Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Özel Şamandıra Ve Fenerler

Sentinus

'boşunaymış' dedirtmeyin be insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    2 Ağu 2016
  • Mesajlar
    11,694
  • MFC Puanı
    -894
  • MFC Seviyesi

IALA Deniz Şamandıralama Sistemi ( International Association of Lighthouse Authorities/Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği )
Bütün Avrupa ülkeleri sularında IALA (A) sistemi kullanmaktadır.Bazı ülkelerde IALA (B) sistemi kullanılır.Yabancı bir ülkenin karasularına girmeden o ülkede hangi sistemin geçerli olduğunu öğrenmek gerekir.
Sistem A, Lateral ve Kardinal sistem işaretlerinin birleşimi ile tecrit edilmiş tehlike işaretleri ve seyre emniyetli bölge işaretlerinden oluşur.
Kardinal (Yönleç) İşaretler: Tehlikelerin seyre elverişli yönü kardinal şamandırasıyla işaretlenir.Kardinal şamandıraları tehlikenin kuzey,güney,doğu veya batısına konabilir ve bu sektörlere göre (N,S,E,W/kuzey,güney,doğu,batı) isimlendirilir.

Lateral (Yanlaç/Yan) İşaretler: Bu sistemde seyir alanı şamandıralar arasında kalan kanaldır.Lateral işaretler genellikle iyi tanımlanmış kanallar içindir.
Kırmızı renkli iskele şamandırası giriş yönünden bakıldığında geçidin sol,yeşil renkli sancak şamandırası sağ yanını gösterir.Geçide giren bir tekne sağ yanında sancak (yeşil) şamandıralarını,sol yanında iskele (kırmızı) şamandıralarını görür.

Geçitten çıkışta durum tersinedir:Solda yeşil,sağda ise kırmızı lateral işaretler bulunur.
Tecrit (İzole) Edilmiş Tehlike İşaretleri: Tehlikenin üzerine veya tepesine dikilmiş veya bağlanmış işaretlerdir.Işık: beyaz grup çakarlı 2/FL.(2)
Emniyetli Su İşaretleri: İşaretin tüm etrafında seyre müsait sular bulunduğunu gösterir.Kanal orta hattını işaretlemek için kullanılabilir.Işık: her 10 saniyede bir uzun çakar veya mors A
Özel İşaretler: Bu işaretlerin amacı seyre yardımcı olmak değildir.Askeri eğitim sahası gibi özel sahaları veya boru hattı gibi diğer özellikleri işaretler.Sarı renkli ve tepelikleri X şeklindedir.
 
Üst Alt