Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Stradivarius Kemanları

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,442
  • MFC Puanı
    21,774
  • MFC Seviyesi

Stradivarius keman ses işçilik gibi nitelikleri nedeniyle çok özel benzeri olmayan üstün ve mükemmel bir üründür.

Stradivariustelli çalgılarda ve özellikle kemandaAntonio Stradivari ve ailesinin bir markasıdır.

Antonio Stradivari 1644 - İtalya doğumlu bir müzik aletleri yapımcısı olup 18. yüzyılın Avrupa'da kendi konusunda en ünlü üreticisiydi. Yaşamı boyunca 512'si keman diğerleri viyola viyolonsel arp çello gibi toplam 1100 enstrüman üreten ustanın ölümünden sonra mesleği çocukları tarafından sürdürülmüşse de Antonio'nun günümüze kadar korunabilen özgün enstrümanlarının yerini tutamamış onlar kadar değer kazanamamışlardır. Halen tüm dünyada tahmini 700 tane Stradivarius enstrüman olduğu bilinmekte bunlardan biri İzmir Buca'da bulunmaktadır. Türkiye'de ünlü keman ustası Ayla Erduran Stradivarius keman çalmış ender keman sanatçılarındandır.
Günümüzde Stradivarius kemanların maddi değeri de manevi değerleri kadar yüksektir. Ünlü müzayede salonu Christie's'in düzenlediği açık artırmada 2006 Mayıs'ında bir "Hammer" (çekiç) adı verilen bir Stradivarius kemanın 354 milyon Amerikan Doları'na satıldığı bir konserde klasik keman ustası Davit Garrett'in yanlışlıkla kırması üzerine onarımının bile 100.000 Euro'yu bulduğu bilinmektedir. Stradivarius kemanlar bugün ya özel koleksiyoncuların elindebulunmakta İspanya'daki Royal Palace ve Berlin'deki Musikinstrumentenmuseum müzesinde sergilenmektedir. Kemanların kullanılanları isedünyaca ünlü filarmoni ve senfoni orkestraları tarafından çok özel günlerde konserlerde kullanılmaktadır.

Özelliği:

Tamamen el yapımı olan Stradivarius kemanı diğer tüm markalardan ayırdeden özellik Teksas A & M Üniversitesi’nde inceleme konusu olmuş Antonio Stradivari’nin kemanlarını yaparken kullandığı ağaçtan kemana sürülen verniğe dek herşey uzmanlar tarafından incelenmiştir. Bugün hala bir kemanın Stradivarius olup olmadığının anlaşılmasıbiyokimyagerler ve konunun ustası kişilerce uzun ve özenli araştırmalar tarafından belirlenebilmektedir. Colorado üniversitesi ve Brigham Young üniversitesi uzmanlarının araştırmasına göre de Stradivari’nin keman yapımında kullandığı verniğin reçineterebentin yağı ve etil alkolden oluşan özel bir karışım olması ve kimyasal işlemden geçirilen akağaç ve ağacın geliştirilmesinde boraks kullandığı sonucuna varılmıştır. 19. yüzyılda aynı adı taşıyan binlerce keman üretildiği için her müzik aleti Stradivari anlamına gelmez: 1957 yılından sonra bu markayı kullananlar enstrümanlara "Kopyasıdır" etiketini yerleştirmeye zorunlu kılındılar.
 
Üst Alt