Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Televizyonun yarattığı yeni hastalık: Truman sendromu

Leia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
  • Üyelik Tarihi
    4 Ara 2012
  • Mesajlar
    1,159
  • MFC Puanı
    25
  • MFC Seviyesi

Televizyonun yarattığı yeni hastalık: Truman sendromu

Uzmanlar, çok televizyon izleyenlerin ‘kendilerini bir televizyon şovunda yaşıyor’ sanmaya başlayabildiğini belirterek bu hastalığa bir isim bile verdi.ABD'li psikiyatrlar, yeni türeyen bir hastalık olan ve "Truman sendromu" olarak adlandırdıkları hastalığa yakalanan insanların, kendilerini sürekli "bir televizyon şovunda yaşıyormuş gibi" zannettiklerini aktardı.

Adını "Truman Şov" adlı filmden alan hastalığa yakalananlar, hayatlarının her aşamasının tıpkı filmdeki gibi gizlice kameraya kaydedilip televizyonda gösterildiğini zannediyorlar. Bilim adamları, bu hastalığın popüler kültürün ve televizyon kültürünün, insanların akli dengeleri üzerinde yarattığı etki açısından vardığı noktayı gözler önüne serdiğini söylüyor. Araştırmacılar, bu yeni hastalığın psikiyatrik bir hastalık olabileceği gibi parkinson ya da alzheimer gibi nörolojik kaynaklı olabileceğini de vurguluyor.
 
Üst Alt