Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Remdesivir, Remdesivir nedir, Remdesivir nerelerde kullanılır?

ReiS

 ‬
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    17,123
  • MFC Puanı
    5,311
  • MFC Seviyesi


Remdesivir, Remdesivir nedir, Remdesivir nerelerde kullanılır?5eaa8c195542841848b1327d (1).jpg

Remdesivir Nedir?​

Remdesivir, uluslararası bir ilaç şirketi tarafından geliştirilmiş geniş spektrumlu antiviral bir ilaçtır. Daha önceki çalışmalarda SARS coronavirüs ve MERS coronavirüs gibi RNA virüsleri üzerinde denenmiş fakat tedavi ilacı tam olarak onaylanamamıştır. Remdesivir aslında ilk olarak Hepatit C için geliştirilmiş, sonrasında Ebola ve Marburg virüsünde denenmiş fakat tüm bu enfeksiyonlarda da etkinliği kanıtlanamamıştır. 2020 yılında Covid-19 pandemisi sonrası hastalar üzerinde tedavi protokolleri denenmeye başlanmış ve son olarak Remdesivir Amerikada acil kullanımlarda ve Japonyada ağır semptomları olan hastaların tedavisinde onaylanmıştır. Tedavi damar içine uygulanmaktadır. Remdesivirin hastaların iyileşme hızını arttırdığı iddia edilmektedir.Remdesivir Yan Etkisi Var mı?​

Remdesivir çalışmalarında en sık yan etki solunum yetmezliği, organ yetmezlikler, düşük albümin, düşük potasyum, kırmızı kan hücreleri ve pıhtılaşmayı sağlayan trombosit sayılarında azalma ve cildin sarıya doğru renk değiştirmesi olarak bildirilmektedir. Diğer yan etkiler mide bağırsak bozuklukları, karaciğer enzimlerinde yükselme ve tedavi uygulanan damarda reaksiyonlar olarak tanımlanmıştır.

İlacın damar içine uygulanması sırasında hastalarda kan basıncında düşüklük, bulantı, kusma, terleme ve titreme gibi reksiyonlar da görülebilmektedir.

ALINTIDIR.​
 
Üst Alt