Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    11 Mar 2015
  • Mesajlar
    5,450
  • MFC Puanı
    1,785
  • MFC Seviyesi

Organik Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Tereyağı, Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biridir. Organik olması şartı ile sağlıklı beslenme adına kullanılması önerilen ve diyet listelerinde yer alan tereyağının sağlık için sayısız faydası vardır. Peki, organik tereyağı nasıl anlaşılır ve organik tereyağının kıvamı nasıl olur?

Organik Tereyağ

1- Tereyağının kıvamı: Tereyağ oda sıcaklığına geldiğinde hemen sürülebilir bir kıvama gelir. Bu şekilde eriyen tereyağı, organik olarak nitelendirilebilir.

2- Tereyağının köpürmesi: Tereyağ tavada eridiğinde çıkan köpükler, tereyağının organik olduğunu gösterir. Oldukça net bir göstergedir.

3- Tereyağının rengi: Kaliteli ve organik tereyağının sapsarı olması gerekir algısı yanlıştır. Köy yerinde yapıldığından eminseniz sapsarı olmasını bekleyebilirsiniz. Ancak markette satılan ve rengi altın sarısına dönen tereyağının içinde bol miktarda katkı maddesi olabilir. Bu nedenle rengi ışıkta beyaza dönen ve çok açık renkli olmayan tereyağını almaya özen gösterin.

4- Tereyağının kokusu: Organik tereyağı kokusu nasıl olur diyorsanız hemen söyleyelim. Kaliteli tereyağının kokusu paketin içindeyken dahi hissedilir. Paketi kokladığınızda hiçbir koku gelmiyorsa tereyağı sahte olabilir. Tereyağ pişerken yaydığı iştah açıcı koku, yağın organik olduğuna işarettir.
 
Üst Alt