Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sırlarla Dolu 15 Tuhaf Hayvan

ReiS

 ‬
Co Admin
 • Üyelik Tarihi
  8 Ara 2012
 • Mesajlar
  17,179
 • MFC Puanı
  5,941
 • MFC Seviyesi

Birçok tür yok olma tehdidi altında olmasına rağmen, bilim adamları dünyadaki büyüleyici yeni canlıları keşfetmeye devam ediyor.Bu keşiflerin bazıları oldukça büyüleyici bir canlılığa sahip. İşte son zamanlarda keşfedilen ve bilim insanları tarafından tespit edilen en tuhaf 10 hayvan.

1-Vampir Uçan Kurbağa

Yakınlarda keşfedilen bu hayvan, Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) tarafından Vietnam’ın Mekong bölgesindeki yeni keşfedilen 1000’in üzerinde yeni türden sadece biri. Yukarıdaki resimde sıradan bir kurbağa gibi görünebilir, ancak adını taşıyor çünkü ağzında vampir benzeri türüdür.
Vampir Uçan Kurbağa aslında uçamaz ve kan emmez, ancak ayaklı parmaklar kullanarak orman kanadından geçebilir.

2-Microhyla Nepenthicola

Bu “bezelye büyüklüğünde” kurbağa 2010 yılında Borneo’da keşfedildi. Bilim adamları ilk kez bir sürahi bitkisinde (etçil bitki türü) keşfedildiklerinde, aslında bebek olduklarını düşünüyorlardı. Yakında bu minik türlerin en büyük erkeklerinin bile 1/2 inç uzunluğunda büyüdüklerini fark ettiler. Onun şimdi Amerika dışındaki en küçük kurbağa olduğuna inanılıyor.

3- Leaf Deer

Leaf Deer ilk olarak biyolog Alan Rabinowitz tarafından keşfedildi. Bu bir bebek gibi görünse de aslında yetişkin bir yaprak geyiği. Yaprak geyiği dünyanın en küçük sevgilisi ve Myanmar’da yaşıyor. Yaklaşık 2,5 fit yükseklikte ve 25 lbs ağırlığında. Yaprak geyiği ismini aldı, çünkü yerel avcılar geyiğin bedenini büyük bir yaprağa sarabilirdi.

4-Crystal Frog

Bilim adamları uzun yıllar boyunca şiddetli bir silahlı çatışma nedeniyle Peru ve Ekvator sınırındaki ekolojik bakımdan zengin ormanda keşfedemedi. Sonunda 2009 yılında bölgeyi keşfetme fırsatına sahip olduklarında, henüz keşfedilmemiş türlerle hareketli zengin bir ekosistem bulmuşlardı. Bulunan tuhaf hayvanlar arasında kristal kurbağa vardı. Kristal kurbağa cildi yarı şeffaf, bu nedenle yarı saydam bir şekilde cildi boyunca kalbini attığı görülebilir.

5-Ugly Salamander

Bu küçük semender ilk keşfedildiğinde, sadece çirkin semender olarak biliniyordu. Bu küçük çirkin yaratığın erkek mi, yoksa dişi mi olduğuna bilim adamları henüz karar verememişlerdir.

6-Pliosaurus Funkei

Bu listede bulunan diğer keşiflerin aksine, bu dev deniz sürüngeni yaklaşık 150 milyon yıl soyu tükenmiş durumda. Bununla birlikte, birinci sırada olduğu zaman Pliosaurus Funkei, T-rex’in 4 katı kadar ısınabilecek 6.5 ayak uzunluğundaki kafatası ile 40 fit uzunluğunda bir canavar olarak tanımlanmaktaydı. Okyanusun canavarlarla takım halinde olduğu bir dönemde, okyanustaki en iyi avcıydı. Pliosaurus, Norveç’teki Svalbard’daki bilim adamlarının soyu tükenmiş deniz devlerinin iki büyük fosilleşmiş iskeletini ortaya çıkardığı 2006 yılında keşfedildi. O zamanlar sadece Predator X olarak biliniyordu.

7- Harp Sponge

Bu güzel, bitki benzeri canlı, daha şiddetli bir etoburdan daha çok bir şamdana veya arpaya benziyor. 2000 yılında keşfedilen et yiyen sünger okyanus akımlarının yardıma muhtaç kabukluları kendi dokunuşlarına çekmesine izin vererek beslenir. Bu etçil süngere “Harp Sünger” ismi verildi çünkü onun yanında bulunan bir arpaya çok benziyor. Monterey Körfezi Akvaryum Araştırmaları Enstitüsü (MBARI) bilim adamları, Kaliforniya’daki Monterey Körfezi kıyısındaki okyanus yüzeyinin yaklaşık 2 mil altında keşfedildi.

8- Ice Fish

Ice Fish veya Chaenocephalus aceratus, uygun bir şekilde adlandırılmıştır. Güney Okyanusunun buz gibi derinliklerinde Antarctica tarafından yaşıyorlar. Bu balıkların, kırmızı kan hücrelerinden ziyade damarları boyunca akan bir çeşit anti-dondurucu var.

9-Sea Pigs

Deniz domuzu (Sea Pigs), suyun içinde yüzen bir dizi inek memesine benziyor. Yabancı biri gibi görünse de aslında Antarktika’yı çevreleyen okyanus derinliklerinde en yaygın canlılardan biridir.

10- Phallostethus Cuulong

Yakınlarda keşfedilen bu balık Vietnam’da bulundu. Son yıllarda bulunan en tuhaf yaratığın göze çarpan özelliği sayesinde başının üzerinde bir üreme organı vardır.
Evet, bu talihsiz (veya şanslı, ona baktığınız şekle bağlı olarak) küçük balıkların çenesinin altında asılı bir üreme organı var. İşi daha karmaşık hale getirmek için, üreme organı coitus sırasında dişilere tutunmak için sıkışmış bir çengel vardır.

Erkek balığın başındaki üreme organının teknik adı priapiumdur. Üreme organı ve sivri kancalara ek olarak, balıkların anüsleri de bulunur. İlginçtir, dişi genital açılımı boğazın altında başında bulunur.

11- Terror Bird

Kancalı gagasıyla avcılığa uğraşmayan 10 feet uzunluktaki (3 metre) uçmayan bir kuş türüdür. Terör kuşları olarak adlandırılan bu devler, yaklaşık 50 milyon ila 1.8 milyon yıl önce Güney Amerika’da yaşıyor ve muhtemelen kovalandıkları herhangi bir hayvanı korkunç bir paniğe kapılmasını sağlıyorlardı. Araştırmacılar Nisan ayında Arjantin’in doğu kıyılarından yeni bir terör kuşu türü (Llallawavis scagliai) keşfettiklerini açıkladılar. 3.5 milyon yıllık örnek, kemiklerinin yüzde 90’ı sağlam olan en kapsamlı terör kuş fosilidir. İç kulak yapılarının analizi L. scagliai’nin düşük frekanslı sesleri duyduğunu gösteriyor, yani avcıların Live Science’a Nisan ayında yaptığı konuşmada, avının ayak seslerinin çok yavaş ilerlediğini duyabildiğini göstermektedir.

12- Dementor Wasp

Araştırmacılar yeni keşfedilen bir ispanya Ampulex demeci ya da kısaca “dementor wasp” adını verdi. Adı, Harry Potter’ın, kişinin mutlu düşüncelerini emen hayalet benzeri yaratıklardan (ve canavarmış hissedenleri ise ruhtan) esinlenildi.

Arpa, hamamböceklerini korkutucu bir şekilde yiyor. Araştırmacılar Mayıs ayında canlı Science gazetesine verdiği demeçte, hamamböceği karnına zehir enjekte ederek avını sabit bir “pasif zombi” haline getiriyorlar. Fakat zehir aslında onu öldürmez, bu da hamamböceği daha sonra yırtıcı böcek tarafından canlı olarak yenir.

13- Hippo-size vacuum cleaner

Yeni tanımlanan soyu tükenmiş hayvan (Ounalashkastylus tomidai), deniz memelilerinin dünyadaki soyu tükenmiş bilinen tek düzen olan Desmostylia’ya aittir ve araştırmacılar Ekim ayında Canlı Bilim’e verdiği demeçte, Bilim adamları Aleutian Adaları’ndaki Unalaska’da bir bebek de dahil olmak üzere dört O. tomidai iskelet buldu. Teksas’ın Southern Methodist Üniversitesinde omurgalı bir paleontolog olan yazar ve ortak yazarı Louis Jacobs, “Bebeğin oradaki bir üreme popülasyonunun olduğunu söylüyor,” dedi. “Gençlerin sörf ve akımlardan korumak için korunaklı bölgede kalmış olmalılar.”

14-Skeletorus” and “Sparklemuffin

Bu iki güzelliklere iyi bir göz atmak için arapofobiyi atmanın, sevinerek “Skeletorus” ve “Sparklemuffin” olarak adlandırılması gerekir.

Skeletorus (Maratus sceletus), siyah-beyaz işaretleri olan bir çizgi film iskeletine benziyor; Sparklemuffin (Maratus jactatus) ise kırmızı-mavi renkte. Her ikisi de Avustralya’da bulunur ve tavuskuşu örümcek grubunun çeşitliliğini (ve renklerini) sergilemektedir.

15-Enormous sea scorpion

Iowa’nın mısır tarlalarından çok daha fazlası var. Araştırmacılar, Yukarı Iowa Nehri’nde eski bir göktaşı çarpma kraterinin kazısında, sivri ve kürek şeklinde eklemli, insan boyutunda deniz akreplerinin fosilleşmiş kalıntılarını ortaya çıkarıyorlardı.

Araştırmacılar, deniz akrepleri (Pentecopterus decorahensis) gündüzleri ikili kuşları ve sarmısak yılan balığı benzeri canlıları yediği düşünülmektedir.
P. dekorahensis, at nalı yengeçleri ve arachnid’lerle yakından alakalı, Skeletorus ve Sparklemuffin’in inanılmaz derecede eski bir akrabası haline gelen eski eklembacaklıları olduğu tespit edilmiştir.
 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

soyu tukenenleri niye alırlar anlamam ... ama o minik kurbağa baya ilgi cekici bit kadar len...
 
Üst Alt