Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ross Denizi

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,309
  • MFC Puanı
    15,764
  • MFC Seviyesi

Ross Denizi Güney Okyanusu'nda Antarktika'nın önünde Victorialand ile Marie Byrd Land arasında kalan bir kenar denizi.

Ross Denizi'nin yarısı süreklisıkı kalın ve 500.000 km² lik bie buz örtüsü ile kaplıdır-Ross Buz Şelfi. Adını 1841'de burayı keşfeden James Clark Ross'dan alır.
Ross Denizi'nin batısında halen faal bir volkan olan Erebus Dağı'nın ve Antarktika yazında alışılmış olarak buzdan arınmış doğal bir liman oluşturan McMurdo Boğazı'ın (McMurdo Sound) bulunduğu Ross Adası yer alır. Bu boğazın doğusunda Franklin Adası onun kuzeydoğusunda da Coulman Adası bulunur.

Tüm adelie penguenilerinin yaklaşık üçte biri burada yaşar. Kuvvetli fırtınalar buzu kenarlara iterek polynya adı verilen dağınık olarak bulunan ve birkaç kilometrekare büyüklüğünde buzdan arınmış su alanları oluşturur. Bunlarpenguenlerin temel yaşam esaslarını oluşturur.
Güneşin suyun üzerinde parıldamasıyla kril denen küçük deniz canlılarının temel besin kaynağı olan mikroalgler yetişir. Minyatür karideslere benzeye krilller de aynı şekilde penguenlerin en sevdikleri besinleri ve avlarıdır.

Alıntı
 
Üst Alt