• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,860
MFC Puanı
2,580
Puma Felidae ailesinin bir üyesidir. Bu bilimsel adı Felis concolor olduğunu. Puma Kuzey ve Güney Amerika'da çok yaşıyor.

Puma 6.4 ft (1,95 m) kadar uzun olabilir. Puma vücudun geri kalanına kıyasla çok küçük bir kafası vardır. Puma rengi yaşadığı yere bağlı olarak, diğer puma daha çok farklı olabilir. Puma her göz üstünde siyah noktalar var.

Puma küçük memeliler, geyik ve elk avlar.

Dişi çöp başına 2-4 yavrularını sahiptir. Onlar yaklaşık bir yaşındaki kadar genç puma anneleriyle birlikte kalmak. Cub kürkünün rengi koyu.
 

Master

You
Yönetici
Üyelik Tarihi
8 Ara 2012
Konular
4,178
Mesajlar
11,415
MFC Puanı
34,460
depositphotos_34624421-stock-photo-puma-or-mountain-lion-puma.jpg-Dağ aslanı ya da puma olarak da bilinen Puma concolor, Felina alt familyasında bulunur.Ve Amerika'ya özgü büyük bir kedi türüdür.

-Vahşi doğada puma için yaşam süresi 8 ila 13 yıl arasındadır.Ve bu süre çevre koşullarından izole bir ortamda(hayvanat bahçesi gibi) 20 yıla kadar çıkabilmektedir.
-Yetişkin erkekler 1.8 ila 2.4 metre uzunluğundadır. Ve dişiler ortalama 1.5 ila 2.1 metre uzunluğuna kadar büyür. Erkekler genelde 50 ila 82 kilogram ve dişi 36 ila 59 kilogram arasındadır.

-Puma ya da dağ aslanı Yeni Dünyada, kaplan, aslan ve jaguarın ardından dördüncü en ağır kedidir.

-Pumalar güçlü ve keskin pençelerle donatılmıştır.Arka bacakları, atlama gücü vermek için ön bacaklarından daha büyük ve daha kaslıdır.

-Pumaların hızı saatte 80 kilometreye kadar çıkabilir ve 4.6 metreye kadar sıçrayabilirler.

-Pumalar iletişim kurmak için çığlık atar,sızlanırlar.

-Pumalar kahverengi ila gümüş gri veya kırmızımsı kahverengiye kadar değişen düz renkli bir kürke sahiptir. Çene ve boğaz dahil olmak üzere alt bölümlerinde hafif lekeleri vardır.

-Kuzey Amerika'daki bilim insanları pumaların yaşam aralığının 20 ila 640 kilometre arasında olduğunu keşfetmişlerdir.Bu çok geniş bir alana hakim olduklarını gösteriyor.

-Pumalar Kanada Yukon'undan Güney Amerika'nın Güney Koridorlarına kadar uzanıyorlar. Ormanda, çöllerde, çayırlarda ve bataklıklar gibi çok çeşitli habitatlarda yaşayabilir.Bulundukları koşullara adapte olma konusunda gerçekten iyiler.

-Pumalar annelerin yavru bakımını saymadığımız takdirde,yalnız hayvanlardır.

-Etçildirler, yaşadıkları yerdeki geyikler, domuzlar, koyunlar, capybaralar, armadillolar, rakunlar, karıncalar ve sincap gibi hayvanları avlarlar.

-Büyük avlanma yetenekleri ile bilinirler. Bazı büyük kediler, geyik vb. hayvanlarla avlanırlar. Şili Patagonya'da, pumalar guanakoları avlarlar.Guanokalar lamaların uzaktan akrabalarıdır.Fiziksel olarak da lamalara oldukça benzerler.

-Çiftleştikten sonra 3 ay gibi bir gebelik süreleri vardır.1ila 6 arasında yavru dünyaya getirirler.

-Anneler doğum sonrası genellikle mağaralar veya yavrular için koruma sağlayan diğer kapalı alanlarda bulunurlar.Bunun sebebi yavruları çevre faktörlerinden korumaktır.Yavrulara doğduktan sonra ilk 3 ay anneleri tarafından bakılır.Yavrular doğduktan 6 hafta sonra et yemeye başlarlar.

-Altı aylıkken, yavrular kendi küçük avlarını avlarlar. Hızlı öğrenirler.Ancak 2 yaşına geldiklerinde annelerinin yanından tamamen ayrılırlar.

-Bir puma her 2-3 yılda bir yavru dünyaya getirir.

-İnsanlarla birlikte yaşanılan bölgelerde diğer kedilere göre daha iyi yaşayabilirler.

-Puma'nın en ünlü alttürlerinden biri de Florida Panther(Florida puması)'dır ve bu Puma türlerinin en ufak ve en nadir olanıdır.

-Dünyadaki en büyük ve en güçlü kedigildirler.Bu gerçekten olağanüstü bir şey.

-Pumalar IUCN tarafından 'Yakın Tehlike Altında' olarak sınıflandırılır. Pumaların toplam nüfusu 50.000'den azdır ve azalmaya devam etmektedir.

Alıntıdır.
 
Üst