• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Pırlanta - Begimay Cumaşova

Sade

Emektar Üye
Konular
324
MFC Puanı
38,380
Fiziki güzellik mi, ruh güzelliği mi önemlidir? Benim cevabım: Ruh güzelliği daha önemlidir. Bence insanlar böyle cevap veriyolrar. Ama başka insanla yeni tanıştığımızda onun nasıl biri olduğunu nereden öğreniriz? Biz sadece onun görünüşüne bakarak bir sonuç çıkarırız değil mi? Bizim görünüşümüz bizim kimliğimiz. Başkalar bizi iyice tanımadan, sadece görünüşümüzden dolayi bizi değerlendirirler. Güzel insan sempati ve sevgiye yol aşıyor. Bu yüzden herkes herhangi bir yaşta genç olmak ve güzel olmak ister.

Ama herkesin bildiği gibi madalyanın iki tarafı var. Bu madalyamızın birinci tarafıdır.

İnsan her zaman göründüğü gibi olmuyor. Evet, insanın dış görünüşü çok güzel olabilir, fakat o güzelliğin arkasında kıskançlık, açgözlük vb. şeyler saklanabilir. İnsanın yüzü beyaz olabilir, ama iç dünyası siyah. Bazen tam tersini görüyoruz. İnsan çok çirkin, fakat içki dünyası büyük, geniş. Bu sözlelre ben neyi anlatmak istiyorum? Bir insanı iyice tanımadan önce değerlendirmemeliyiz. Onun dış görünüşüne aldanmamalıyız. Unutmamalıyız ki fiziki güzellik geçicidir, bügün var, yarın yok. İnsan bir kalem gibidir. Dışı çok güzel ya da çirkin olabilir ama çubuğu deyişmez. Bence insan önce iç dünyasını geliştirmeli. Daha sabırlı, anlayışlı, iyi yürekli olmayı öğrenmeli.

İnsanoğlu gençken hep fiziki güzelliğe bakıyor, sanki o güzellik dünyanın sonuna kadar hiç ölmeyecekmiş gibi. Fiziki güzellik bir ağacın yaprağına benziyor; ilkbahar gelnce yeşil oluyor, herkesin ilgisin çekiyor, ama ilkbahar çok hızlı geçiyor, onun peşinden sonbahar geliyor. O yaprak sararmaya başlıyor. Yavaş yavaş sararıyor, sonra da ağaştan yere düşüyor. Kış gelince bizim yaprağımız yok oluyor. İşte bizim hayatımız dört mevsim değer: İlkbahar-çocukluğumuz, yaz-gençliğimiz, sonbahar-yaşlığımız, kış ise anladığımız gibi bizim ölümümüz.

Ruh güzelliğini biliyor musunuz ben neye benzetiyorum? Ağaca. Ağacın yaprakları düşüyor, yok oluyor ama ağacın köküsü kalıyor.

İşte benim düşüncelerim. Ruh güzelliği daha önemlidir. Fiziki olarak çok güzel olup da hiç terbiyesiz, açgözlü olsan sana kimse saygı göstermez.

Evet, fiziki güzelliğimiz, görünüşümüz bizim kimliğimizdir, ama ruh güzelliğimiz iyi hayata yol açan anahtarımızdır.

Yazan:Begimay Cumaşova

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

Okuman:Recep Yürümez

Konu: Fiziki güzellik mü, ruh güzelliği mi önemlidir? Niçin? Anlatınız.