• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Sigarayı bırakanlarda ilk 5 yıl çok önemli

Herkül

Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,797
Mesajlar
29,749
MFC Puanı
17,460
Sigarayı bırakanlarda ilk 5 yıl çok önemli
JQqlaW.jpg

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, sigara içenlerin ve içtikten sonra bırakanların boğaz kanserine yakalanma riskinin 5 yıl için devam ettiğini belirterek, "Beş yıl takip etmek lazım. En ufak ses kısıklığında hemen doktora gelmek gerekir. Özellikle ses kısıklıkları, yutma güçlüğü olanlarda ve çok sigara içenlerde bunlara dikkat etmek lazım." dedi.

Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın boğaz kanserinde birinci derecede sorumlu olduğuna dikkati çekti.

Nargile konusunda da karşılaştırmalı çalışmalar yaptıklarını dile getiren Özdoğan, nargilenin özellikle dudak, damak ve dil kanserlerinde zararlarının sigaradan az olmadığını kaydetti.

Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, nargile içenlerin "ben kanserden korunuyorum" tezinin doğru olmadığını aktararak, "Çünkü nargile içmeye başladığınızda sonuçta nargilenin içindeki maddelerde kanserojen olduğu tespit edilmiştir. Gerek sigara gerek nargile. Çok ciddi şekilde sigara ve nargile nedeniyle insanlar kanser olmaktadır." diye konuştu.

"SİGARANIN ETKİLERİ VÜCUTTAN TAMAMEN GEÇMEZ"

Son zamanlarda özellikle çocuklarda görülen geniz eti ve bademcik problemlerinin nedeninin anne veya babaların içtiği sigaralar olduğunu ifade eden Özdoğan, şunları kaydetti:

"KBB bölümünde gırtlakta, burunda, damakta, dudakta, dilde görülen kanserlerin hepsinde sigara içiciliği çok önemli. Sigara içenlerin ve bırakanların boğaz kanserine yakalanma riski 5 yıl için devam ediyor. Bugün bıraksanız, 'tamam, yarın olmam' diye bir şeyiniz yok. Beş yıl takip etmek lazım. En ufak ses kısıklığında hemen doktora gelmek gerekir. Özellikle ses kısıklıkları, yutma güçlüğü olanlarda ve çok sigara içenlerde bunlara dikkat etmek lazım. Çünkü ağızdan gelen kanama çok az görünen bir belirtidir. Genelde insanlar kanamadan hep korktukları için ses kısıklığına 'grip oldum' der. Aslında o kanserdir. İlk 5 yıl çok önemli. Beş yıl sonra yavaş yavaş sigaranın etkileri vücuttan geçiyor ama tamamen hiçbir zaman geçmez."

Kimyasal maddelerin vücutta etki yaptıklarına vurgu yapan Özdoğan, bu etki sonucunda vücutta hücrelerde değişim olduğunu, bu değişimin uzun yıllar sonra kanser olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.
 
Üst