• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Osmanlı`nın Bilinmeyenleri

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,860
MFC Puanı
2,580
Hz. Muhammed (s.a.v)’e bağlılığı ile tanınan 1.Ahmet 14.Osmanlı Sultanı olup 14 yaşında tahta geçmiş 14 yıl (vefatına kadar) padişahlık yapmış ve 14 şerefeli Sultan Ahmet Camii’ni yaptırmıştır.


Süleymaniye Camii İstanbul’un Fethinden (Fatih Sultan Mehmet) ten sonra Kanuni Sultan süleyman 4.Osmanlı Sultanı olup 4 minareli Süleymaniye Camiini yaptırmış. 10. Padişah olduğu için 4 minaresinde 10 tane şerefe vardır.


İslam Dünyasında Peygamber Efendimizden sonra 632-1924 yılları arasında 101 halife (peygamber vekili) gelip geçmiştir. Bunlardan 83 tanesi aynı zamanda Devlet Başkanı idi.


Osmanlı zamanında 175 kişi Şeyhülislamlık yapmıştır.Şeyhülislamlık dönemi 498 sene devam etmiştir. İlk Şeyhülislam (1424) Molla Fenari, son Şeyhülislam (1922) Mehmet Nuri Efendi’dir.

Osmanlı’nın baş mimarı, Mimar Sinan 97 yıllık ömrü boyunca Osmanlının izi bulunan üç kıta da 701 eser meydana getirmiştir. Bunlardan: 81 Cami, 50 Mescit (Küçük Camii), 55 Medrese (mektep-okul), 7 Daru’l Kura ( Kuran Ezberleme Yeri), 19 Türbe, 14 İmaret (aş evi), 3 Daru’ş-şifa (Hastane), 7 Su Kemeri ve bendi, 8 büyük köprü, 16 Kervansaray (otel-misafirhane), 33 saray, 6 mahzen (su birikim kapalı havuzu-su deposu), 32 Hamam inşa etmiştir. Makamları cennet olsun. Mimar Sinan öldüğünde borcu olmamakla beraber parası da yoktu.


Osmanlı zamanında Ezher Üniversitesi Şeyhi (Rektörü) Mısır Valisini tayin ederdi. Osmanlı Mısır yönetimini kaybedince şimdilerde Ezher Şeyhini Vali tayin ediyor.


Osmanlının 3 kıtada kaybettiği topraklarda büyüklü küçüklü 60 ülke kurulmuş, orta doğuda ise 25 ülke kurulmuş olup bunlardan 22 tanesi Arap Devletidir.


Osmanlı zamanında 1680 yılında hazırlanan bir esnaf nizamnamesinde ekmek yapımında hile yapan esnafın, cezalandırılacağı yazılıydı. Buna uymayan esnaf, fırınının önünde, falakaya yatırılıp aleme ibret olsun diye tabanlarına sopa atılırdı.


Osmanlının şaheserlerinden biri olan Rumeli Hisarını Fatih Sultan Mehmet 45 ayda bitirmiştir. Ziyarete gelen bir Alman mühendisine, bugünkü teknoloji ile ne kadar zamanda yaparız sorulduğunda, cevap 6 yılda ancak bitiririz olmuştur.


Omsalının başka bir şaheseri olan Süleymaniye Camii’ni Alman mühendisleri başkanı gezerken, bizimkiler sormuş, bu mabedi bugünkü teknolojiyle yapabilir misiniz? Yaparız demiş ancak iki şart gerek. 1-Mimar Sinan’ı mezarından çıkaracaksın, 2- Kubbeyi ters çevirip silme altın dolduracaksın. Cevabını vermiş.


Omsalı fethettiği Rumeli topraklarında 500 sene yaşadı. Öyle bir adaletle idare etti ki, nüfusun ancak % 5’i müslümandı. Müslümanların güzel yaşayışını gören yerliler Müslüman oluyorlardı.


Osmanlının ilk madeni parası (sikke), 1327 yılında Orhan Bey zamanında basılmıştır.


Osmanlı zamanında ilk medrese 1330 yılında Orhan bey zamanında, Orhan Gazi Medresesi adı ile İznik’te kurulmuştur.


İlk uluslararası üniversite Fatih Sultan Mehmet devrinde yapılan Sahn-ı Seman medresesidir.


Osmanlının torunlarından olan rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti (asıl adı Osman Zeki Yüksel )19 defa mapus olmuş (hapsedilmiş). Bir defa mebus olmuştur (1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi listesinden Antalya milletvekilliği de yapmıştır).


Osmanlıyı burnu kanamadan 33 sene idare eden II.Abdulhamit’e Yahudiler gelmiş. Filistin topraklarından bize bir miktar para ile sat demişler. Sultan Abdulhamit şu tarihe yazılan cevabı vermiş. “Kanla-Kılıçla alınan toprak parçası, para ile satılmaz.”


Osmanlı Filistin’i kaybedip çekilince, Yahudiler burnunu sokmuş Filistinlerden azıcık para ile toprak istemişler. Onlarda 1000/1 toprak vermişler. Fakat Yahudiler rahat durur mu işgal ederek 100/70’e çıkarmışlar Filistin topraklarını.
 
Üst