Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sigarayı Karayemiş'le Bırakın

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,441
  • MFC Puanı
    21,644
  • MFC Seviyesi

Karadeniz bölgesinde yetişen 'Karayemiş' sigaraya bırakmaya yardımcı oluyor.Ordu Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şubesi Ziraat Mühendisi Havva Akpınar 'Trabzon Kirazı' ve 'Taflan' olarak bilinen karayemişin sigaraya karşı isteksizlik doğurduğunu söyleyerek “İçerdiği antioksidanlar nedeniyle doku yenilenmesine neden olduğu için de sigara ve nikotinin yol açtığı kansere karşı da etkilidir” dedi.

Karayemişin potasyum sodyum magnezyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olduğunu söyleyen Havva Akpınar antioksidanların doku yenilenmesine neden olduğu için sigara ve nikotinin yol açtığı kansere karşı etkili olduğunun da tıbben kanıtlandığını belirtti.

Karayemişin ayrıca birçok hastalığa da iyi geldiğini söyleyen Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şubesi Ziraat Mühendisi Havva Akpınar şunları söyledi:

“Meyve çekirdekleri ile toz edildikten sonra balla karıştırılıp yendiğinde bronşite iyi gelir. Bunun yanında demir eksikliğini giderici özelliği vardır. Dişleri korur hemoroide iyi gelir idrar söktürür insülün hormonuna iyi gelir kalp çarpıntısını gider kan şekerini düşürür kasların düzenli çalışmasını sağlar kemik yapısını geliştirir mide ülseri ve bağırsak tembelliğini giderir ve egzamaya iyi gelir. Ayrıca doğal sakinleştiri olan karayemiş taş düşürücü ve uyku vericidir.”
 
Üst Alt