• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Murdar Ne Demek? Mundar mı Murdar mı?

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Murdar ne demek? Mundar mı Murdar mı? TDK anlamı
Murdar kelimesinin anlamı merak ediliyor. Halk arasında murdar kelimesi genellikle yanlış telaffuz edilerek "mundar" deniliyor. Peki Türk Dil Kurumu'nda (TDK) murdar kelimesinin anlamı nedir?

Mundar mı? Murdar mı? sorusu zaman zaman soruluyor. Halk arasında özellikle "kedi uzanamadığı ciğere murdar der" atasözlüyle özleşmiş kelime, çoğunlukla yanlış telaffuz edilerek "mundar" deniliyor. İşte Türk Dil Kurumu'na göre murdar kelimesinin anlamı...

MURDAR NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre murdar kelimesinin anlamı " sf. 1. Kirli, pis: "Bu murdar kümeste nasıl oturuyorsun bilmem?" -A. Midhat. 2. Cinsel birleşmeden sonra yıkanmamış (kimse). 3. Dinî kurallara uygun olarak kesilmemiş olan (hayvan)" şeklinde.

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Ben bile mundar olarak biliyordum doğrusu murdarmış;)

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,050
bende öyle bliyodum cahallık işde :D kısaca cok ciddi açılmıs bir konu bizim sayemizde bu hale gelmesi :D

Konular
112
MFC Puanı
2,610
bi çok kelime var galiba bu şekilde yanlış bildiğimiz :s94: bende mundar biliodum :p

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
Murdar ne demek, Murdar sözlük anlamı ne, Murdar neye denir?

Murdar
sıfat
1.
kirli, pis.
2.
şeriata uygun olarak kesilmemiş olan (hayvan).