• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Neden bayan denince kızılır da 'Kadın diyeceksin' diye diretilir?

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Neden bayan denince kızılır da 'Kadın diyeceksin' diye diretilir?
—Cevaplar? :sigara

Jival VulRo

Üyeliği durduruldu!
Konular
95
MFC Puanı
50
bence bayan daha kolay ve kibar. kadın ne. kadın. odun gibi.

Konular
0
MFC Puanı
1,780
Bunu bilmiyordum...direten varmıymış :)

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Sebebini öğrendim :sigara

Hayatın bazı evrelerinde dişi insanlara bazı adlar ile hitap ediliyormuş. Kız, bayan, hanım vs. gibi. Her ne kadar bana açıklaması saçma gelse de, azıcıkta olsa doğruluk payı var. En önemli sebep şu;

Erkeklerde medeni hali evli de olsa bekar da olsa erkek, erkektir.
Ancak durum kadınlarda böyle değil. Evlenmeden önce bayan, kız gibi çeşitli adlarla hitap edilirken medeni durumu evli olanlara genelde kadın deniliyor. Bu da bir ayrımcılık olarak görülüyor. :sigara Artık taktir sizin :sigara

Konular
52
MFC Puanı
2,310
kız bozulunca kız değil kadın oluyor işte

Joe.

Emektar Üye
Konular
1,140
MFC Puanı
4,850
Sebebini öğrendim :sigara

Hayatın bazı evrelerinde dişi insanlara bazı adlar ile hitap ediliyormuş. Kız, bayan, hanım vs. gibi. Her ne kadar bana açıklaması saçma gelse de, azıcıkta olsa doğruluk payı var. En önemli sebep şu;

Erkeklerde medeni hali evli de olsa bekar da olsa erkek, erkektir.
Ancak durum kadınlarda böyle değil. Evlenmeden önce bayan, kız gibi çeşitli adlarla hitap edilirken medeni durumu evli olanlara genelde kadın deniliyor. Bu da bir ayrımcılık olarak görülüyor. :sigara Artık taktir sizin :sigara

Aslında en mantıklısı "Hanımefendi" diyeceksin. Bazıları kadına da laf yapar bakarsın :)

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Aslında en mantıklısı "Hanımefendi" diyeceksin. Bazıları kadına da laf yapar bakarsın :)

Hanım olduğu için o olmaz. Hanım demek TDK da şu anlamlara geliyor :
ad
1.
kız ve kadınlara verilen san, bayan.
"Ayşe Hanım geldi mi?"
2.
(erkeğe göre) eş, karı.
"Adamın hanımı hamaratmış"
kadın ise:
ad
1.
erişkin dişi insan.
"Artık kadın ve erkek eşitliğinden söz ediliyor"
2.
evlenmiş ya da kızlığını yitirmiş dişi insan.

Kadında geçen ikincil anlama atıfta bulunarak bu hitabı sadece cinsel ilişki sonrası kazanmak eleştiriliyor. :sigara

Konular
52
MFC Puanı
2,310
Bezelye sen niye takıldın bu konuya, keyfin ne demek istiyorsa onu de.
günümüzde bana kadın dedi bana kız dedi diyenler genelde pimpirikli kişiler. kibar ve haddi aşmadık sürece hitabın ne önemi var

Joe.

Emektar Üye
Konular
1,140
MFC Puanı
4,850

Hanım olduğu için o olmaz. Hanım demek TDK da şu anlamlara geliyor :
ad
1.
kız ve kadınlara verilen san, bayan.
"Ayşe Hanım geldi mi?"
2.
(erkeğe göre) eş, karı.
"Adamın hanımı hamaratmış"
kadın ise:
ad
1.
erişkin dişi insan.
"Artık kadın ve erkek eşitliğinden söz ediliyor"
2.
evlenmiş ya da kızlığını yitirmiş dişi insan.

Kadında geçen ikincil anlama atıfta bulunarak bu hitabı sadece cinsel ilişki sonrası kazanmak eleştiriliyor. :sigara

Genellikle , okumuş insanlar bir kadına hitaben. Buyrun hanımefendi tarzında hitap ediyor .

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Bezelye sen niye takıldın bu konuya, keyfin ne demek istiyorsa onu de.
günümüzde bana kadın dedi bana kız dedi diyenler genelde pimpirikli kişiler. kibar ve haddi aşmadık sürece hitabın ne önemi var

İlginç tepkiler veriliyor ve feminist insanlar bu konuya çok dikkat ediyor. Yoksa bir kavram herkesçe anlaşılan bir olguyu açıklayabiliyorsa benim için çokta önemli değil.:sigara

Konular
52
MFC Puanı
2,310

İlginç tepkiler veriliyor ve feminist insanlar bu konuya çok dikkat ediyor. Yoksa bir kavram herkesçe anlaşılan bir olguyu açıklayabiliyorsa benim için çokta önemli değil.:sigara

var öyle kişiler bana bile zamanında nasıl bayan dersin dediler. o kadar şeyin içinde bunu mühim bulmuyorum.

Konular
91
MFC Puanı
1,220
Bence de çok saçma bi mevzu.Bu kadar abartmamak lazım. İşsiz insanların takıntıları olarak düşünüyorum. Kafa yoracak daha mühim meseleler bulunabilir. :)

LaiLa

MFC Üyesi
Konular
1,822
MFC Puanı
6,400
Takmaya gerek yok