Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Saç bakımı? Saç bakımı nasıl yapılır? Kadınlarda saç bakımı nasıl yapılır?

SouL

  
Co Admin
  • Üyelik Tarihi
    8 Ara 2012
  • Mesajlar
    18,575
  • MFC Puanı
    1,841
  • MFC Seviyesi

Saç bakımı? Saç bakımı nasıl yapılır? Kadınlarda saç bakımı nasıl yapılır?saglikli-saclar-icin-muhtesem-ipuclari-10855147.Jpeg


Saçlarınızı koruyun

Saçlarınızı rüzgâr ve yağmurdan daima koruyun. Soğuk ve yağmur saçlarınızın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Uzun süre soğuğa ve yağmura maruz kalan saçlar, güçsüzleşerek sağlıksız bir hâle gelebilir. Dolayısıyla kopma ve kırılmaların meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Saçlarınızı şapka veya şemsiye yardımıyla korumak size bu konuda yardımcı olacaktır.


Islak saçlara dikkat

Islak saçlar kırılmaya ve kopmaya daha yatkındır. Saçlarınızı yıkarken saçlarınıza sert davranmamaya özen gösterin. Ayrıca duştan çıkar çıkmaz saçlarınızı taramak yerine biraz kurumasını bekleyin. Bu sayede saçlarınızı tararken kırmamış olursunuz. Saçlarınızı kuruturken, çok sert hareketler yerine yumuşak hareketlerle kurutursanız saç kırılmalarının ve yıpranmalarının önüne geçebilirsiniz.

Saç şekillendirme

Zaman geçtikçe saçınızın sıcağa karşı direnci azalır. Fön, düzleştirici, maşa gibi işlemlerin sık uygulanması saçta kopma ve kırılmalara yol açar. Bu sıcak uygulamalar sonucunda saçınız nemini ve esnekliğini kaybeder. Bu tür işlemleri haftada 2-3 kereden fazla yapmamanız saç sağlınızı olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca ısı kullanmadan şekillendirme yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Doğru saç bakımı

Öncelikle saç tipinizi tanıyın ve saç tipinize uygun saç maskeleri kullanın. Saçların ihtiyaçları, saç türlerine göre değişir. Saç bakımınızı yanlış yaparsanız, saç sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilirsiniz.

Çok fazla ürün kullanmayın

Saçınızda çok fazla ürün kullanmaktan kaçının. Elbette şampuan, saç kremi ve serum gibi mutlaka kullanmanız gereken bazı ürünler var ancak şişelenmiş saç ürünlerinden olabildiğince kaçının. Bunlar yerine zeytinyağı özlü doğal ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca badem yağı ve Hint yağı gibi faydalı yağlarla saçlarınıza maske yapmanızda da fayda vardır.


Beslenme

Saçtaki yapısal bozukluklar genelde besin eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Eğer düzenli ve dengeli beslenmiyorsanız saçlarınız bundan etkilenebilir. Saçlarınız yeterli proteini almazsa zayıflama, dökülme ve kırılma gibi problemler yaşayabilir.

Alıntıdır.
 
Üst Alt