• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Neden bayan denince kızılır da 'Kadın diyeceksin' diye diretilir?

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Bi anlasam bu konu da başka bir yerde yorum yaptım kadın nerdeyse beni dovecekti
Ben takmiyorum mesala
Okul da da bayan değil ,kadın diyeceksiniz demediler zaten
Ama karşı tarafa o, bu,s u diye hitap edilmeyeceğini ogrettiler

Konular
14
MFC Puanı
170
"dişi insan kişisi "ben boyle demeyi seviyorum :D

kadın hanım bayan karı bi ton ya ne biliyim hatun falanda var dimi .. demekki sadece kadın olmak değil sıfat eklemekde zormus kadın olmak kadar

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Bı anlasam yeni moda bu

Lilith

MFC Üyesi
Konular
310
MFC Puanı
120
Ben de neden "bayan" dendiğinde buna itiraz etmeyenleri anlamıyorum.
Basit bir durum olduğunu düşünmüyorum, bana göre kesinlikle "kadın" denmelidir.
Bir alıntıyla açıklayayım:
1. İlk önce şunun ayrımını ortaya koymakta fayda var; 'Kadın' ve 'Erkek' kelimeleri cinsiyet belirtmede kullanılır.

2. 'Bay' ve 'Bayan' kelimeleri ise cinsiyet belirtmeye gerek duyulmadığı durumlarda, birer hitap şekli olarak kullanılır.

3.Yani asıl karşı çıkılan; kadın bireylerin cinsiyetlerinden bahsedildiği durumlarda, insanları bu kelimenin kullanımından kaçmaya iten algı ve zihniyettir.

Konular
18
MFC Puanı
30
kız bozulunca kız değil kadın oluyor işte

Toplumun bu saçma sapan algısı yüzünden nice "genç kadınlarımız" bay-an olarak anılıyor.
Bir kadın 30 yaşına kadar "genc kadındır" vücudu hormonları gelişmiş değişmiş yüzünde ki hatlar oturmuş kemikleri belirginlesmis genel olarak hayata dair tecrübeleri olmuş yetişkin bir dişi (kadin) olmuştur. Fakat 29 yaşından öncesinde "genç kadin" dir. Asla kız veya bayan değildir. Kendisini bayan olarak adleden var mı? Ben baymayan olarak hayatıma devam etmek istiyorum.
Kız ve erkek sıfatı tamamen cinsiyet belirlemek için kullanılmış dilimize pelesenk olmuştur "Baylar ve bayanlar" buna bir son vermemiz gerek. "Kadınlar ve erkekler" toplumun bu algısı bizleri yanlışa sürüklüyor Bilginize.