Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Şefaat Hakkında Hadis ve Ayetler

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,192
  • MFC Puanı
    12,324
  • MFC Seviyesi

Şefaatime
Ümmetimden Allah’a Hiçbir Şeyi Eş Koşmayanlar
Nail Olacaklardır!
Müslim 199/338Allaha hiç bir şeyi eş koşmayanları zaten Allah affedebilceğini söylüyor şefaat ile ilgili ayet açık

De ki: “Şefaat tümüyle Allah’a aittir. zümer 44


----

Amel-i salih ehil olan bir zatın "Allah Teâlâ’dan günahkâr bir mü’minin affını niyaz etmesi yalvarması aman dilemesi" manasındadır.

Bu hususta meşhur akaid alimleri şefaat hakkında görüş bildirmişlerdir.

Muhammed Suresi 2. Ayeti'nde de buna işaret vardır.

Zumer Suresi'nde ise bir çelişki yoktur. Bu ayette(Zumer-44) şefaatin Allahın iznine bağlı olduğu Allahın dışında putlar v.b. gibi şeylerden yardım ve şefaat beklenemeyeceği vurgulanmıştır.

Bilindiği gibi müşrikler putları Allah ile insanlar arasında bir aracı ve şefaatçi olarak kabul ediyorlardı. Halbuki Allah putlara şefaat etme izni vermemiştir.


Hatta yine ZUmer-43 Ayetinde De ki: 'Ya onlar hiç bir şeye malik değillerse ve akıl da erdiremiyorlarsa?' şeklinde vurgulanmıştır.

“(Ey Muhammed!) Hem kendinin hem de mü’min erkeklerin ve mü’min kadınların günahının bağışlanmasını dile.(muhammed/2) ayeti gereği olarak inkar edenlere soralım:"Rasûlüllah Efendimizin (s.a.v.) mü’minler için af dilemesinin faydası olmayacaksa bu ayetin manası nedir?"

Ayrıca Müddessir Suresi'nde : “Artık şefaatçıların şefaati onlara (kâfirlere)fayda vermez" buyrulmaktadır. Bu ayetin genel havasından ve manasından da anlaşıldığı gibi "Demek ki şefaat vardır."

Ama kafirler bakımından; 'herkese yararı olan şefaatin bir faydası olmayacaktır.' manasındadır. Yine Müddessir Suresi'nde ’Onlara şefaatçilerin şefaati fayda vermez. Böyle iken bunlara ne oluyor kiâdeta arslandan ürküp kaçan yaban eşekleri gibi hâlâ nasihatten-öğütten yüz çeviriyorlar?’ denilmektedir.

Binaenaleyh şefaat haktır. Büyük günah işlemiş olan müslümanlar hakkında varidtir. Bu durum ayet ve hadislerle de anlaşılmıştır.


Alıntıdır.
 
Üst Alt