Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sivrisinekler Adam mı Seçiyor?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,197
  • MFC Puanı
    12,404
  • MFC Seviyesi

bazı insanlara diğerlerinden daha çok saldırması ile ilgili pek çok değişik teori bulunmaktadır. Daha iri olduğu için daha fazla karbondioksit yayan insanlar, bira severler ve çok terleyenler hep zan altındaydı. Bu grupların sivrisinekler için cazip olduğuna dair bazı kanıtlar bulunsa da genetik ve vücut kimyası, bu ölümcül cazibeyi anlamanın anahtarları. İstatistiksel olarak, sadece on kişiden biri sivrisinekler için özellikle çekicidir.Sivrisinekler neden bazı insanlara saldırırken diğerlerine dokunmaz?
Yumurtalarını memeli kanı ile beslemeye ihtiyaç duydukları için sadece dişi sivrisinekler ısırırlar. Amerika’da 150 tür sivrisinek bulunmaktadır ve hepsinin de ideal kanı saptamak için tercihleri vardır. Bir tür ile yapılan bir deney, diğer türe uygulandığında farklı sonuçlara ulaşılabilir.

Sivrisinekler seçicidir ve yumurtaları için en iyisini isterler. İnsanlar, eşsiz kokmayı sağlayan kimyasallar ve mikroplar üretir ve sivrisinekler hangi kimyasal karışımın hangi kokuya sebep olduğunu bilir. Üstelik bu çekici aromanın kokusunu 30 metreden alabilirler.


Her birey, sahip olduğu hücrelerin 10 katına denk gelen 100 trilyon mikrop barındırır. Ve çoğunlukla genetik nedeniyle benzersiz bir mikrobiyal imzaya sahiptir. Bu mikroplar bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu için daha sık yıkanmak, sivrisineklerin koku algısını değiştirmeyecektir.


Kan grubu bir diğer faktör
Sivrisinek kanınızın peşinde ve eğer kanınız doğru kokuyor ise, hedef haline gelmeniz kaçınılmaz. Yapılan araştırmalara göre, sivrisinekler O grubu kanı A grubuna göre 2 kat fazla tercih ediyor.


En lezzetli kokteyl nasıl oluşur?
Daha çok ter ve karbondioksite atıfta bulunulsa da deneylerden elde edilen sonuçların her zaman tutarlı olduğu söylenemez. Bunun sebebinin tür çeşitliliğinin fazlalığı olduğu düşünülüyor.

Diğer yandan, laktik asit çoğu tür tarafından keskin bir cazibe taşıyor. Peynir, soya, yoğurt ve turşu gibi bazı yiyecekler tükettiğinizde ve kuvvetli egzersiz yaptığınızda, cildinizde daha çok laktik asit oluşuyor.

Çoğu insan sivrisinekler tarafından ısırılmasına rağmen, vücutlarının tepkisi farklı gelişir. Çevresel ve alerjik reaksiyonlara bağlı olarak, durumu hiç fark etmeyenler bile olabilir.

Özetle, genetik özellikler ve vücuttaki kimyasal / mikrobik karışım, sivrisinekler için cazibenizi belirler. Bunun dışında kan grubunuzun da rolü vardır. İkincil etmenler ise karbondioksit, sarımsak ve alkol tüketimi olduğu kadar koyu renk kıyafetlerdir.​
 
Üst Alt