• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Sümerler TÜRK'TÜR,Tarih TÜRKLERLE Başlar.....!

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,084
MFC Puanı
20,690
1641069289561.png

GÜNÜMÜZDE YAŞAN EN ÜNLÜ SÜMEROLOG OLAN MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ, "YAPILAN SON ÇALIŞMALAR SÜMERLERLE TÜRKLERİN İLİŞKİSİNİ KESİN OLARAK ORTAYA KOYMUŞTUR. SÜMERLER MEZOPOTAMYA'YA ORTA ASYA'DA GÖÇ EDERLERKEN KÜLTÜRLERİNİ BİRLİKTE TAŞIMIŞLARDIR. O NEDENLE, 'TARİH SÜMERLE DEĞİL, TARİH TÜRKLERLE BAŞLAR' DEMEMİZ GEREKİR" DİYOR. 33 YIL 74 BİN ÇİVİ YAZILI TABLETİ DEŞİFRE EDEN VE 68 YILDIR YAZDIĞI HER ESERİ SUMEROLOJİNİN KİLOMETRE TAŞI SAYILAN MUAZZEZ İLMİYE ÇIĞ, "SUMERDE TUFAN, TUFAN'DA TÜRKLER" ADLI KİTABINDA TARİHİN YENİDEN YAZILMASINI GEREKTİREN AÇIKLAMAR YAPIYOR. 92 YAŞINDAKİ DÜNYACA ÜNLÜ SÜMEROLOG, HER YAŞTA GENÇ KALABİLMENİN SIRLARINI DA ANLATTI M. KEMAL SALLI Yaşayan en ünlü Sümerologlardan biri olan Muazzez İlmiye Çığ, son kitabı "SUMERLERDE TUFAN, TUFAN'DA TÜRKLER"de, Sümerlerin Türk olduklarına ilişkin yapılan son çalışmaları anlatıyor ve "Bugüne kadar 'Tarih Sümerle Başlar' deniyordu, fakat, Türklerle Sümerler arasında çeşitli konularda ortaya çıkan bağlar dolayısıyla, bunda böyle 'Tarih Türklerle Başlar' dememiz gerekir" diyor.

Dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye çığ, Caddebostan Kültür Merkezi'nde düzenlenen imza gününde verdiği konferans sonrasında yaptığımız söyleşide, çok ilginç açıklamalarda bulundu. Sümerlerle Türkler arasındaki ilişkileri ortaya koyan son çalışmaları anlatan Çığ, ayrıca, her yaşta genç kalabilmenin sırlarını da verdi. Muazzez İlmiye Çığ'ı bu güne kadar Sümerler konusunda yazdığı kitaplardan tanıyoruz, yalnızca biz değil, bütün dünya tanıyor ve saygı duyuyor. Çünkü o, dünyaca tanınan ve bu konudaki otoritesine saygı duyulan üç ünlü Sümerologdan biri. Muazzez İlmiye Çığ bu güne kadar yazdığı kitaplarda Sümerleri çeşitli yönleriyle anlatmıştı. Muazzez İlmiye Çığ, son kitabında, bu güne kadarki birikimlerini ve otoritesini ortaya koyarak, Sümerlerin kökeni konusunu ve Sümerlerle Türkler arasındaki ilşkileri inceliyor. Dünya çapında yankı bulacak bu çalışması konusunda aklımıza takılanları sorduk, bu arada ( belki de Gılgamış'tan öğrendiği) her yaşta genç kalmanın formülünü de rica ettik. - Sayın Çığ, bu güne kadar."Tarih Sümerle Başlar" deniyordu, son kitabınızda anlattıklarınızdan sonra bu söylemi nasıl değiştirmemiz gerekecek? - "Tarih Türklerle Başlar" diyeceğiz, artık öyle dememiz gerekiyor.. - Bu güne kadar 'Sümerler Türktür' diyemiyorduk, elimizde yeterli veri mi yoktu, yoksa inanmakta mı zorluk çekiyorduk? - Efendim, son kitabımda ben bunun nedenlerini yazdım. Son kitabıma kadar, bu konuda kesin birşey söylemek istemiyordum. Çünkü birşeye kendim inanmadan katiyen yazmam.

Sümerler ve Türkler belki baştan biradaydılar, sonra ayrıldılar. Ama bazı birliktelikler var. Ben son kitabımda bu ilişkinin jeolojik bulgularını, arkeolojik ve dilsel kanıtlarını ortaya koydum. Mesela, Sümerler kendilerine Kengerler diyorlar. Sumer, onların oturdukları bölgeye Akadlar tarafından verilen bir ad. Kengerler halen yaşayan ve uzun zamandır yaşamakta olan bir Türk boyu.. Onların en önemli şehirlerinden birinin Kiş olduğunu görüyoruz. Sümerlerin Mezopotamya'da ilk kurdukları şehir de Kiş. Aynı adlı yerleri Anadolu'da da buluyoruz. Örneğin, Bitlis'in Hizan ilçesinde Kiş köyü. Malatya'nın Kablı ilçesinde Kişli Köyü, Urfa'nın Bozova İlçesinde Kişkan Köyü, Sümerlerin Ur/Uri şehri çok önemli. Üç kez burada Sümer Sümer krallığı kurulup dağılmıştır. "Ur" (etrafı surlarla çevrili şehir) ile yapmış yer adlarını hem Asya'da hem Anadolu'da buluyoruz. Adıyaman'da Urgöç, Hilvan'da Urgez, Ardahan'da Ur köyüönümüze çıkıyor. Ardahan'ın Kura nehri yanındaki Ur köyünün Uygur Türklerinin Urtigin soyundan gelenler tarafından kurulduğunu öğrendim. Bunlar çok önemli.. Uygur beylerine 'ur' deniyormuş. Türklerle Sümerlerin yer adları bağlantısı çok önemli.. Türkler geldiklere yerlere, çıktıkları yerleri adlarını da birlikte getiriyorlar.

Sümerlilerde de bu gelenek var. İşin ilginç yanı, Sümerler Asya'dan göç ederken bulundukları yerin adını Mezopotamya'ya, Türkler de aynı adları Anadolu'ya taşımışlar. Anadolu'da böyle birçok yer adları var. Şimdi bir bakıyorsunuz Sümerlere, çıktıkları yer Ur, Uruk, Kiş. Türkiye'de Ur'lu Uruk'lu, Kiş'li birçok yer adları var. Belki dağ adlarında, nehir adlarında da bulacağız bu benzerlikleri... Mesela Moğolistan'da "Suber/Sumer" adlı bir dağ bulunmaktadır. Moğol efsanesine göre, dünya yaratıldığında her tarafsu imiş. Bu sudan iki dağ çıkıyor: "Sumerula". Moğolcada "ula" dağ anlamına geliyor. "Sumerula=Sümer dağı" anlamına geliyor. Türkmenistan'da Madau Tepesi, Madan Daağları var. Sümer dilinde mada= yurt, uygalık yurdu anlamına geliyor. Mezopotamya'daki Lagaş yer adı, Asya'daki Balkaş Gölü'nü anımsatıyor. Son kitabımı hazırlarken gördüm bu ilginç benzerlikleri; çok heyecanlandım. Demek ki Sümerler geldiklere yerlere kendi kültürlerini taşımışlar. Zaten düşünün, Sümerler, hiç madeni olmayan bir yerde (Mezopotamya) madencilik yapıyorlar..Şaşırtıcı bir durum. Sümerlerin anavatanı olduğu savunlan Türkmenistan'da 4 bin yıl önce maden işçiliği ve tarım yapıldığı biliniyor. Sonra buğday cinsi, koyun cinsi Anadolu'dan gitti Avrupa'ya.. Daha sonra da Amerika'ya.. Dil bakımından, efsaneler bakımından, destanlar bakımından, yer adları bakımından ve tufan efsanesi bakımından son derece benzerlikler var. Destanlardaki benzerlikler inanılmaz derecede.. Bunlar çok çok önemli bulgular.. Beni ençok heyecanlandıran, Atatürk'ün söylediği çıkıyor. Atatürk Türklerin tarihi konusunda araştırma yapılmasını istiyordu. Atatürk Türklerin Anadolu'ya binlerce yıl önce geldiklerini söylüyordu. Şimdi bu kanıtlanıyor. Arkeoloji bakımından, dil bakımından, efsaneler bakımından,yer adları bakımından yapılan araştırmalar gösteriyorki, Anaddolu binlerce yıldır Türk vatanı.. Avrupalılar yakın zamana kadar Anadolu'da İndu- Avrupa dili hakimdi diyorlardı. Şimdilerde yeni birşey buldular: Kurgan dili diyorlar. Ama Kurgan Türkçe.. Türkçe demeye dilleri varmıyor.. Yapılan çalışmalar gösteriyorki, Anadolu Türkler atrafından binlerce yıl önce keşfedilmiştir. Geçenlerde bir profesör televizyonda, "Türkler Anadolu'ya göçebe olarak geldiler, tarımı burada öğrendiler" diyordu. Kanım beynime sıçradı.. Türkler tarihlerinin hiçbir döneminde göçebe olmadılar ki.. Göçebe değil, göçeriz.. Görmüyor musunuz, dünyanın hiçbir yerinde bizim kadar yazlık ev yokmuş. Bu, genlerden gelen birşey.. Şimdiki Turan Ovasında muazzam yerleşim yerleşim birimleri varmış. Turan Ovası deniz olmuş. Bugün oralarda, 15 metre derinliklerde yerleşim merkezleri buluyorlar. Bugün Orhun Abidelerinin olduğu yerlerde şehir harabeleri bulmaya başladılar. Çok önemli bu.. Daha neler bulunacak.. Şimdi bizim arkeologlarımız da çalışmaya başladılar. 80 sene sonra biraraya geldik. - Hocam son zamanlarda Sümerlerle Türkler, Sümerce ile Türkçe arasındaki ilişkileri ortaya koymaya çalışan kitaplar yayınlandı. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz? - Sümerce ile Türkçe'yi karşılaştırmalarda birçok zorluk var.

Sümerce, kendisinden tamamen ayrı bir grubu olan Akadça yoluyla çözülüyor. Akatçada, Türkçede olan ı,o,ö,ü sesli harfleriyle ç,f,ğ, ng gibi sessiz harfler yok. Bir zorluk da, Sumercede bir işaretin çeşitli okunuşları ve anlamları olmasıdır. Örneğin, göğü işaret eden bir işaret hem an=gök, hem de dingir=tanrı olarak okunuyor. Ayrıca bu dilleri çözenlerin kendi dilleri de bir başka dil grubundan. Türkçe ile karşılaştırmak için, en eski Türkçeyi lehçelerinden hiç olmazsa bir kısmını bilmek veya bir kelimenin en eski şeklinden bugüne kadar bütün lehçelerdeki şeklini gösteren etimolojik bir sözlük gerek. Ne yazık ki, Türkçe için şimdiye kadar böyle kapsamlı bir sözlük yapılmadı. Diğer taraftan Sümerce de kuşkusuz, yazılmaya baçlandığı DÖ 3000 yıllarında konuşma dilinden çıktığı DÖ 1800 yıllarına kadar bir hayli değişiklik geçirmiştir. Bu kadar süre içinde bir kelimenin nasıl değişiklik geçirdiğini gösteren etimolojik bir sözlüğü yok. Ondan vazgeçelim, Sumercenin henüz geniş bir sözlüğü bile yapılmadı.

Amerika'da hazırlanmakta olan sözlüğün 2019 yılında tamamlanacağı söyleniyor. Diğer taraftan, Sumerce yazılı belgelerle Orhaon Yazıtları arasında 4000 yıllık bir zaman aralığı var.. - Bu konuda yazılmış kitaplardan söz eder misiniz? - Bu kadar zorluklara karşın, son yıllarda Azerbaycan'da Prof Atakişi Celiloğlu bir kısım Sumer işaretlerine yeni okunuşlar da vererek çok eski Türk kelimeleriyle karşılaştırmalar yapmışve onları 'Sümerce Kesin Olarak Türk Dilidir' adlı bir kitapta toplamıştır. Samuel Noah Kramer de Sumercenin okunuşlarının ilerde değişeceğini söylemiştir. Yüksek Mühendis Selahi Diker, yaşamının kırk yılını gelmiş geçmiş dillerle Türk dilini karşılaştırmaya adamış, sonunda bütün dillerin kaynağının Türkçe olduğunu gösteren bir kitap yazmış. İran'dan Rohsan Kheyavi, yazmaya başladığı ve bütün Ural-Altay dillerinin etimolojisini kapsayan sözlüğün ilk cildini tamamlamış. Prof. Nedim Tuna,165 Sumer kelimesini hem anlam hem de fonetik bakımından uyan Türkçe kelimelerle eşleştirmiş. O, bu tezini Amerika'da Türkolog ve sumerologların bulunduğu bir kongrede sunmuş ve tezi hemen hiç tartışma olmadan kabul edilmiş. Nedim Tuna Türklerle Sumerler arasında tarihsel bağ olmasını, Türklerin 3500-4000 yıl önce Anadolu'nun doğusuna yerleşmiş olmalarına bağlıyor ve "Türk dili 5500 yıl önce bağımsız iki kollu bir dil olarak bulunuyordu.

İlk ana dil ise 10 000 yıl önceye gidiyordu" diyor. Sumer kültürünü arkeolojik buluntular, mimarlık, efsaneler, yer adları ve dil yoluyla karşılaştırmış olan Begyrat Gerey, anlam ve fonetik bakımından Türkçe-Sumerce 295 kelimeyi eşleştirmiş. Böylece, 5 000 yıllık Sumer Türkmen bağlarını bir kitapta göstermiştir. ( 5000 Yıllık Sümer-Türkmen Bağları) Son yıllarda bu çalışmalara İran'ın kuzeyindeki Azerbaycan bölgesinden Mimar Esmail Arif katıldı. Gönderdiği e-postalarda, yaşadığı yerde 6000 yıllarına tarihlenen 5-6 metre derinlikte yerleşim yeri kalıntısı bulunduğunu ve bu yerlerin adlarının Sumer adlarına benzerdiğini, aynı zamanda bunların "proto-Türk olduğunu bildirdi.

SÜMERLER KENDİLERİNE KENGER DİYORLARDI (...) Son yıllarda bu çalışmalara katılanlardan biri de Yüksek Mühendis Ünal Mutlu. O bir kubbe tamiri yaparken, bunu ilk kimlerin icat ettiğini merak etmişve araştırmaları onu Sumerlilere götürmüş. Sumerliler bütün kültürleri başlattığına göre, bunlara ait sözlerin de onlarda başlaması gerek düşüncesiyle, Sumer sözlüğünü arıyor. Sumer sözlüğü henüz tam olarak yapılmadı. Philadelphia Üniversite Müzesi'nde başlanan sözlüğün 2019'da tamamlanacağı söyleniyor. Ancak, yapılan çalışmalar internete veriliyor. Ünal Mutlu, internetteki sözlükten yararlanarak sanat, ticaret mühendislik gibi çeşitli konulara ait kelimeleri buluyor ve daha sonra bulabildiği çeşitli Türk dillerine ait sözlüklerden bunların karşılıklarını arıyor; hatta daha ileri giderek Batı dilleriyle karşılaştırmalar yapıyor. Bu çalışmalarını 'Dünya Uygarlıklarında Türk Dili ve Kenger/Sumer Uygarlığı' adlı kitabında meraklılarına sunuyor.

Türkmenistan, Azebaycan ve Türkiye'de yapılan bu çalışmalarda, Sumerceden fonetik/ses uyumu ve anlam bakımından Türkçeye uyan pekçok kelime saptandı. (...) Bazı bilimadamları, iki dilde birbirine uyan kelimelerin bulunmasını rastlantı sayıyorlar. Bazıları buna katılmayarak, "iki dilde fonetik ve anlam bakımından 100'den fazla kelimenin birbirinden bağımsız olarak icad edilme olasılığı birkaç milyonda birdir" diyorlar. Bazıları da aynı gruptaki kelimelerin eşleştirilmesi gerekiğini öne sürüyorlar. Bunu ilk deneyen Olcas Süleyman. O, 1975 yılında insan, tanrı, tabiat ile ilgili fonetik ve anlam bakımından uyan 60 kelimeyi karşılaştırmış ve bunları Rusça bir kitapta yayınlamış. Kitap Rusya'da rejim değişinceye kadar yasaklanmış. Şimdi Türkçesi var. (Az İ Ya: Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı) Bu araştırmada Türkçe ile karşılaştırılan 400'den fazla Sumerce kelime var. Sumer dilinde de kelimeler, sözcük köküne ek alarak oluşturuluyor.

Ses uyumu var, kelimelerde dişi-erkek ayırımı yok. Cümlede özne başta eylem sonda. Zamirlerde çok benzerlik var. Bazı örnekler verelim: ME: ben (men), ZE: sen, ENE: o, MARA: bana, ABBA: yaşlı, ADDA: ata (yaşlı), İKKİ: iki, EŞ: üç, U:On, UŞ-U: otuz (üçon), AN: gök, DİNGİR: tanrı (tengirit), LİL: yel, KASUGA: kursak, DUMUZİ: tomuz(temmuz), KAGARAŞA: kargaşa, HAPKAGAK: kapkacak, HAŞGAGA: kahkaha, Dİ: dimek (söylemek), SİR: cır-lamak (şarkı söylemek), SİLİM: selam, DUUŞ: duş (yıkanma yeri), DURİ: durmak, İRİ: büyük, ZİRDUM: zeytin, DUP/TUP: tablet (tabla, tepsi, tab etmek), NE ME: bune? Bu kısa liste, bize Sumercenin bugünkü Türkçeye bile ne kadar yakın olduğunu gösteriyor. (...) DÖ 2400 yıllarında Sumer ülkesine girip Akad Krallığına son veren Gut'lar orada bir krallık kurup varlıklarını 150 yıl sürdürmüşledir. Sumer belgelerine göre bunların 12 kralları olmuş. (...) 1937 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sumeroloji profesörü olan Breno Landsberger ve aynı fakültede Türkolog olan von GabainGut/Kut krallarından 12'sinin adının Türkçe olduğunu saptamışlar. "GİLGAMEŞ Mİ, BİLGAMEŞ Mİ?" - Sayın Çığ bugünkü konferansınızda da değindiniz, Sümerlerin ünlü destan kahramını Gılgameş'in adı da Türkçe değil mi? - Türk destanları ile Sumer destanları arasındaki başlıca bağlantıyı bize veren, Tufan olayını anlatan kahraman Bilgameş/Gilgameş'tir. Tufandan sonra Uruk Beyliği'nin 4. kralıdır ve 120 yıl yaşamıştır. Önce onun adından başlayalım: Bilgameş/Gilgameş adının ilk hecesi olan "gil" işaretinin bir de "bil" okunuşu vardır. Sumerologlar rasında bu işaretin "gil" mi "bil" mi okunacağı hep tartışılmaktadır. Sumerlilere göre adın anlamı "çok bilgili, herşeyi bilen"dir. O, dünyadaki bütün bilimleri öğrenerek, onları yazdırarak gelecek kuşaklara aktarıyor. O, sır olanları açan, Tufandan önceki olayları bilen, bilgelik tanrısı tarafından bilgelikle donatılan bir kahramandır. Şimdi adının ilk hcesini "bil " olarak okuyacak olursak "Bilgameş" oluyor. Eski Türkçede "Bilga", "bilgan", bil kökünden "bilen" anlamında.

Eski Türklerde Bilgehan=Bilen Kağan, Bilgabeg= bilenbey anlamına geliyor. "Meş" ise, Ural-Altay dillerinde soyluluk, kutsallık, yiğitliği ifade ediyor. Sumercede de bu kelime saygınlık, yücelik anlamına geliyor. Alpamış, İlalmış, Tohtamış, Tersuzamış buna örnektir. Adlar arasında bu kadar benzerlik olamaz, bunlar bir ana kökten gelmiş olabilirler, diyoruz. Bu konudaki çalışmalar genişledikçe, Sumerlerle Türklerin ilişkileri daha da aydınlanacaktır.

Çok çalışmak gerekiyor. - Hocam, sizi yorduk, biliyorum ama yanıtlamanızı istediğim bir önemli sorum daha var: Her yaşta genç kalabilmenin, şık görünebilmenin sırlarını bize açıklar mısınız? (Okuyucularımız, muhterem Hocamızın (92) fotoğraflarına dikkatlice baktıklarında, Ankara'da Hayrettin Karaca (85) ile birlikte Meclis bahçesinde kar altındaki eylemlerini anımsadıklarında bu soruyu sormakta ne kadar haklı olduğumuzu anlayacaklardır) - Bu soruya cevap veremiyorum ben.. Yukarıdaki desem, bir türlü.. Sanıyorum genlerden geliyor. Babam 70 yaşında, annem 86 yaşında vefat etti. Belki üretken olmamın tesiri var.

Ben hiçbir çağımda çevremdeki gelişmelere ilgisiz olmadım. Günü yakalamaya çalışıyorum. İnternet kullanıyorum. "Vatandaş Tepkilerim"de anlattım bunları. Kitap çalışmalarım sürüyor. Daha kaç tane dosya var elimde. - Peki, her yaşta genç kalabilmek için neler yapmalıyız, siz özel bir çalışma yapıyor musunuz? - Herşeyi problem yapmıyorum. Ağrılarım yok değil.. Dizim ağrıyor, belim ağrıyor. Başkaları olsa oturur, yatar..Ben onu iyi etmek için uğraşıyorum. Ağrılarımı ortaya dökmek istemiyorum. ***** Yayınevi yöneticileri sabırsızlanıyorlar; alt katta okuyucular imza için kuyruğa girmişler.

Muazzez İlmiye Çığ Hocamızın anlatacağı çok şey var. Özellikle, her yaşta genç kalabilmenin sırları, başlı başına bir sohbet konusu.. O konuyu bir başka sohbetimizde daha ayrıntılı bir şekildekonuşmak dileği ile ünlü Sumeroloğumuzu okuyucuları ile başbaşa bırakıyoruz.. Dünyanın en ünlü üç Sumeroloğundan biri olan Muazzez İlmiye Çığ Hocamıza uzun ve sağlıklı bir ömür diliyoruz.. Ve 'çılgın ihtiyar'ın, fırsatını bulduğunda, dünya çapında ses getirecek bir eylem yapacağından, insanlığın en önemli mirasını barındıran Bağdat Arkeoloji Müzesi'ni talan eden Bush'tan, bu soygunun hesabını soracağından da hiç kuşkumuz yok. ................................................ÜNLÜ SUMEROLOG DİYOR Kİ........................... Sumerlilerin Türklerle bağlantılı bir 'halk' olduğu fikri, Atatürk zamanında geçerliydi. Böyle olabileceği hiç de hakikatten uzak değildir.

Kaynak :
Kod:
https://www.oncevatan.com.tr/sumerler-turktur-ve-tarih-turklerle-baslar-makale,24732.html

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,084
MFC Puanı
20,690
EK DEVASA NOT:

ABD’li Yahudi bankacı işadamı David Rockefeller’dan şok itiraflar!... Türkler medeniyetin beşiğidir ve kökenleri Sümerler’e dayanır ABD’li Yahudi bankacı, iş adamı David Rockefeller’ın, son yüzyılda olan olaylar hakkındaki itirafları tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Ancak, Rockefeller’in bu itirafları aslında dünyadaki gelişmeleri takip eden pek çok kişi tarafından bilinen gerçekler... İşte David Rockefeller’in söyledikleri: Türkler medeniyetin beşiğidir. Türkler, Avrupa’daki Finliler, Macarlar gibi bazı uluslar Türk kökenlidir. Ayrıca Anadolu’da büyük uygarlıklar kuran Hititler ve Asurlular’ın da Türk kökenli olma ihtimali yüksektir. Sümerler ilk yazıyı bulan, ilk yasaları çıkaran, ilk para kullanan, ilk okul açan ve tekerleği bulan ulustur: Soyları tarihçilerimizin araştırmalarına göre Türk kökenli insanlardır. Dördüncüsü, ülke bor madenleri bakımından dünyanın en zengin ülkesidir ve bu maden dünyada yakın bir gelecekte, petrolden bile daha önemli bir hale gelecek. Beşincisi ve belki de en önemli olanı Türkler medeniyetin beşiğidir. Orta Asya’dan göçen Aryanlar en medeni ırk olarak kabul edilir Türkler, Milattan Önce 4.000’lerde Orta Asya’da yaşayan büyük bir felaketten sonra yaşadıkları yerleri terk edip, Mezopotamya’ya ve Rusya üzerinden Avrupa’ya gelen Aryanlar, yani dünyadaki en medeni olarak kabul edilir. Finler, Macarlar Türk’tür Hititler ve Asurlular’ın Türk olma ihtimali yüksektir En medeni ırk olarak kabul ettiğimiz Aryanlar, Ari Irk’tandırlar ve Avrupa’daki Finliler, Macarlar gibi bazı uluslar Türk kökenlidir. Ayrıca Anadolu’da büyük uygarlıklar kuran Hititler ve Asurlular’ın da Türk kökenli olma ihtimali yüksektir. İlk yazıyı ve tekerleği bulanlar Sümerlerdir Milattan Önce 3.500 yıllarında Mezopotamya’da yaşamış olan Sümerler ilk yazıyı bulan, toplumda adaleti sağlamak için ilk yasaları çıkaran ve mahkemeleri kuran, ilk para kullanan ve vergi toplayan, ilk okul açan ve tekerleği bulan ulustur: yani dünya medeniyetinin başlangıç noktasıdır Tarihçilerimize göre Sümerler Türk’tür Sümerler, tarihçilerimizin araştırmalarına göre Türk kökenli insanlardır. Çünkü Sümerler o bölgenin yerli halkı değildirler; yani göçebedirler ve tarihçilerimizin araştırmalarına göre “kız” manasına gelen “kır” kelimesi, “öküz” manasına gelen “ökür” kelimesi gibi bugüne kadar çözülebilen 1000 civarında Sümerce kelime ve “Ayağını yere sıkı bas”, “Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır”, “Sel gibi silip süpürmek”, “Yağ gibi erimek” gibi yüzlerce atasözü bugün Türkçe’de kullanılmaktadır. Sümerlerin Ay Tanrısı’nın simgesi olan “Yarımay”, bugün Türk bayrağında kullanılmaktadır. Roma ve Yunan medeniyetleri Sümerlerden oldukça fazla faydalanmışlardır; mesela yapılarındaki süslemeleri ve Tanrıları Sümer tapınaklarından gelir. Türklerin medeniyetin beşiği olduğunu örtbas etmek için tarihi çarpıttık... Bilinen en eski tarihin Sümerlere dayandığını vurgulayan ABD’li Yahudi bankacı işadamı David Rockefeller, “Dünya medeniyetinin başlangıç noktasıdır ve soyları tarihçilerimizin araştırmalarına göre Türk kökenli insanlardır.” şeklinde itirafta bulundu. Rockefeller açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Fakat biz bunu örtbas etmek için, Milattan Önce 2.000 yıllarında, yani Sümerlerden 1.500 yıl sonra başlamış olmasına ve Yunan medeniyetini, dünyadaki ilk medeniyet olarak dünyaya tanıttık. Daha da ilginç olanı, Yunanlılardan önce Mısır Medeniyeti başlamıştır; ama onlar da ancak Sümerlerden 1000 sene sonra piramitlerini yapabilecek uygarlık düzeyine gelebilmişlerdir. Mayalar ve İknalar; Sümerlerden 2000 sene sonra ziguratlarını aynı biçimde yapmışlardır.” Medeniyetin beşiği olarak Türkleri kabul edemezdik Bu mirasa el koymalıydık Medeniyetin beşiği olarak Türkleri kabul edemezdik; tam aksine binbir entrika ile bu kültür miraslarına el koyarak biz onları bütün dünyaya barbar, hak hukuk tanımayan bir toplum olarak tanıttık ve bunda da oldukça başarılı olduk. ABD’li Yahudi bankacı işadamı David Rockefeller, açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Sümer Kralları Urukagina ve Urnammu, çok tanrılı bir toplum kurarak, insanlar arasında adaleti sağlamak ve haksızlıkları önlemek için yasalar çıkararak, çağımız toplumlarına öncü olurlarken, bugün tek tanrılı bir toplum olan Türkiye’de bizim çalışmalarımız sonucu, fuhuş, rüşvet, hırsızlık, haksız kazanç ve gelir dağılımı aşırı düzeylerdir. İnsanlar kitap okusalar gerçeği görecekler Aslında insanlar tarih kitaplarını açıp okusalar, bütün gerçeği görecekler ama insanoğlu için duyduğuna inanmak yeterlidir, okumak çok zor gelir. Ben de o ana kadar en medeni ulus olarak İngilizleri görüyordum. Duyduklarım hiç hoşuma gitmeyince konuyu değiştirmek istedim.”

Kaynak :
Kod:
https://www.oncevatan.com.tr/bilim-ve-teknoloji/turkler-medeniyetin-besigidir-h32090.html

Kaynaklar ;

Bringhurst, Bruce. Antitrust Chernow, Ron. Titan: The Life of John D. Rockefeller, Sr. Warner Books. (1998). ISBN 0-679-75703-1 Online review. Collier, Peter, and David Horowitz. The Rockefellers: An American Dynasty. New York: Holt, Rinehart and Winston, 1976. Ernst, Joseph W., editor. "Dear Father"/"Dear Son:" Correspondence of John D. Rockefeller and John D. Rockefeller, Jr. New York: Fordham University Press, with the Rockefeller Archive Center, 1994. Folsom, Jr., Burton W. The Myth of the Robber Barons. New York: Young America, 2003. Fosdick, Raymond B. The Story of the Rockefeller Foundation. New York: Transaction Publishers, Reprint, 1989. Gates, Frederick Taylor. Chapters in My Life. New York: The Free Press, 1977. Giddens, Paul H. Standard Oil Company (Companies and men). New York: Ayer Co. Publishing, 1976. Goulder, Grace. John D. Rockefeller: The Cleveland Years. Western Reserve Historical Society, 1972.