Samsung, Yeni Nesil SSD'lerini Duyurdu

-Asijuliet-

Sana gül bahçesi vadetmedim ki.
MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
4 Mar 2019
Bulunduğu Yer :
Bugün varsınız, yarın ben istersem.
Mesajları :
5,714
Puanları :
2,360
Samsung, Bellek Çiplerinden Biri Bozulsa da Çalışabilen Yeni SSD'lerini Duyurdu

Samsung, SSD’lerinde bulunan NAND çiplerinden biri bozulsa bile çalışmaya devam edecek yeni SSD’lerini tanıttı. Yeni nesil Gen4 SSD'ler, iki farklı versiyon ile duyurulmuş durumda.
Samsung, 30.72 TB PCI Express (PCle) 4. Nesil Geçici Olmayan Ekspres Bellek(NVMe) SSD serisinin, NAND çiplerinden bazıları dursa bile çalışmaya etmesini sağlayan FIP teknolojisiyle birlikte duyurdu.

Samsung’un duyurduğu yeni FIP teknolojisi, SSD’lerdeki hatalı yongaları tespit edecek ve hatalı yongadaki verileri tarayacak. Hatalı bölgede bulunan veriler normal çalışmaya devam eden yongaya taşınacak. Bu sayede SSD’nin çalışması devam edecek.Samsung’un PCIe Gen4 NVMe SSD’lerinin PM1733 ve PM1735 şeklinde iki ayrı modeli olacak. 2.5 inç U.2 ve HHHL olacak modellerin bellek miktarı 0.8 TB ile 30.72 TB arasında değişecek.

U.2 olan model saniyede 6.4 GB maksimum okuma hızına ve saniyede 3.8 GB yazma hızına sahip olacak. HHHL olan model ise saniyede 8 GB okuma hızına ve U.2 ile aynı yazma hızına sahip olacak.

Her iki model de tek bir SSD’yi 64 küçük birime bölen ve bu birimlerin bağımsız olarak birden fazla kullanıcı tarafından kullanılmasını sağlayacak bir SSD sanallaştırma yazılımını üzerinde taşıyacak. Bu şekilde bulut operatörleri aynı SSD kaynağını daha fazla kullanıcıya sunabilecek. Bu sayede SSD yükü idare edebilecek ve sunucunun işlemcilerinin sanallaştırma iş yükü azalacak.


U.2 ve HHHL olan modellerin her ikiside, V-NAND makine öğrenme teknolojisine sahip olacak. SSD’ler bu şekilde büyük verileri kullanarak, NAND seviyesindeki devreler ve hücreler arasındaki elektrik farkını okuyarak ultra hızlı işleme sırasında verilerin doğru şekilde okunmasını sağlanacak.

Gen4 SSD’ler ile NAND çipleri hata verdiğinde, verileri yedeklerken ya da SSD değiştirirken sistemin kapatılmamasını sağlayarak sunucular ve veri merkezleri için maliyet tasarrufu sağlayacak.

Samsung, bu senenin ikinci çeyreğinde bellek pazarındaki karının yarısını kaybetmişti. Şirket yeni SSD’lerle beraber pazarın yeniden lideri olmaya çalışacak.​
 

VesseLam

Hepinizin Canı Cennete ..!
MegaForum Üyesi
Profil Bilgileri
Üyelik Tarihi :
24 Mar 2017
Mesajları :
3,824
Puanları :
2,560
"Bu şekilde bulut operatörleri aynı SSD kaynağını daha fazla kullanıcıya sunabilecek. Bu sayede SSD yükü idare edebilecek ve sunucunun işlemcilerinin sanallaştırma iş yükü azalacak."

İşte bu çok iyi. Teşekkürler paylaşım için
 
Üst