Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Semele ile Zeus

İlksu

Sanırım artık insan, tutunamıyor insana..
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    18 Tem 2017
  • Mesajlar
    1,608
  • MFC Puanı
    3
  • MFC SeviyesiSemele, Thebai kentinin kurucusu, mitolojik kahraman Kadmos ile Ahenk Tanrıçası Harmonia’nın kızıdır. Zeus’tan, Dionysos’u doğurduğuna inanılır.
Eros, Zeus’u Semele’ye âşık eder ve Semele hamile kalır. Tanrıların kendilerini ölümlülere göstermeleri felaketle sonuçlanacağı için Zeus, yüzünü âşığından saklar. Zeus’un karısı Hera, onu kıskanır. Yaşlı bir kadın kılığında Semele’nin karşısına çıkan Hera, Semele’ye arkadaşça yaklaşır ve onun güvenini kazanır. Böylece Semele, sırrını açıklar ve kocasının, bebeğinin babasının Zeus olduğunu söyler.

Yaşlı kadın hâlindeki Hera, Semele’nin zihnine şüphe tohumları eker. Merak ve şüphe içinde kalan Semele, Zeus’tan, tüm tanrısal özellikleriyle karşısına çıkmasını ister, böylece onun tanrı olduğuna, gerçekten Zeus olduğuna inanacaktır. Zeus, fikrini değiştirmek ve Semele’nin bu isteğini geri çevirmek için uğraşsa da başaramaz ve Semele’nin ısrarıyla kendisini göstermeyi kabul eder ve Zeus’un tanrısal hâli karşısında Semele, alevler içinde yok olur, ölür.
Bu sırada Zeus, cenin hâlindeki Dionysos’u kurtarır ve bacağına diker. Birkaç ay sonra Dionysos doğar. Bunun yüzünden Dionysos, “iki kez doğan” olarak anılır.
Büyüyünce Dionysos, annesini Hades’ten kurtarır ve annesi, Olympos Dağı’nda “Thyone” diye yeni bir isimle yaşar.​
 
Üst Alt