• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Sınavsız Geçiş Tercihleri 2016

Konular
32
MFC Puanı
1,130
Birçok lise mezunu öğrenci 2016 Sınavsız Geçiş tarihi ne zaman merakla beklerken Diğer yandan da Sınavsız geçiş tarihlerinin yaklaşmasını bekliyor. Peki Sınavsız Geçiş ne zaman yapılacak?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olmuş öğrenciler, kendi istedikleri doğrultusunda bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna en yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilecektir. Türkiye ve KKTC dışında bulunan bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır. METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her şehirde de bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da mezun oldukları bölümün içinde yer alan Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler. Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.

ÖSYM, 2017 YGS başvuru ve sınav tarihleri şöyle. ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre üniversite adaylarının gireceği sınavlara başvurular;

• Mart'taki "YGS" Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na Ocak 2017 arasında,
• Haziran'da "LYS" Lisans Yerleştirme Sınavlarına ise Nisan 2017 tarihleri arasında başvuru yapılacak. Sınavsız geçişe kimler başvuru yapabilir?

Sınavsız geçişte öncelik hangi adaylara verilir? Sınavsız geçiş başvuru şartları ve başvuru detayları.

Bilindiği gibi meslek lisesi mezunlarının iki yıllık önlisans programlarına sınava girmeden geçmelerine olanak sağlayan sınavsız geçiş başvuruları ÖSYS başvuru süreciyle başlıyor. Sınavsız geçiş yapacak adayların bu haklarını kullanabilmeleri için 2017 ÖSYS'ye mutlaka başvuru yapmış olması gerekiyor. Sınavsız geçiş yapmak isteyen aday isterse YGS ve LYS'ye de girebiliyor. YGS ve LYS'ye girmeyen aday eğer 2017 ÖSYS'ye başvuru yapmış ise sınavsız geçiş hakkından yararlanıyor.

Sınavsız geçişe kimler başvuru yapabilir?

Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır.

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre 1. sırada Anadolu Teknik Lisesi, 2. sırada Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi, 3. sırada Meslek Lisesi ve 4. sırada çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi - METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP'si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Meslek Lisesi grubu; Ticaret Meslek Liseleri, Teknik Liseler, Endüstri Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Sekreterlik Meslek Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Açıköğretim Lisesi (Meslek Lisesi programları), İşitme Engelliler Meslek Lisesi, Çok Programlı Liseler (Meslek Lisesi programları), Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ve diğer meslek liseleri ile Astsubay Hazırlama Okullarını kapsamaktadır. Astsubay Hazırlama Okulları meslek lisesi grubunda olmasına karşın meslek liselerinin herhangi bir alanı ile ilişkilendirilmemiştir. Bu nedenle Astsubay Hazırlama Okullarından mezun olanların/mezun olacakların sınavsız geçiş hakkı yoktur (Yükseköğretim Kurulunca Sağlık Astsubay Hazırlama Okulu ile Teknik Astsubay Hazırlama Okulu mezunlarına sınavsız geçiş hakkı tanınmıştır.).