• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Osmanlı - Bizans Savaşları

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,861
MFC Puanı
2,550
Bizans-Osmanlı Savaşları, bir dizi karmaşık savaşlardan ibarettir. Savaşlar sonucunda Osmanlı İmparatorluğu yükselmeye devam etmiş, Bizans İmparatorluğu ise düşmüştür
1204 yılında IV. Haçlı Seferi sonucu işgal edilen İstanbul ve daha sonrasında zayıflayan Bizans kaos içindeydi. Bu durumdan yararlanan Anadaolu Selçuklu Devleti, Bursa dahil Anadolu içlerine kadar yayıldıysa da İstanbul fethedemedi. Bizanslılar, 1261 yılında Latinler tarafından işgal edilmiş İstanbul'u geri aldılar. Ortodoks Bizanslılar, Latinlerden nefret ediyorlardı. Bizans İmparatorluğu'nun çevresinde bulundurduğu II. Bulgar İmparatorluğu, Sırp Krallığı, Epiris Krallığı ve bazen de kendisine baş kaldıran Mora Krallığı yüzünden Asya'da bulunan ordularını Trakya ve Balkanlara kaydırmasına sebep oldu.Bu sıralarda Anadolu Selçuklu Devleti Moğolların saldırılarına uğruyor ve gücünü kaybediyordu.Moğollarla savaş neticesinde Anadolu Selçuklu Devleti içinde bulundurduğu beyliklere ayrıldı.Bu ayrılan beyliklerden biri de 1299 yılında Osman Gazi tarafından kurulmuş Osmanlı Beyliği olarak kurulan ve sonralarında Bizansla çok şiddetli muharebeleri girecek olan Osmanlı İmparatorluğu idi.
Yaklaşık 50 yıl içinde Anadolu'daki tüm toprakları kayboldu.1380 yıllarında, Osmanlı Askerleri Trakya'ya çıkmış ve hızla fetih hareketlerine başlamıştı. 1400'lere gelindiğinde Bizans'ın Konstantinopolis, Mora yarımadası, Selanik ve Egede bulunan birkaç adadan oluşuyordu.1396 Niğbolu Savaşı ve Haçlı Seferi, 1402 Timur istilası ve 1444 Varna'daki son Haçlı Seferi ile Konstantinopolis’in isminin İstanbul olmasını geciktirmişti.
Savaşın Sebepleri

Bizans-Selçuklu savaşları sonrasında Türklerden çeşitli boylar Anadolu'ya göç etmişlerdi. Anadolu Selçuklu Devleti'nin çökmesiyle birlikte 13. yüzyıl'da Anadolu Selçuklu Devletine bağlı beylikler bağımsız veya yarı bağımsız bir hal almaya başladılar.

Yaşlı Anadolu Selçuklu Sultanı'ndan Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey uç beyi olarak atandığı beyliği ister. Anadolu'da ise Anadolu Selçuklu Devletine isyanlar baş göstermekte idi. Anadolu Selçuklu Sultanı ile Osman Bey'in arası ise çok iyiydi. Bu nedenle Anadolu Selçuklu Sultanı bu toprakları Osman Bey'e teslim etti.
 
Üst