• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

PC sorunum

Fiber345762

MFC Üyesi
Konular
1
MFC Puanı
0
Arkadaşlar merhaba ben yeni PC topliyıcam benim ekran kartım 2 GB annem almış 2 GB ekran kartı bunları nasıl birleştiririm

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,440
@Fiber345762,

Nvidia'da "SLI" ve AMD'de "Crossfire" olarak bilinen birden çok ekran kartını birleştirerek daha iyi performans almanıza izin veren yöntem, bazen tek kartlık bir çözümden daha uygun fiyata daha iyi performans sunabilir. Ancak buna değip değmeyeceği ayrı bir konu.
Hangi kartların birbiriyle uyumlu olduğunu kontrol etmek için Nvidia'nın SLI ve AMD'nin Crossfire sayfasına göz atabilirsiniz.

SLI ve Crossfire'ın çalışma mantığı

Sisteminizde SLI veya Crossfire konfigürasyonu oluşturmak için öncelikle uyumlu bir ekran kartına, iki uyumlu grafik kartına ve iki kartı bir araya getirecek bir "köprüye" ihtiyacınız var.

SLI'da aynı GPU'ya sahip olan iki karta gereksinim duyacaksınız. Bu GPU'ların aynı üreticiden olması şart değil, örneğin ikisinin de GTX 560Tis olması yeterli.

Crossfire ise biraz daha geniş olanaklara sahip. Örneğin Crossfire ile Radeon 7950 ve Radeon 7970 gibi benzer kartları birleştirebilirsiniz.

Ancak tek sistemde birden çok ekran kartı çalıştırmanın bazı dezavantajları da var. İşte bunlardan bazıları:

• Birbirine yakın iki ekran kartı daha fazla ısı ve ses üretecek, aynı zamanda daha çok enerji çekecektir. Bunlar sizi endişelendiren konular ise, SLI ve Crossfire'dan uzak durmanızda fayda var.
  • Tüm oyunlar SLI ve Crossfire'ı desteklemeyebilir. Oyunun SLI veya Crossfire'ı desteklemesi aslında sürücünüze bağlıdır. Nvidia ve AMD, yeni oyunlara çoklu GPU desteği sunmak için sürücülerini sıkça güncelliyor ancak oyununuz SLI veya Crossfire'ı desteklemiyorsa, tek bir GPU'yu kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
  • SLI ve Crossfire, zaman zaman "micro stuttering" adı verilen efekte neden olabilir. Bu efekt, görüntülerin kesik kesik görünmesine neden olabilir.