Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Thomas Stearns Eliot

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    329
  • MFC Seviyesi

Bostonlu varlıklı bir ailenin oğlu olarak 26 Eylül 1888'de, St. Louis-Missouri'de dünyaya gelen Thomas Stearns Eliot, çok katı püriten bir eğitim aldı. 1906 yılında Harvard'a kayıt yaptıran T.S. Eliot, Sorbonne Üniversitesi'ne geçerek felsefe psikoloji ve oryantalizm dersleri aldı. Üniversiteden mezun olduktan bir yıl sonra Vivienne Haigh-Wood ile evlenerek Londra'ya yerleşen Eliot, öğretmenliğin yanı sıra Lloyd's Bank'ta memurluk ve bir yayınevinde müdür olarak çalıştı.

Bankadaki çalışmalarının yanı sıra Egoist adlı edebi dergiye yazılar gönderen yazar, bu dergi aracılığıyla memleketlisi Ezra Pound ile tanıştı. Pound'un sonu gelmez ısrarları nedeniyle 1917'de Profrock ve Diğer Şiirler adlı ilk şiir kitabını yayınladı. Bunu Kutsal Koru adını verdiği deneme yazıları izledi. Eliot bu kitabında estetik bakış açısını gözönünde bulundurarak biyografik ve psikolojik görüşlerini arka plana iten bir edebiyat eleştirisini savunur.

Ezra Pound'un çevresindeki imgecilerden olduğu kadar, Fransız sembolistleri ile 17. yüzyıl İngiliz ****fizik şairlerinden de etkilenen T.S Eliot, romantik olmayışı özellikle vurgulanan ilk yapıtlarında; çarpıcı, imgelerle yüklü, geleneksel ölçü sınırlarını parçalayan ritmik bir dil kullanmıştır. Bu döneme ait şiirlerinde genellikle savaşı ve savaş sonrası burjuva üst kesim insanının içsel boşluğu, çıkmazı ve umutsuzluğu anlatır. J. Alfred Prufrock'un Aşk Şarkısı adlı eserinin yanında Pound'un etkisiyle yazdığı dünya edebiyatından birçok alıntılar içerdiği kadar edebiyata ilişkin araştırmalarla dolu, simgesel-alegorik yapıtı Çorak Ülke Eliot'un dünya çapında ün kazanmasını sağlamıştır. Beş bölümden oluşan bu şiir, düzenli ve serbest yazılmış olup, sürekli bir konuya sahip değildir. Önce Eliot tarafından kurulan The Criterion adlı dergide yayınlanan şiirlerin fragman biçimi, insanın yöntemsizliği konusundaki izlenimleri güçlendirmektedir.

Eliot 1925 yılında adı sonradan Faber ve Faber olarak değiştirilen Faber ve Gwyer adlı yayınevinde çalışmaya başladı. Bir yıl sonra yayınladığı İçi Boş Adamlar adlı şiirinde, insancıllığından arınmış insan imgesini kullanan yazar, Çorak Ülke'de olduğu gibi değişik şiir tekniklerine başvurmuştur.

ABD vatandaşı olmasına rağmen uzun süre İngiltere'de yaşayan yazar, 1927'de İngiliz vatandaşlığına geçti. Uyruğunu değiştirir değiştirmez Anglikan Kilisesi'ne üye oldu ve iç dünyasındaki fırtınalardan dine ve tutuculuğa saparak yok olacağına inandı. For Lancelot Andrews adlı deneme yazısıyla Hıristiyan dinine dönüşünü belgeleyen yazar, Perhiz Çarşambası kitabıyla düşüncelerini edebi yapıtlarına taşıyacağının sinyallerini verdi. Onun düşüncesine göre Batı kültürünün yıkılışı ancak imanın yeniden keşfedilmesi ve Hıristiyan hümanizmi sayesinde engellenebilirdi.

Her ne kadar 20'li yılların ortasında kuramsal olarak dramla meşgul olmuşsa da Katedralde Cinayet oyunu onun tiyatro çalışmalarının başlangıcı kabul edilmektedir. Başpiskoposun siparişi üzerine Canterbury Festivali için yazdığı bu oyunun odak noktasını Thomas Becket'in din uğruna ölümü oluşturmuştur. Din uğruna ölmeyi göze alan bir insanın gerçekleri ve inanalar için din uğruna ölümün anlamı oyunun başlıca konusunu oluşturmaktadır. Söz edilen manzum dramda Ortaçağın gizemli oyunlarına benzer bir ağ kuran yazar, oluşturduğu koroyla Yunan trajedilerinin öğelerine başvurmuştur.

Büyükler tarafından da büyük beğeniyle karşılanan çocuklara yönelik Old Possum'un Pratik Kedi Kitapları, 1981'de Andrew Lloyd Webber'in Cats adlı müzikaline örnek oluşturmuştur.

1940'ların ilk yıllarında yayınlanan Dört Kuvartet adlı şiir dizisi zamanı, tanrıyı ve edebiyatı konu alır. Bu dört şiirden her biri bir mekana, bir zamana ya da mevsime ve bir elemana aittir. Eliot bu şiirlerinde bireyin yaşadığı dünyadan insanın varoluşuna ilişkin genel geçer deyimlere kadar geniş bir yelpaze kullanmıştır.

Karısının ölümünden sonra büyük bir yalnızlığın içine düşen T.S Eliot, 1948 Nobel Edebiyat Ödülü'yle teselli buldu. Bunu izleyen yıllarda daha çok deneme yazılarına ağırlık vermiş, kendisinin komedi olarak nitelendirdiği üç oyunu yine bu yıllarda kaleme almıştır. 1957'de Valerie Fletcher ile evlenen yazar, sekiz yıl sonra, 4 Ocak 1965'te yaşamını yitirmiştir.

Eserleri
Şiirler: Prufrock ve Diğer Şiirler (Prufrock and other Poems, 1917), Çorak Ülke (The Waste Land, 1922), İçi Boş İnsanlar (The Hollow Men, 1925), Perhiz Çarşambası (Ash Wernesday, 1930), Yaşlı Possum'un Pratik Kedi Kitabı (Old Possums Book of Practical Cats, 1939), Dört Kuartet (For Quartets, 1944),
Deneme: Kutsal Koru (The Sacred Wood, 1920), Lancelot Andrewes İçin (For Lancelot Andrewes, 1928), Şiirin Yararı ve Eleştirinin Yararı (The Use of Poetry and the Use of Criticism, 1933), Elizabeth Dönemi Denemeleri (Elizabethan Essays, 1934), Tuhaf Tanrıların Ardısıra (After Stange Gods, 1934), Hıristiyan Bir Toplumun Düşüncesi (The Idea of a Christian Society, 1939), Klasik Bir Yazar Nedir? (What is a Classic, 1945), Kültürün Tanımı Üstüne Notlar (Notes Toward a Definition of Culture, 1948), Şiir ve Oyun (Poetry and Drama, 1951), Politik Edebiyat (The Literatur of Politics, 1955), Şiir ve Şairler Üstüne (On Poetry and Poets, 1957)
Oyunlar: Sweeney Agonistes (1927), Kaya (The Rock, 1934), Katedralde Cinayet (Murder in the Cathedral, 1935), Aile Toplantısı (Family Reunion, 1939), Kokteyl Parti (The Coctail Party, 1949), Özel Sekreter (The Confidential Clerk, 1953), Emektar Devlet Adamı (The Elder Statesman, 1958)
 
Üst Alt