• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Özgürlük Yönünden "Kadınlar İstedikleri Gibi Giyinebiliyor Mı?"

Sizler bu durumu gerçekçi buluyor musunuz.?

• EVET

Kullanılan: 2 33.3%
  • HAYIR

• %50 EVET %50 HAYIR

• Kullanılan toplam oy
    6

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Yukarıda Başlık Olarak Verilen Soru Aşağıda Pasta Dilimi Grafiği Şeklinde Özetlenmiştir.

MoVZNa.png

Konular
124
MFC Puanı
8,290
Toplum baskısının çok olduğu bir memlekette kadınlar özellikle giyim tercihleri konusunda özgür değil.

Şüheda

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
7,320
Devletin kısıtlaması yok ama gelenek, aile, eş baskısından dolayı özgür giyinemiyorlar.

Anduril

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
10,740
İnsanlar her alanda olumlu ve olumsuz baskı hissedebiliyor.
Eğer çok net bir kısıtlama yada yasak yoksa biraz psikolojik ( aile, eş, toplum baskısı) olan türden insanın içinde hissettiği şeylerden dolayı kadınlar istedikleri gibi giyinemiyor demek biraz ucuza kaçmak gibi geliyor bana..
Eğer tek kriter sınırsız bi özgürlükse yani herşeyden herkesten sadece istediğim gibi giyineyim ve hiç bir etkileşime maruz kalmayayım deniyorsa bu kısıtlamaların bir kısmı erkekler içinde geçerli.
Yani demek istediğim şu ki, dünyada çoğu şey cinsiyetten bağımsız olarak herkes için geçerli. Kimi durumlar kadınlar için daha sorun çıkartıcı kimi şeylerde erkekler için..
Ben genel olarak hiç bir konuda cinsiyetin ön planda olduğu hiçbir düşünceyi kabul etmiyorum.
Yanlışsa yanlış, doğruysa doğrudur. Erkek olunca daha haklı, kadın olunca daha daha haksız olmadığı gibi,
suç, baskı, ceza, dayatma ve her türlü eylemde adalet cinsiyetten bağımsız olarak verilmeli diye düşünüyorum.
Yapılacak değerlendirmelerde, az yada çok cinsiyet faktörü önemsenirse işte o zaman o adalet sağlanamaz, sadece kayırma/haksızlık olur diye düşünüyorum...

RuHuMDaKiöKüZ

MFC Üyesi
Konular
26
MFC Puanı
9,550
aborjin ve bunun gibi kabilelerde kadınlar üst çamaşırı kullanmaz. lakin bu tür kabilelerin başka çok katı kuralları vardır.
demek ola ki özgürlük kavramının içini giyim tarzı dolduramıyormuş...

Orçun

MFC Üyesi
Konular
9
MFC Puanı
4,880
Bakınız Instagram, kuralları olmasa kim bilir nasıl giyinirler o platformda. :D

kuslarabenzer

Moderatör
Konular
347
MFC Puanı
31,420
Nasıl istiyorsak o şekilde giyiniriz, bu şahsi özgürlüğümüz
Ama düzen o kadar baskın ki, askılı giydik diye cehennemde yanacağımızı söyleyen insanlar gördüm :D
Üstüne üstlük yaşadığımız çağ nedeniyle bazı şeyler için "haklıymış" deniliyor, "giyinmeseymiş" deniliyor. İnsanlar nelerle uğraşıyor, bizim meselelerimiz bu :) acınası. At gözlüğünü çıkartıp bakabilseler insanlar, ağızlarını torba edip büzebilseler ve "bana ne" demeyi öğrenseler yeterli :D

"( aile, eş, toplum baskısı) olan türden insanın içinde hissettiği şeylerden dolayı kadınlar istedikleri gibi giyinemiyor demek biraz ucuza kaçmak gibi geliyor bana.."

bunun için de şunu söyleyeyim, aslında insanların bunu hissetmemesi gerekiyor işte. Kadın ya da erkek fark etmeksizin. Herkes açılsın çırılçıplak gezsin demiyorum ama baskı da hissetmeyelim. Ben kadıköye giderken farklı taksime giderken farklı düşünüp korkmak istemiyorum, biri ne der diye de düşünmek istemiyorum. Kimse de düşünmesin. Özgürlük tabii ki kıyafetle kıyaslanamaz ama şu an "kıyafet özgürlüğü" kavramından bahsediyoruz.

Bu nedenle kısacası özgür değiliz ne yazık ki :) Türkiye'de daha rahat edilebilen iller, semtler var tabii ki ama genele vurduğumuzda durum bu.

Cann

Üyeliği durduruldu!
Konular
2
MFC Puanı
8,510
Modanın da bir güzellik dayatması var ?? istedikleri gibi giyinemiyorlardır ??

Pamira

Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
2,801
MFC Puanı
60,560
Evet,isteyen giyinebiliyor.

Konular
1,018
MFC Puanı
4,910
çokta abartmamak lazım uslubunca giyinilebilir. şahsi düşüncem

Konular
2,107
MFC Puanı
301,150
Kişi kendini bildikten sonra istediğini giyer

Liva

Özel Üye
Konular
11
MFC Puanı
5,220
İnsanlar saygı özgürlüğüne dikkat etseler gerisi gelir sanırım. Kim ne giyerse giysin önce şahsını ilgilendirir...