Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Testosteronun Şaşırtıcı Etkileri

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Sağlık, enerji, libido, bağışıklık sistemi ve hatta kemik erimesi ile yakından ilgili olan erkeklik hormonu testosteronun bakın başka hangi şaşırtıcı özellikleri var...

Yepyeni bir ilişkiye başlayan kadınların özellikle ilk aylarda, yalnız olan ya da uzun bir süredir bir ilişkisi olmayan kadınlara göre testosteron seviyeleri çok daha yüksek, İtalya’da gerçekleştirilen bir araştırma böyle söylüyor. İşin ilginci, bu durumun tam tersinin erkekler için geçerli olması. Uzun süredir yalnız olan bir erkeğin, hayatına yeniden bir kadın girmesiyle testosteron seviyelerinde gözler görülür biçimde bir azalma meydana geliyor. Bu heyecan verici, yepyeni ilişkide zaman ilerledikçe yani aradana bir-iki sene geçtikçe testosteron seviyeleri tekrardan eskisine dönüyor, hem kadınlar hem de erkekler için...

Bu sefer de İngiliz araştırmacıların çalışmaları testosteronla ilgili farklı bir sonuç koymuş ortaya. Eline bir anda tahmininden daha fazla para geçen genç brokerlar, fon ve yatırım işlemleri yapan temsilciler veya bahis oyunlarında başarılı olan genç erkeklerin gün içerisinde testosteron seviyelerinde ani yükselişler meydana geliyormuş. Bu erkeklerin sabah saatlerinde testosteron seviyeleri eğer normalden daha yüksek ise, öğleden sonraki kazançları da yüksek oluyormuş. İşinde giderek çok daha fazla tecrübe kazanan bu erkeklerin vücutlarındaki testosteron seviyesi ve başarıları arasındaki bağ zamanla daha da kuvvetleniyormuş.

Performans artırmak için örneğin testosteron gibi, steroid hormonu alan erkeklerin testisleri küçülebiliyor ve göğüsleri büyüyebiliyor.kadınlarda ise klitorisin genişlemesine, saç kaybına, vücutta ve yüzde istenmeyen tüylere neden olabiliyor. Steroidin yanlış kullanımı her iki cinsiyette de sivilce, ruh halinde tutarsızlık, agresiflik ve benzeri problemlere neden olabiliyor. Testosteronun bu saydığımız olumsuz etkilerine maruz kalmamak için almadan önce mutlaka bir doktorla görüşmelisiniz.

Obez erkeklerin testosteron seviyeleri, normal kilodaki ya da nispeten daha da zayıf olan erkeklere göre çok daha düşük olabiliyor. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor ama bir ihtimal, obezitenin vücutta yaygın bir inflamasyonu tetiklediği düşünülüyor. Testosteron seviyesi normalden düşük olan erkekler hafif öne doğru çıkmaya başlayan göbeklerinden testosteron tedavisi ile kurtulma şansına sahip olabiliyor. Uzun dönemli testosteron tedavisi için detaylı araştırmalar bilim adamlarınca yürütülüyor. Tedavi; sadece testosteron seviyesi düşük olan, yorgunluk, kas ve kemik yoğunluğu azalan veya cinsel işlev bozukluğu olan erkekler için tavsiye ediliyor.

Yapılan bir başka araştırmanın sonuçları tuhaf. Erkeklerin sağ elindeki işaret parmağı ve yüzük parmağının boyları arasındaki fark, doğum öncesi vücutlarında bulunan testosteron hormonu seviyesine bağlı olarak değişebiliyor. Araştırmanın devamında ilginç sosyolojik bulgular da var. Buna göre, erkeklerde sağ el işaret parmağı yüzük parmağından ne kadar küçükse iş hayatında başarılı olma potansiyeli de o kadar fazla oluyor. Tabi bunun da istisnaları ve değişken faktörleri olabilir, unutmamak gerekli.

Erkeklerin vücudundaki testosteron seviyesi aynı kan örneğinin farklı laboratuarlarda analiz edilmesi ile farklılıklar gösterebiliyor. Bu yüzden vücuttaki testosteron seviyesinin hassasiyetle belirlenmesi gereken durumlarda analizin en az iki kez yapılmasında fayda var. Analize tabi tutulacak kan örneğinin kişiden testosteron seviyesinin daha yüksek olduğu sabah saatlerinde alınması da öneriliyor.

Uyku apnesi ile mücadele eden erkeklerin çok daha düşük testosteron seviyesine sahip oldukları düşünülüyor. Uyku apnesi tedavisi ile hormonun normal seviyelere geri gelebileceği de ekleniyor. Fakat uyku apnesi teşhisi konan bir erkeğe testosteron desteği vermek, uyku apnesini daha da kötü hale getirebiliyor! Bu yüzden düşük testosteron seviyesi olan erkeklerin bir endokrinolog ile görüşmesinde ve bunun altında yatan nedenlerin araştırılmasında yarar var.

Yale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalarda testosteron seviyesindeki artış, sinir hücrelerinin kendini imha etmesine neden olabiliyor. Aşırı testosteron; vücutta olağan dışı gerçekleşen bazı durumlarda veya kanser yayılmasının engellenmesi için hücrelerin apoptozis yani kendini imha ettiği, adeta intihar ettiği mekanizmayı gereğinden fazla tetikleyebiliyor.

 
Üst Alt