Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

SQL Server 2016 Instant File Initialization Yapılandırması

BoluBeyi

Hepinizin Canı Cennete ..!
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    24 Mar 2017
  • Mesajlar
    4,419
  • MFC Puanı
    2,927
  • MFC Seviyesi

SQL Server kurulumundan sonra SQL Serverın optimum bir şekilde çalışması için ihtiyaça yönelik olarak farklı özelleştirmeler yapıyoruz. Bu özelleştirmelerden önemli bir tanesi de Instant File Initialization(IFI) özelliğidir.
Instant File Initialization ya da diğer adıyla Perform Volume Maintenance Task privilege ayarının aktif edilmesi özellikle büyük ve hızlı büyüyen veritabanları için önerilmektedir. Bu ayar veritabanımızın data dosyaları oluşturulduğunda ya da SQL Server tarafından büyütülmesi gerektiğini bunu daha hızlı yapmak için kullanılmaktadır.
Instant File Initialization ile veritabanımızdaki data dosyalarının oluşturulması veya büyütülmesi işleminin daha hızlı olmasının sebebi, varsayılan olarak veritabanı data dosyalarımızın oluşturulması veya büyütülmesi gerektiğinde öncelikle dosyanın tümü sıfır ile doldurularak SQL Serverın kullanımı için ayrılıyor oysa ki, SQL Server servisini çalıştıran kullanıcıya verilen yetki ile büyüme ihtiyacı olduğunda dosyalarımız sıfır ile doldurulmuyor ve böylece yeni data dosyalarının oluşturulması ve büyütülmesi hızlı bir şekilde tamamlanıyor.
Özellikle büyük boyutlu ve hızlı büyüyen veritabanları için hayati olan bu ayarın yapılması bazı durumlarda kurulum sonrası unutuluyordu. SQL Server 2016 ile beraber ise bu ayarın ihtiyaca yönelik olarak aktif edilmesi aşağıda gördüğümüz gibi kurulum sırasında “Grant Perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database engine Service” kutucuğunu işaretleyerek hızlıca yapılabilmektedir.
 
Üst Alt