredeyse herkes aynı anda dans pistinin her yerinde çiftler dansa başlarlar. Bunun akabinde dansa başlanmamış olursa, dans eden çiftlerin yolunun üzerinde kalınma riski olduğundan, dansın akışının bozulma riski vardır. Bu nedenle de tetikte bulunmak önemlidir.

Dans ederken konuşmak çok doğru değildir. Dansın o parçalık bitişini ayarlamak için, şarkının son notası veyahut sondan bir önceki notası referans alınabilir. Eğer ki dans eden çiftlerden birisi karşısındakine teşekkür ediyorsa, kişi yeni bir grup parçada o kişiyle dans etmek istemiyordur. Danstan memnun kalınmışsa teşekkür etmeden beklemek gerekir. Eğer karşı taraf teşekkür ediyorsa dans bitirilir. Etmiyorsa, diğer grup parçalar başlayana kadar sohbet edilir.
 
Üst Alt