Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Rezene ve Faydaları

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,184
  • MFC Puanı
    12,124
  • MFC Seviyesi

Rezene, maydanozgillerden bir bitkidir ve ülke olarak şansı olduğumuz nokta rezenenin ülkemizde bol miktarda yetişmesidir. Rezenenin her ne kadar solunum yolunu açma gibi bir etkisi bulunsa da esas olarak etkisini göstediği kısım midedir. Bu bitkinin meyveleri aşırı yemek yeme ya da bir başka sindirim sorununda oluşan aşırı gazın giderilmesinde kullanılabilir. Gaz oluşumu, sindirim sırasında oluşan kimmyasal reaksiyonlardan oluşur. Bu reaksiyonların büyük bir bölümünü ise midemizde ve bağırsaklarımızda üreyen bakteriler oluşturur. Rezene, çay olarak tüketildiğinde bu bakterilerin aşırıderecede artmasına engel olarak gaz oluşumunu dengeler ve mideyi rahatlatır.
Bitkinin meyveleri kurutulduktan sonra bir havanda kaba toz haline getirilir. Rezene çayı da diğer tüm bitki çayları gibi kaynatılarak demlenmez. Kaynayan suyun içinde 10 dakika demlendikten sonra içilebilir. Kaynar suyun soğuyacağı şüphesi varsa 80-90 derecede ısı sağlayan bir ısıtıcının içinde demlenebilir. Benzer etki gösteren benzer bitkilerle de karıştırılabilir. Uzun süreli kullanılmasında bir sorun yaratmaz. Yemeklerden sonra ve yemeklerle beraber kullanılabilir.
 
Üst Alt