Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Photo-Secession

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,214
  • MFC Puanı
    12,914
  • MFC Seviyesi

Photo-Secession - Photo-Secession Nedir
Photo-Secession 20. yüzyılın başında fotoğrafı bir sanat dalı olarak kabul ettirebilmek için büyük çaba sarf eden ABD'li fotoğrafçı Alfred Stieglitz öncülüğünde kurulan bir fotoğrafçılar grubu. Grupta Edward Steichen Gertrude Kasebier Clarence Hudson White ve Alvin Langdon Coburn gibi sanatçılar yer aldı.
Grup pek çok faaliyette bulundu. Stieglitz önderliğinde üç ayda bir yayınlanan ve önemli bir dergi olan fotoğraf dergisi Camera Work çıkarıldı aynı zamanda gruptaki sanatçıların eserlerini sergileyebilecekleri Küçük Galeri (ing:Little Galleries of the Photo-Secession Photo-Secession Galerisi ya da bulunduğu caddedeki numarasından dolayı 291 olarak da anılır) açıldı.
Grup 1910 yılında Photo-Secession üyelerinin ve başka fotoğrafçıların eserlerinden oluşan 500'den fazla fotoğrafın yer aldığı uluslararası bir gösteri düzenledi. Gösteri büyük ses getirdi ve bu sayede fotoğrafın sanat olarak görülmesinde önemli bir adım atılmış oldu. Ancak grupta zamanla oluşan fikir ayrılıkları sebebiyle grup dağıldı
 
Üst Alt