Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Progestan Yan Etkileri

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,197
  • MFC Puanı
    12,414
  • MFC Seviyesi

Progestan Kullanımı;
Progestan Kapsül kadın sağlığına yönelik uygulamalarda kullanılan ilaçlar sınıfındandır. İçeriğindeki etken progesteron hormonu yumurtalıklardan yumurta atılımını düzenler ve adet döngüsünün sağlıklı biçimde işleyişine yardımcı olur. Adet düzensizliği tedavisinde, menopoz öncesinde ya da menopoz döneminde, memeleri etkileyen iyi huylu tümörlerin tedavisinde, hormon düzensizliğinden kaynaklanan kısırlık tedavisinde, tekrarlayan düşüklerin önlenmesinde ve erken doğum ihtimali olan hamileliklerde kullanılmaktadır.

Progestan Yan Etkileri;
Progestan Kapsül diğer ilaç türleri gibi bazı yan etkileri de beraberinde getirmektedir. bu yan etkiler her hastada farklı özellik ve farklı düzeyde hissedilmektedir. Bu duruma en önemli etken olarak hastanın vücut direnci gösterilmektedir.
Progestan Kapsül hafif yan etkileri mide bulantısı ve kusmadır. Bunların dışında hastaların bir kısmı hazımsızlık ya da ağız kuruluğundan şikâyetçi olmakta, bazıları ise akne ve sivilce oluşumunu fark etmektedir. Ayrıca vücutta su tutulumu ve idrar yolu enfeksiyonları yaşanabilmektedir. Vajinal akıntı, kaşıntı ya da kuruluk gibi bulgularda Progestan Kapsülün yan etkileri arasında yer almaktadır.

ProgestanAşırı Doz Alımı;
Progestan Kapsül bazı uygulamalarda daha ağır yan etkilerin hissedilmesine neden olmaktadır. Ani gelişen halsizlik ve güçsüzlük gibi bulgular haricinde hastaların bir kısmında hızlı ve düzensiz kalp ritmi gibi yan etkiler görülmektedir. Ciddi baş ağrısı, konuşma ve denge bozukluklarının yanı sıra alışılmadık vajinal kanamalarda hastanın yaşam kalitesinde düşüş yaratabilmektedir. Ayrıca depresyon belirtileri ve memede görülen kitleler de Progestan Kapsülün yan etkilerinden bazılarıdır.
 
Üst Alt