• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Sünneti terk edip yalnız Kur'an ile amel etmek

Herkül

Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,797
Mesajlar
29,747
MFC Puanı
17,440
Sünneti terk edip yalnız Kur'an ile amel etmek
yzMy20.png

Sünneti terk edip yalnız Kur'an ile amel etmek isteyenler var; bu konuda ne dersiniz?


Bazı ehliyetsiz insanları görüyoruz ki, yalnız Kur'an-ı Kerim'in getirdiği İlâhî hükümleri kabul edip, dinin diğer temel kaynakları olan sünnet, icma ve kıyas'ı reddediyorlar. Maksatları ise, halkın itikadını bozmak ve saptırmaktan ibarettir. Bunlar, Kur'an'ı tek mezhep kabul edip, sünnet-i Peygamberiyeyi ve İslâm'ın diğer delillerini hafife alırken, işlerine gelen hadisleri kabul edip, gelmeyenleri reddederler. Şuurlu Müslümanları aldatamadıkları gibi takdir de göremezler, buna hakları da yoktur.

Malumdur ki, Müslümanlar Kur'an-ı Kerim'de nazil olan İlâhî hükümlere inanıp onlara uymaya mecbur oldukları gibi, hadislerle buyrulan dinî hükümleri de kabul etmeye mecburdurlar.

Bunlar, asırlardan beri tefsir, hadis, fıkıh ve diğer sahalarda yazılmış olan, bütün ilim ve fikir ehlinin takdirini kazanan çok kıymetli eserleri hiç dikkate almazlar.
Evet, Kur'an-ı Azimüşşan'ın gölgesine sığınarak yanlış yönlendirmede bulunan bir kimse, hiç olmazsa şunu bilmelidir ki, bir Müslüman ne kadar bilgisiz de olsa Kur'an-ı Azimüşşan'ın Allah kelamı olduğununa katiyyen şüphe ve tereddütü olmadığı gibi, sünnet-i seniyyenin de İslâm'ın ikinci bir delili ve dayanak noktası olduğunu kesin olarak bilir ve öyle de inanır.

Şu halde, "İslâm dininin esası yalnız Kur'an'dır, biz yalnız onda olan hükümler ile amel ederiz, onun haram dediğine haram, helal dediğine helal deriz." diyerek, sünneti dikkate almamak, ona kıymet vermemek, Peygamberimiz (asm)'in değerini ve görevini idrak etmemektir. Kur'an'ı tebliğ eden ve en başta tefsir eden O'dur.
Peygamberimiz (a.s.m.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır:
"Bana Kur'an-ı Kerim ve onunla birlikte, bir onun kadarı daha (yani sünnet) verildi. Bir kişiye, koltuğuna yaslanmışken hadisim ulaşır da, 'Aramızda Allah'ın kitabı var, ondaki helali helal, haramı da haram sayarız.' derse (bilsin ki) Resûllullah 'ın haram kıldığı da Allah 'ım haram kıldığı gibidir." (Ebu Davud, Sünnet, 6, İmare 33; Tirmizi, İlim 10)
Ulemanın bir kısmı şöyle der: Sünnetin getirdiği her hükmün, uzak veya yakın, Kur'an'da aslı vardır. Sünnet, sonuçta Kur’ana’a ulaştırır. Onun öz hâlinde anlattığını açıklar, anlaşılmayan konuları ise açığa kavuşturur.
Şatıbî, Kur'an ile yetinme fikrine sahip olanların sünnetten ayrılan nasipsiz kişiler olduğunu söyledikten sonra, "Bid'at ehlinden bir çoğu hadisi terk edip Allah'ın kitabını yanlış yorumlayarak hem kendileri sapıttı, hem de başkalarını sapıttırdılar." der.
"Muhakkak ki, O zikri (Kur'an'ı) biz indirdik biz, şüphesiz O'nun hıfzedicisi de biziz." (Hicr, 15/9)
âyeti ile bu iki esastan Kur'an-ı Azimüşşan'ın lâfızları gibi manalarını da muhafaza etmeyi garanti altına almıştır. İslâm alimleri buradaki korumanın Kur'an'ı olduğu gibi sünneti de kapsadığını beyan etmişlerdir. Bu âyet-i kerime Kur'an'ın tefsir ve izahı mahiyetinde olan Peygamberimiz (asm)'in sünnet ve hadislerini de yani
"Biz sana Kur'an'ı, insanlara indirilen hükümleri beyan etmen için indirdik." (Nahl, 16/44)
âyeti ile teminat altına almıştır. Çünkü âyette bildirilen "beyan" Kur'an'ın manasındandır. Bu beyan ise ancak Peygamberimiz (asm)'in sünnet ve hadisleri ile olur.
"... Resûlullah'ın size getirdiklerine yapışınız. O'nun size yasak ettiği şeylerden de uzak olunuz. Allah'dan korkunuz. Çünkü Allah'ın vereceği ceza ağırdır." (Haşr, 59/7)
Elmalılı Hamdi Yazır Hazretleri tefsirinde bu âyete şöyle meal verir:
"Peygamber size her ne verdiyse onu alın, almayın dediğini almayın, yapmayın dediğini yapmayın ve Allah'dan korkun da Allah'ın ve Peygamber (asm)'in emirlerine karşı gelmekten ve birbirinizin hakkını yemekten, devlete hıyanet eylemekten sakının..."
Şu hâle göre Kur'an sünnetsiz, sünnet de Kur'ansız düşünülemez. Bunlardan birini ihmal etmek, İslâm dinini anlamamaktan doğan bir hastalıktır ve bir dalalettir. Tabiri caiz ise Kur'an bir güneş ise sünnet-i seniyye onun ziyasıdır. Birisi için diğeri feda edilmez.

Evet, nasıl Cenâb-ı Hak, hafızlar ile Kur'an'ı hıfz (muhafaza) etmişse, İslâm alimlerinin vasıtası ile de sünnet ve hadisleri muhafaza etmiştir.
 

StigmatA

Forum Sorumlusu
Üyelik Tarihi
3 Nis 2008
Konular
1,625
Mesajlar
28,746
MFC Puanı
217,160
PEYGAMBERİMİZ KURANI EN GÜZEL YAŞAYAN İNSANDI, BU YÜZDEN ZATEN KURANI YAŞAMAK EN BÜYÜK SÜNNET DEĞİLMİDİR. AŞAĞIDADA GÖRECEKSİNİZ YASAKLAR AÇIKÇA BELİRTİLMİŞKEN O MEZHEBE GÖRE MİDYE YEMEK HARAM BİZE GÖRE HELAL DİYE BİR HUKUK VARMIDIR. BUNLAR BEİM GÖRÜŞLERİM KURANINDA DEDİĞİ GİBİ DİNDE ZORLAMA YOK HERKES KENDİNDNE SORUMLU. İNANDIĞINI YAŞAMAKLA ÖZGÜR.

Enam Suresi

38…... Biz bu Kitap`ta, herhangi birşeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık…
114. Allah size Kitap`ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah`ın dışında bir hakem mi arayayım?


Araf Suresi
5 . Yemin olsun ki, biz onlara, ilme uygun biçimde, ayrıntılı kıldığımız bir Kitap getirdik.


CÂSİYE-6:
Bunlar, Allah'ın, sana hak üzere okuduğumuz ayetleridir. Öyleyse onlar, Allah'tan ve ayetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?Yukarıdaki ayetler Rabbimin sözleri çok açık değilmi? Kuran her şeyi ile tam ve eksiksizdir diyor hatta bu kitapta ne eksik bıraktık nede fazla yaptık diyor.pekiiiiii bize bu zamana kadar İslamı öğretenler ne dediler. Söyleyeyim. Kuran tek başına İslamı yaşamak için yeterli değildir. İslamı yaşamak için diğer başka kaynaklara ihtiyaç lar vardır demediler mi? Ama bakın Allah öyle söylemiyor. Bir sürü hadisleri öne sürüp dine ilaveler yapmıyorlar mı,Kuran bilgisini Rabbim ben koruyorum diyor,ya diğer bilgileri sorarım onlara kim koruyor.Ya iman ettileri bilgiler yanlış ise.Bunun hesabını Rabbimin huzurunda nasıl verecekler, bunlar dini zorlaştırmıyorlar mı?


Bakın Allah;

Kamer Suresi
17. Andolsun biz, Kur`an`ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Rabbim ben kolaylaştırdım diyor ama bazı insanlar ellerinden gelen zorlukları din diye ilave ediyor zorlaştırıyorlar.

Ankebut Suresi
51. Karşılarında okunup duran bir kitabı sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu? ..

Bu ayeti anlamak okadar zormu sizce Rabbim sizlere Kuran yeter başka kitaplara bilgilere bakmayın diyor.

Ya bizim toplumumuzdaki insanlar, bizi yöneten,Diyanet ne diyor? Sanki Rabbim le inatlaşırcasına bize Kuran yetmez diyorlar. Şu ayete bakarmısınız lütfen;

Zühruf Suresi
44 Gerçek şu: Bu Kur`an sana ve toplumuna elbette ki bir hatırlatıcı/bir düşündürücü/bir şeref/bir öğüttür. Bundan sorumlu tutulacaksınız.

İnsan bu ayetide gördükten sonra yani Yüce Rabbim sizi bu Kitaptan sorumlu tutacağım demesine rağmen hala başka kitapların peşine düşmek nasıl bir aklın ürünü olabilir dersiniz? Dilerim Rabbimden bizlere Kuran yeter diyerek İslamı dolu dolu yaşayan kulları arasına bizleri sokması.
 

jararhagin32

Üyeliği durduruldu!
Üyelik Tarihi
10 Eyl 2017
Konular
14
Mesajlar
46
MFC Puanı
0
"Size iki şey bırakıyorum.Onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu sapıtmazsınız.Biri Allah'ın kitabı, diğeri Resulünün sünneti." (Veda Hutbesinden)
 
Üyelik Tarihi
25 May 2016
Konular
124
Mesajlar
3,076
MFC Puanı
8,290
Ben bu tip konuları konuşmayı, tartışmayı bıraktım. Çünkü sonu hiç gelmeyecek kısır bir tartışma.

:sigara
 
Üst