• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Ödüllü Tek İşletim Sistemi; Windows XP'in Bellek Ve Sistem Yönetimi

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,095
MFC Puanı
20,930
Merhabalar

Uzun bir zamandan sonra yaklaşık 15-16 yıl aradan tekrar Windows xp kullanmaya başladım.Şimdi hemen şunu demeyin bana

1.Eski bir işletim sistemi
2.Güvenlik açıkları olabilir.
3.Günümüz yazılımları bu eski sistemde çalışmayabilir.

Evet yukarıdaki eleştirilerde sonuna kadar da haklısınız ama bir yere kadar.Eğer XP kullanan kişi tecrübesiz ve pc bilgisi "bilgisayarın güç düğmesine basmaktan " ibaretse ki bende bir zamanlar böyle idim, evet riskli......eski bir sistemi kurup kullanmak.....

Ama benim için riskli değil....Çünkü bütün güvenlik ayarlarını , optimasyonları yaparak kullanmaya başladım.Bugün sahaba karşı son ayarlamaları da yaptım (EasyBCD ile iki işletim sistemini karşılık önyükleme konsollarını birbirine bağladım.Böylece biri diğerinin geri yükleme noktalarını asla silmeyecek)

Gelelim asıl konumuza

Windows XP'den sonra ki sistemler aşırı şekilde kaynak tüketimi ile karşımıza çıktılar.Özellikle Windows Vista, Windows 95 sonra ikinci GodZilla İşletim Canavarı idi.Bu iki sistemi fabrika ayarlarıyla kullanmak büyük bir hatadır.Bu durum diğer Windows sürümlerinde de aynen geçerlidir.Sisteminiz güçlü olabilir ama bu demek değildir ki kurdğunuz sistem jet hızında sorunsuz çalışacak...İlla özellikle kayıt defter ayarları ve güvenlik ayarları yapılmadan kullanılan bir sistem illa bir gün ansızın, tökezleyecektir.

Windows XP 'nin diğer sistemleriden ayrılan en önemli özelliği güçlü Windows 2000 NT alt yapısına sahip olmasıydı.Bu alt yapı sunucu işletim sistemlerinin alt yapısından geliştirilmiştir.Bu itibarla her xp aynı zamanda kayıt defterinden ayarlaması yapıldı taktirde bir sunucu işletim sistemine çevrilebilmektedir.

Windows XP'nin bellek yönetimi bir harika .....Az kaynak tüketiyor ama çokta iş yapıyor.

Örnek 1:

ZXNY9A.jpg

Ekran görüntüsünde kayıt defter optimasyonu yapılmış bir Windows XP görülmektedir.Bu değerleri (RAM VE SWAP (takas dosya)) normal fabrika ayarlarıyla kurulmuş bir Windows XP görmeniz mümkün değildir.

Örnek 2:

lqYEOk.jpg

Bu ekran görüntüsünde RAM temizleme operayonundan sonra azami en alt sınır ram kullanımı görülmektedir.

Burada gösterilen yazılımlar sadece XP değil diğer tüm Windows sürümlerinde çalışmaktadır.

Son Söz.

Eğer kurduğunuz ve kullandığınız Windows'u fabrika ayarları ile kullandığınızda yukarıdaki iyileştirilmiş bellek ve sistem denge değerlerine ulaşmanız mümkün değildir.Siz siz olun kullandığınız sistemi biraz olsun önemseyin ki sisteminizden yüksek randıman alabilin......Tavsiye benden, uygulayıp uygulamamak sizin kararınızdır.

EK NOTLAR.....

Windows Vista Ultimate SP2 x86 ile Windows XP Pro SP3 x86 İşletim Sistemlerinin İkiz Önyükleme (Dual Boot) İşlemlerinin EasyBCD ile yapılması....

zjRn0D.jpg

Gmn397.jpg

y6dV0a.jpg

6aRmJW.jpg

ukarıda ekran görüntüsü verilen

1.System Explorer 3.9 TR (3.Parti Free Görev Yönetici Yazılımı)
2.EasyBCD 2.3 Beta test yazılımını (Ev kullanıcıları için ücretsiz, ticari kullanımlar için lisanslı)

internette bulmanız ne yazık ki mümkün değil derken belli derece kesin konuşmak ta uygun olmaz.