• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Türkiye Kupası kuraları çekildi!

Konular
67
MFC Puanı
170
Aslan'da Wesley Sneijder bekleyişi devam ederken, İtalya'dan her gün farklı bir haber geliyor.

Menajerliğe başlayan İnter'in efsane savunma oyuncusu Marco Materazzi, Rete Sport'a "Ben bu transferi çok yakından takip ediyorum. Detayları da iyi biliyorum. Şundan kesinlikle eminim ki Sneijder, Galatasaray'a gitmeyecek" dedi.

Zidane'ın kendisine attığı kafa ile tanınan Materazzi, "Sneijder, İtalya'da kalacak gibi. Milan da onun için her an devreye girebilir. Ben bu hikayenin sürpriz bir sonla bitmesini bekliyorum" diye konuştu. Sneijder'in kalması için başkan Moratti'ye baskı uyguladıkları ileri sürülen İnter'li oyuncular ise, "Biz sadece kariyeri için en iyi kararı vermesini istiyoruz" açıklamasını yaptılar. İngiliz The Sun, Wesley'in hâlâ Liverpool'u beklediğini yazarken, Bayern'in de Robben aracılığıyla devreye girdiğini ileri sürdü. (FOTOMAÇ)

Konular
67
MFC Puanı
170
Hilmi Öksüz, Galatasaray’a karşı bekledikleri bir galibiyet aldıkları için mutlu olduğunu söyledi.

Hasan Hilmi Öksüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Galatasaray’ı 2-1 mağlup ettikleri maçta hem alınan galibiyete, hem de iyi futbola çok sevindiklerini ve böyle devam etmek istediklerini belirtti.

Sezonun açılış maçında da Galatasaray’a karşı iyi futbol oynadıklarını, fakat kaybettiklerini anlatan Öksüz, şöyle konuştu:

”Bu maçta beklediğimiz bir sonuç aldık. Çok mutluyuz. Takım olarak daha iyi olacağımızı her zaman söylüyorduk. Türk Telekom Arena’da ilk maçta da güzel oynamıştık, fakat sonuç aleyhimize olmuştu. Yine aynı şekilde oynayarak bu sefer kazandık. İkinci yarıya gayet iyi başladık. Tüm takımı kutluyorum. Bütün futbolcularımız 90 dakika boyunca gerekeni yaptılar. İnşallah böyle devam edeceğiz.”

Takıma ara transfer döneminde katılan ve çıktığı ilk maçta sarı-kırmızılı fileleri havalandıran Ibricic’in performansına da değinen Öksüz, ”Biz kendisine çok güveniyorduk. Çok güzel bir gol attı. Hem oyuncumuz, hem de Kasımpaşa için çok iyi oldu” dedi.

Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nı dolduran ve 90 dakika boyunca takımlarına destek olan lacivert-beyazlı taraftarlara da teşekkür eden başkanvekili Öksüz, ”Kasımpaşa taraftarı sayısal olarak az olabilir ama tribünde inanılmaz bir performans gösterir. Rakip takım seyircisi fazla olsa bile onlardan 2-3 kat daha fazla sesleri çıkar. Tüm Kasımpaşalılara desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Konular
67
MFC Puanı
170
111 gün sonra ilk kez...

Fenerbahçe'nin eski kaptanı 111 gün sonra sahalara döndü; 60 dakika oynadı...

Fenerbahçe'den olaylı bir şekilde ayrılan Alex de Souza, sahalara döndü. Son oynadığı Kasımpaşa maçından tam 111 gün sonra yeşil sahaya adım atan Brezilyalı yıldız, takımı Coritiba'nın Cerro'yu 2-0 yendiği idman maçında 60 dakika oynadı.

Taraftarların Alex'i izlemek için tribünleri tıklım tıklım doldurduğu hazırlık maçında Lincoln ve Deivid de forma giydi. Alex uzun süre aradan sonra çıktığı maçta gol atamadı ancak onun direkten dönen topunu Rafinha tamamladı.

Konular
324
MFC Puanı
1,110
Haber FOTOMAÇ ın ise şüphe ile bakmak lazım.Ancak şöyle bir gerçekte var ki Sneijder Türkiyeyi son çare olarak görüyor.

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
ßence sadece medya uydurması türkiye ile bır alakası yok:)

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
Türk futbolu adına ßüyük ßir Kayıp ; Alex ..

Konular
67
MFC Puanı
170
Eski F.Bahçeli'nin büyük şaşkınlığı

Fenerbahçe'nin eski yıldızı Pierre Van Hooijdonk, vatandaşı Wesley Sneijder'in Galatasaray'a transferini değerlendirdi.

Eski Fenerbahçeli Pierre van Hooijdonk, Sneijder'in Galatasaray'a gitmesinin sürpriz olduğunu söyledi, 'Ancak kesinlikle büyük bir kulübe gitti' ifadelerini kullandı

Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Pierre van Hooijdonk vatandaşı Wesley Sneijder’in Galatasaray’a transferinin kendisini çok şaşırttığını söyledi. Hollanda basınına konuşan Hooijdonk, “Ben açıkçası İngiltere veya Almanya’ya gitmesini bekliyordum. Galatasaray’ı seçmesi sürpriz oldu. Ancak Galatasaray kesinlikle büyük bir kulüp. Onun için muazzam bir deneyim olacak” dedi.

"TÜRKİYE LİGİ SERTTİR"

Hooijdonk şöyle devam etti:

“Ben Sneijder’in izlediği yoldan daha önce geçtim. Türkiye’de oynadım. Evet Avrupa’nın en üst seviye ligi değil ama her geçen gün kalitesi artan önemli bir arena. Pek çok kaliteli futbolcu orada top koşturuyor. Türk ligi biraz serttir ama neyse ki Sneijder İtalya’dan bu duruma alışık olmalı. Ayrıca Galatasaray Şampiyonlar Ligi’nde oynuyor. Dolayısıyla Sneijder burada da forma giyme şansı bulacak. Türkiye’de kalitesiyle fark yaratacağını düşünüyorum

Konular
67
MFC Puanı
170
Yılmaz Vural yine bombayı patlattı...

Yılmaz Vural, 2-2 berabere sonuçlanan Fenerbahçe maçı sonrasında oyuncusu Marvin hakkında yaptığı açıklamalarla yine gündeme oturdu. Vural Lig Tv kameralarına şu sözleri söyledi:

"Benim aptal oğlum Marvin, benim gerizekalı oğlum. Başı benimle derde girecek şimdi."

Konular
66
MFC Puanı
40
U20 Millî Takımımızın Dünya Kupası kadrosuna aday futbolculardan birisi var karşımızda. Darıca Gençlerbirliği'nde yetişen, Beşiktaş altyapısında gelişen ve ilk A takım deneyimini Mustafa Denizli döneminde siyah-beyazlı formayla yaşayan bir oyuncu. Şimdi kiralık olarak formasını giydiği Çaykur Rizespor'da Mustafa Denizli ile yeniden buluşmasını en büyük şansı olarak görüyor ve bu durumu Haziran ayındaki U20 Dünya Kupası kadrosuna girebilmek için fırsata dönüştürmek istiyor.

Röportaj: Selim Şakarcan

Futbolla tanışman nasıl oldu?

Adana'dan ailece İstanbul'a taşındıktan yaklaşık 2 sene sonra, 2006 yılında Darıca Gençlerbirliği'nde futbola başladım. Seçmelere ilk katıldığımda kazanamamış ve çok üzülmüştüm. İkinci seçmede de kazanacağımı pek düşünmüyordum ama her gün futbol konuşunca, futbolla iç içe olunca daha bir motive oldum ve daha çok üstüne gittim. İkinci seçmede kazandığımda çok mutlu olmuştum.

Futbola başladığın günlerde sana kimler destek oldu?

Hiç kimse destek olmadı diyebilirim. Aileler genellikle çocuklarının futbol oynamasını istemezdi. Benim ailem de belki de futbolla uzaktan yakından alâkaları olmadığı için futbol oynamamı istemedi. Annem elinden geldiği kadar destek verse de özellikle babam futbol oynamamı istemiyordu. Tabii ki ben zamanla başarılı oldukça onların da desteği arttı. Bugün buralara geldiysem başta annem olmak üzere ailemin de katkısı büyüktür.

Bize biraz ailenden söz eder misin?

Başta da dediğim gibi Adanalıyız. 11 yaşındayken Darıca'ya geldik. 5 kardeşiz. 2 kız, 2 erkek kardeşim var. Annem ev hanımı, babamın bir dükkanı var. Uzakta olsam da ailemle, kardeşlerimle her zaman ilgileniyorum. Onların benimle gurur duyduğunu biliyorum. Ailemin oturduğu semtte herkes beni tanıdığı için maçlarımı izliyorlar. Kardeşlerimin okulunda öğretmenleri bile bana selam yolluyor. Tüm bunlar ailemi gururlandırıyor. Beni de onurlandırıyor ve mutlu ediyor. Küçükken yaşadığım sıkıntıları kardeşlerime yaşatmak istemiyorum.

Kardeşlerin futbol oynuyor mu?

9 yaşındaki erkek kardeşim her zaman futbol oynamak istedi. Bana hep "Senin gibi olacağım" diyordu. Ben de Darıca Gençlerbirliği'ndeki hocalarımla görüştüm ve kardeşim orada futbola başladı. Ben de futbolcu olmasını isterim.

Darıca Gençlerbirliği'nde takıma seçildikten sonra neler yaşadın?

Darıca'da oynamaya başladıktan kısa bir süre sonra lisansım da çıktı. Daha sonra da Millî Takım seçmeleri, bölge karmaları turnuvası oldu. Ben de karmaya davet edildim ve Riva'daki turnuvaya katıldım. İlk transfer teklifimi o kampta almıştım. Beşiktaş'ın altyapı hocalarından Mehmet Ekşi, Haluk Duranoğlu ve Vural Yılmaz ile görüşmüştüm. Onlardan ilk telefon geldiğinde çok mutlu olmuştum. O dönemde hayal bile edemeyeceğim bir teklif almıştım. Beşiktaş'a gitmeden önce Fenerbahçe ile anlaşmıştım. Çok sevdiğim Şenol Çorlu Hocamızla görüşmüş ve anlaşmıştım. Dereağzı'nda geçirdiğim 10-15 günlük süreç beni çok etkilemişti. Ailemden, özellikle annemden uzaklaştığım için çok kötü olmuştum. Şenol Çorlu Hocama ayrılmak istediğimi söylediğimde önce itiraz etse de daha sonra anlayışla karşılamıştı. Fenerbahçe'den ayrıldıktan kısa bir süre sonra Beşiktaş'la anlaştım. Bugünlere gelmemde, Millî Takımlarda oynamamda en büyük katkı Haluk ve Vural Hocalarımdadır. Onların bende çok büyük emekleri var. Aslında ilk senem benim için tam bir hayal kırıklığı olmuştu. Hiç alışamamıştım ama antrenörlerimin desteğiyle çok büyük bir sıçrama yaşadım, A takıma kadar yükseldim. A2 Ligi'nin ilk kurulduğu sene Sergen Yalçın Hocamın döneminde A2 takımında oynadım. Sergen Hocamın da bana büyük katkısı vardır. Daha sonra da Mustafa Denizli döneminde A takımda oynadım. İnönü Stadı'nda Konya Torku Şekerspor ile oynadığımız maçta son 15 dakika oyuna almıştı Mustafa Hocam beni. İlk A takım tecrübemi o maçta yaşamıştım. A takıma yükselene kadar Halim Okta Hocamın da bana çok katkısı olmuştu.

Çaykur Rizespor'a geçen sezonun başında transfer oldun...

Evet, geçen sezonun başında kiralık olarak transfer olmuştum ama çok büyük bir talihsizlik yaşadım. Henüz ligin 4. haftasında çapraz bağlarım koptu ve 7.5 ay sahalardan uzak kaldım. Ligin son 4 haftasına yetişebilmiştim. Giray Bulak Hocam sağ olsun bana son 2 maçta forma şansı verdi. Bu sezon başında tekrar Beşiktaş'a döndüm. Hatta Beşiktaş'la sözleşmemi 3 yıl daha uzattım. Samet Aybaba Hocamın Beşiktaş'a gelmesi beni daha da umutlandırmıştı. Sezon başı kampına katılmayı çok istiyordum ama uzun süreli bir sakatlıktan yeni çıktığım söylendi ve 1 yıl daha kiralık gitmem talep edildi. Aslında ben de 1 yıl daha kiralık gitmeyi istiyordum ama en azından hazırlık kampında, gençlere çok önem veren Samet Hocamın kampında bulunmak istiyordum. Kampa da çok iyi hazırlanmıştım ancak kadroya dâhil edilmedim. Bunun üzerine beni çok isteyen Çaykur Rizespor'a kiralık olarak gittim.

Zaten Beşiktaş altyapısından arkadaşların da oradaydı...

Evet, benim geçen sezon Rize'ye gitmemde en büyük etken Sezer Özmen ve Erkan Kaş'tır. Onlarla çok samimiyim, yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez. Onlar sayesinde Rize'ye gittim. Çok şükür şimdi de oynuyorum. Sezer'le beraber oynuyoruz. En başta Sezer'in bana desteği, sonra da yönetim, hocalarım ve taraftarın desteği ile bu sene tekrar oynamaya başladım. Şükürler olsun ki sakatlık yaşamadan, çok güzel bir sezon geçiriyorum.

Beşiktaş'tan diğer arkadaşlarınla ya da antrenörlerinle görüşüyor musun?

Tabii fırsat buldukça haberleşiyoruz, görüşüyoruz. Geçenlerde Beşiktaş'ın Coca-Cola Akademi Ligi'nde Rizespor ile maçı vardı. Rize'ye geldikleri akşam Sezer'le beraber hocalarımızı, kardeşlerimizi ziyaret ettik. Oyuncular bizi Beşiktaş'tan tanıyor tabii, onlarla sohbet ettik. Çok keyifli geçti. Hatta ertesi gün de maçlarını izledik. Ben Akademi Ligi'nde oynamadım ama centilmenliğin ve dostluğun ön planda tutulduğu bir lig olduğunu biliyorum. Maçtan önce her Akademi Ligi maçında olduğu gibi seremoni sonunda her iki takım oyuncuları da rakip yedek kulübelerine giderek tek tek tüm arkadaşlarının ve hocalarının ellerini sıktı. Bu davranışları çok hoşumuza gitti, çok sevindik. Ayrıca bu davranışları sadece maç başında da değil tüm maç boyunca devam etti.

Beşiktaş'ta belki sezon başı kampına götürülmedin, istediklerin olmadı ama belki de tekrar Çaykur Rizespor'a dönmen ve forma şansı bulman kariyerinde önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Sezon başında Beşiktaş'ta beklentilerim gerçekten yüksekti. Geçen sezon sakatlık dönemimde Rize'de kendimi çok iyi hazırlamıştım, çok iyi bir tedavi süreci yaşamıştım. Bir taraftan sakatlık nedeniyle Rizespor'a katkı sağlayamadığım için çok üzgündüm. Diğer taraftan da sezon başında Beşiktaş'la iyi bir hazırlık dönemi geçirebilmek adına yeni sezona çok iyi hazırlanıyordum. Sezon başında Beşiktaş'tan arayıp sözleşme uzatmak istemeleri beni çok mutlu etmişti. Samet Aybaba Hocamızın da takımın başına gelmesi bizi çok sevindirmişti. Hatta başkanımız Sayın Fikret Orman'ın da bizimle ilgili, takıma katılacağımıza dair açıklaması olmuştu. Tüm bunlar bizi çok ümitlendirmişti. Ancak geçirdiğim sakatlık nedeniyle Sezer ve Erkan'ın şansının bana göre daha fazla olduğunu düşünüyordum. Ben de o kamp kadrosunda olmayı çok istiyordum. Ancak kadro açıklandığında listede yer almadığımı duyunca inanın çok üzüldüm. Tabii ki sonuçta Rizespor'a transfer olduğum için çok mutluyum ama Beşiktaş'ta da şansımı denemek istiyordum. Çünkü ben Millî Takım'da ve Rizespor'da oynayabiliyorsam, bunu Beşiktaş'a borçluyum. Beşiktaş'ta fırsat bulamayınca bu defa kendimi tamamen Rizespor'a adadım. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum, Rize'de çok mutluyum. Rize'de bize inanılmaz derecede sahip çıkılıyor. Başkanımız olsun, yöneticilerimiz, kulüp çalışanları olsun, taraftarlarımız olsun bize çok sahip çıkıyor, çok destek veriyorlar. Biz de saha içinde ve dışında onlara bunun karşılığını veriyoruz. Başkanımız Metin Kalkavan'ın, Koray Deniz'in, Bekir Mete'nin ve Halil Mete'nin bize yaklaşımları çok iyi. En büyük amacımız Rizespor'un şampiyonluğu. Rizespor'un başarısında payım olsun diye inanılmaz efor sarf ediyorum. Sezon sonunda Rizespor'la şampiyonluk yaşamak ve Spor Toto Süper Lig'e çıkan kadroda bulunmak kariyerimde önemli bir dönüm noktası olabilir.

Beşiktaş'ta seni A takım kadrosuna alan ve oynatan Mustafa Denizli ile bu defa Çaykur Rizespor'da çalışma fırsatı yakaladın. Mustafa Denizli'nin gelişi sana ve Rizespor'a neler katacaktır?

Mustafa Denizli Hocamın teknik direktörümüz olması beni çok mutlu etti. Sergen Yalçın döneminde A2 takımında performansımın artması ile Mustafa Hocamın dikkatini çekmiştim ve beni A takıma almıştı. Futbola başladığımdan beri orta sahada oynuyorum ama beni ilk defa sağ bekte Mustafa Hocam oynatmıştı. Hatta Bursaspor'un şampiyon olduğu sezon Bursa'daki maçta 20 dakika sağ bek oynatmıştı beni. Daha sonra Beşiktaş'tan ayrıldığına çok üzülmüştüm. Şimdi tekrar Rizespor'da onunla beraber çalışacağımız için çok mutluyum.

Biraz evvel de söylediğim gibi sezon başında Beşiktaş'tan ayrılıp Rizespor'a gelmem, Mustafa Denizli Hocamla tekrar çalışabilmek adına hayırlı olmuş. Mustafa Hocamızın hem benim gelişimimde hem de Rizespor'un başarısında çok büyük katkısı olacağından eminim. Kendisiyle çalışmak takımımız ve benim için çok önemli bir fırsat diye düşünüyorum.

Mustafa Denizli teknik direktörümüz olduğu andan itibaren çok heyecanlandım ve özgüvenim arttı. İkinci devreye de harika bir başlangıç yaptık. Cezalı olduğum için o maçta oynayamadım ama kendimi sahadaymış gibi hissediyorum. Takımımda daha çok forma giymem, U20 Dünya Kupası öncesi benim için de çok önemli. Ne kadar çok oynarsam Dünya Kupası'nın kapısının bana o kadar çok açılacağını düşünüyorum.

Bu sene ülkemizde düzenlenecek U20 Dünya Kupası'nda grup maçlarımız Trabzon ve Rize'de oynanacak. Bu sende ekstra bir heyecan yaratıyor mu? Dünya Kupası sana ne ifade ediyor?

Ne kadar heyecanlı olduğumu anlatamam. Ülkemizde düzenlenecek Dünya Kupası kadrosunda yer almak, Millî Takımımızın formasını giyecek olmak gururumuzu okşuyor. Her futbolcunun yaşamak isteyeceği bir organizasyonda, Dünya Kupası'nda oynayacak olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Tabii kulüplerimizde ne kadar çok forma şansı bulursak, Dünya Kupası'nda oynama şansımız da o kadar artar. Bunun bilincindeyiz. Tüm takım olarak her an Dünya Kupası'nı konuşuyoruz ve o günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Şimdi futbola başladığım günleri hatırlayınca, Dünya Kupası'nda oynayacağım aklıma bile gelmezdi.

Belki de çocukken hissettiğin futbolculuk heyecanını tekrar yaşıyorsun.

Kesinlikle, futbola başladığımdaki heyecanımı tekrar yaşıyorum. Aslında ben çok büyük hayaller kurmazdım. Benim için Darıca Gençlerbirliği'nde oynamak da yeterliydi. Futbol oynamayı sevdiğim için sadece futbol oynamanın hayalini kuruyor, onun heyecanını yaşıyordum. Bir de geçen sezon yaşadığım sakatlık nedeniyle Dünya Kupası'nda oynayamayacağımı düşünmeye başlamıştım. Ancak bu sezona iyi başlayınca ve Millî Takım hocalarımın beni takip ettiğini görünce ümidim arttı. Teknik direktörümüz Feyyaz Uçar, antrenörlerimiz Emre Aşık ve Altay Dağdelen Hocalarımla çalışmak bizim için büyük bir onur.

Dünya Kupası'ndaki grup maçlarımızın, futbolun çok sevildiği Rize ve Trabzon'da olması da bizim için çok büyük bir şans. Rizeli ve Trabzonlu futbolseverlerin bizi destekleyeceklerine eminim. Ayrıca Haziran ayında futbol adına çok iyi bir iklimi olan şehirlerde oynayacak olmamız da önemli. Her iki şehrin statları da çok güzel. Rizespor'un stadı biraz küçük olsa da taraftarın etkisiyle çok müthiş bir atmosfer oluyor. Rizeli futbolseverler Millî Takımımızı kesinlikle destekleyecektir. Eğer kadroda yer alırsam hem benim için hem de Rize halkı için ayrı bir heyecan, ayrı bir gurur olacağını düşünüyorum.

Milli Takımımızı Dünya Kupası'nda nerede görüyorsun? Hedefiniz nedir?

Çok kaliteli oyunculardan kurulu bir takımımız var. Takımımızın çoğu kulüplerinde oynayan oyunculardan oluşuyor. Kişilik, karakter olarak da sağlam bir takımız ve arkadaşlık çok iyi. Hepimiz kamplara seve seve geliyoruz. Kamp olsun diye dua ediyoruz. Önümüzdeki hazırlık dönemini en iyi şekilde geçirip Dünya Kupası'na hazırlanmak istiyoruz. Hocalarımızın da bize çok önemli desteği oluyor. Kamplarda olsun, kamp dışında olsun her zaman bizimle iletişim halindeler. Onlarla çalışmak da bizim için büyük bir şans. Dünya Kupası öncesi tecrübeleri ile bize büyük katkı sağlayacaklar. Ayrıca Hırvatistan'la oynadığımız hazırlık maçlarını A Millî Takım Teknik Direktörümüz Abdullah Avcı, yardımcıları Okan Buruk ve Haluk Güngör ile Ümit Millî Takım Teknik Direktörümüz Tolunay Kafkas Hocalarımızın izlemesi ve kampımızı ziyaret etmesi, bize ne kadar değer verdiklerini gösteriyor. Abdullah Avcı Hocamızın da dediği gibi A Millî Takım artık bize çok yakın. Hem kulüplerimizde hem de Millî Takım'da, özellikle Dünya Kupası'nda göstereceğimiz performansla çok kısa zamanda bile A Millî Takım'a yükselebiliriz. Tabii ki bu bize bağlı. Hocamızın bu sözleri beni hem heyecanlandırdı, hırslandırdı hem de motivasyonumu arttırdı.

İlk Millî Takım deneyimini ne zaman yaşadın?

Millî Takım'a ilk defa Kemal Özdeş zamanında çağrılmıştım. U18 Millî Takımı'nın Çek Cumhuriyeti'ndeki kamp kadrosuna alınmıştım. Bir gün Ümraniye'de hazırlık maçı oynayacaktık. Beşiktaş'tan arkadaşım Furkan Şeker. Millî Takım antrenörlerinin maçı izleyeceğini söylemişti. Ben de o maçta çok iyi oynamış ve bir hafta sonraki kampa çağırılmıştım. İnanın çok heyecanlanmıştım. Açıkçası çok da beklemiyordum. Kemal Hocam sağ olsun, Çek Cumhuriyeti'ndeki turnuvada beni oynatmıştı. Millî Takım formasını giyince, takımdaki ortamı, arkadaşlığı görünce hevesim, motivasyonum bir kat daha artmışı. O sezon U18 Millî Takım formasını giymeye devam ettim. Daha sonra sakatlığım nedeniyle devam edemesem de şimdi son iki kampta U20 Millî Takım kadrosunda yer alıyorum.

Örnek aldığın, takip ettiğin futbolcular var mı?

En çok beğendiğim futbolcu Real Madridli Xabi Alonso'dur. Barcelonalı Busquets'i de çok beğenirim. Her ikisi ile de aynı mevkide oynadığım için bütün maçlarını izlerim.

Eklemek istediğim, paylaşmak istediğin bir konu var mı?

TamSaha dergisini takip ediyorum. Özellikle arkadaşlarımın röportajlarını okuyorum. Hatta Sezer'in TamSaha'daki röportajını beraber okuduğumuzda, "Bir gün ben de TamSaha'ya röportaj vereceğim" demiştim. Sezer de "Tabii tabii, verirsin" diyerek benimle dalga geçmişti. Hatta az önce telefonda konuştuk, "Röportajım var" deyince, "Tabii kardeşim, ben kapatıyorum" diyerek bana inanmadı. Artık benim röportajımı da Sezer'le beraber okuruz (gülüyor).

Konular
66
MFC Puanı
40
Ziraat Türkiye Kupası - Grup A - Grup Eleme 5 . Hafta

Tarih Stat Ev Sahibi Takım Skor Misafir Takım Hakemler Gözlemci ve Temsilciler
29.01.2013
19:30 HÜSEYİN AVNİ AKER 1461 TRABZON 0-0
Detaylar BURSASPOR (H) MUSTAFA ÖĞRETMENOĞLU
(Y) HAKAN ATİLLA GÖKBİLGİN
(Y) SERKAN AKAL
(D) MEHMET FATİH GÖKÇE
(G) İBRAHİM AKSOY
(T) İRFAN EROL
(T) CELALETTİN YAVUZ
30.01.2013
18:30 SİVAS 4 EYLÜL SİVASSPOR 0-0
Detaylar FENERBAHÇE A.Ş. (H) SERKAN ÇINAR
(Y) UYGAR BEBEK
(Y) CEVDET KÖMÜRCÜOĞLU
(D) MÜRVET SEZER
(G) GALİP BİTİGEN
(T) ADNAN SEVİM
(T) AHMET SERT

Ziraat Türkiye Kupası - Grup B - Grup Eleme 5 . Hafta

30.01.2013
20:30 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ STADI MEDİCAL PARK ANTALYASPOR 4-2
Detaylar MERSİN İDMANYURDU (H) HAKAN CEYLAN
(Y) CUMHUR ALTAY
(Y) EMRE SUNA
(D) ALPER ULUSOY
(G) OSMAN ERDAL FIRAT
(T) MUKADDER KARAASLAN
(T) CEVAT OCAK
31.01.2013
19:30 ESKİŞEHİR ATATÜRK ESKİŞEHİRSPOR 1-0
Detaylar TRABZONSPOR A.Ş. (H) KORAY GENÇERLER
(Y) MUSTAFA SÖNMEZ
(Y) ARKIN AKGÖL
(D) SİNAN CEM İYİHUYLU
(G) SERDAR ÇAKIR
(T) ERTUĞ BÜYÜK
(T) AYDIN BALKANLI

Spor Toto Süper Lig - 20 . Hafta

01.02.2013
20:00 YENİ BUCA STADI AKHİSAR BELEDİYE GENÇLİK VE SPOR -
Detaylar KAYSERİSPOR (H) MUSTAFA İLKER COŞKUN
(Y) SERHAN MALKOÇ
(Y) SERKAN ÇİMEN
(D) MESUT ÇARIK
(G) A.SOMER KARAKAŞ
(T) İLHAN ATADENİZ
(T) HALİT ÖZGÜL
(T) MURAT KUTANİŞ
01.02.2013
20:00 BJK İNÖNÜ BEŞİKTAŞ A.Ş. -
Detaylar KARDEMİR D.Ç. KARABÜKSPOR (H) YUNUS YILDIRIM
(Y) SERKAN GENÇERLER
(Y) MUHİTTİN GÜRSES
(D) KUTLUHAN BİLGİÇ
(G) ABDURRAHMAN ARICI
(T) ERDOĞAN YEŞİLCAN
(T) İBRAHİM İÇER
(T) SELÇUK KÜÇÜKOĞLU
02.02.2013
16:00 RECEP TAYYİP ERDOĞAN STADYUMU KASIMPAŞA A.Ş. -
Detaylar SANİCA BORU ELAZIĞSPOR (H) HÜSEYİN GÖÇEK
(Y) MUSTAFA EMRE EYİSOY
(Y) ERDİNÇ SEZERTAM
(D) MURAT ÖZCAN
(G) EROL ERSOY
(T) SELİM ŞENER
(T) CELİL TAŞKIN
(T) HİDAYET AYGÜN
02.02.2013
19:00 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ STADI MEDİCAL PARK ANTALYASPOR -
Detaylar İSTANBUL BBSK (H) METE KALKAVAN
(Y) CEMAL BİNGÜL
(Y) CEYHUN SESİGÜZEL
(D) TANER GİZLENCİ
(G) MURAT ILGAZ
(T) FAZLI AKGÜN
(T) KEMAL ŞAHİNOĞLU
(T) SERVET ÖZKARA
02.02.2013
19:00 BURSA ATATÜRK BURSASPOR -
Detaylar GALATASARAY A.Ş. (H) FIRAT AYDINUS
(Y) ALPASLAN DEDEŞ
(Y) ERDEM BAYIK
(D) DENİZ ATEŞ BİTNEL
(G) SEFER ALTUNTAŞ
(T) HAKKI ÖZGENEL
(T) MURAT KANGALGİL
(T) ALİ TEMİZ
03.02.2013
13:30 19 EYLÜL ORDUSPOR -
Detaylar GENÇLERBİRLİĞİ (H) TOLGA ÖZKALFA
(Y) KEMAL YILMAZ
(Y) BAHTİYAR BİRİNCİ
(D) MUSTAFA AYDIN
(G) ADNAN ŞEKER
(T) ERTUĞRUL ARSLAN
(T) NAZİF ÇILDIR
(T) İBRAHİM KARAMAN
03.02.2013
16:00 ESKİŞEHİR ATATÜRK ESKİŞEHİRSPOR -
Detaylar MERSİN İDMANYURDU (H) BARIŞ ŞİMŞEK
(Y) ALİ SAYGIN ÖGEL
(Y) MEHMET METİN
(D) BÜLENT BİRİNCİOĞLU
(G) NECDET ERDİLEK
(T) YÜKSEL GÜRÜZ
(T) ÜNSAL KAYA
(T) SATILMIŞ DEMİRCİ
03.02.2013
16:00 HÜSEYİN AVNİ AKER TRABZONSPOR A.Ş. -
Detaylar GAZİANTEPSPOR (H) ÖZGÜR YANKAYA
(Y) İSMAİL ŞENCAN
(Y) SERKAN AKARCA
(D) YAŞAR KEMAL UĞURLU
(G) MUSTAFA ARSLAN
(T) TURGAY POLAT
(T) İBRAHİM TUKA
(T) ÖMER AKSOY
03.02.2013
19:00 FB ŞÜKRÜ SARACOĞLU FENERBAHÇE A.Ş. -
Detaylar SİVASSPOR (H) CÜNEYT ÇAKIR
(Y) TARIK ONGUN
(Y) BÜLENT GÖKÇÜ
(D) ÇAĞATAY ŞAHAN
(G) METİN AYDOĞAN
(T) SÜLEYMAN ARKAN
(T) BÜLENT TIRNAKSIZ
(T) BARIŞ ŞENSOY

PTT 1.Lig - 20 . Hafta

02.02.2013
13:00 AKÇAABAT FATİH 1461 TRABZON -
Detaylar KAYSERİ ERCİYESSPOR (H) SÜLEYMAN ABAY
(Y) ENGİN ERDEM
(Y) ERKAN AKBULUT
(D) ERDOĞAN ÖZKAYA
(G) HASAN CEYLAN
(T) CEM ARİF ÇETİN
(T) İSMAİL DAĞYARAN
02.02.2013
14:00 5 OCAK ADANA DEMİRSPOR -
Detaylar DENİZLİSPOR (H) BÜLENT YILDIRIM
(Y) NİHAT SAMUK
(Y) RECEP YILDIRIM
(D) ALİ KARATUTLU
(G) İLHAMİ KAPLAN
(T) VOLKAN KAPLAN
(T) AYBARS ÇELİK
02.02.2013
19:00 ŞANLIURFA GAP ARENA Ş.URFASPOR -
Detaylar MANİSASPOR (H) HALİS ÖZKAHYA
(Y) SÜLEYMAN ÖZAY
(Y) ÖMER FARUK YEŞİL
(D) BÜLENT ÇENET
(G) İSMET CENGİZ
(T) VAHAP ŞİMŞEK
(T) BARIŞ BİRİNCİ
03.02.2013
13:00 DUMLUPINAR TKİ TAVŞANLI LİNYİTSPOR -
Detaylar ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş. (H) İLKER MERAL
(Y) DENİZ TURGUT
(Y) FEVZİ DEMİRHAN
(D) SERDAR SÖZLEVİ
(G) HASAN BAŞDEMİR
(T) RAUF ONUR EK
(T) FATİH ÖZCAN
03.02.2013
13:00 ANKARA 19 MAYIS
(SEYİRCİSİZ)
MKE ANKARAGÜCÜ -
Detaylar KARŞIYAKA (H) DENİZ ÇOBAN
(Y) MUHAMMET YUMAK
(Y) NURETTİN ÇİÇEK
(D) NURİ KARAHANÇER
(G) A.OĞUZ ARIKAL
(T) MUSTAFA ARDA
(T) ÜNAL AKÇA
03.02.2013
13:00 GASKİSPOR TESİSLERİ GAZİANTEP B.Ş. BLD.SPOR -
Detaylar TORKU KONYASPOR (H) HÜSEYİN SABANCI
(Y) BARAN ERASLAN
(Y) İBRAHİM BOZBEY
(D) OZAN SOYKAN
(G) DOĞAN ŞEN
(T) CEMİL DÖNMEZ
(T) LEVENT ERKÖSE
03.02.2013
14:00 İZMİR ATATÜRK GÖZTEPE A.Ş. -
Detaylar BOLUSPOR (H) TAYFUR ÖZKAN
(Y) ÖZGÜR FATİH KALAYCI
(Y) AYHAN AKGÖZ
(D) SERKAN ERGÜN
(G) ERDOĞAN KIRICI
(T) DAVUT NUMANOĞLU
(T) DOĞAN DURGUN
03.02.2013
19:00 SAMSUN 19 MAYIS SAMSUNSPOR -
Detaylar KARTALSPOR (H) ALİ PALABIYIK
(Y) VOLKAN AKÇİT
(Y) SERKAN OLGUNCAN
(D) HASBİ DEDE
(G) ALİ CAN LAKOT
(T) KAYHAN ALYÜRÜK
(T) İSMAİL SÖKELEN
03.02.2013
19:00 YENİ BUCA STADI BUCASPOR -
Detaylar ADANASPOR A.Ş. (H) AYTEKİN DURMAZ
(Y) EMİN YILDIRIM
(Y) GÖKMEN OLGAÇ
(D) SACİT KEŞKEK
(G) SELAMİ ŞİMŞEK
(T) NESLİHAN KAYA
(T) BÜLENT CEVATEMRE

Spor Toto 2. Lig - Grup Beyaz - 19 . Hafta

03.02.2013
13:30 BAĞLUM BELEDİYE ÇAMLIDERE ŞEKERSPOR A.Ş. -
Detaylar TOKATSPOR (H) VOLKAN ŞEKER
(Y) MEHMET ŞENGÜL
(Y) SAMET ÇİÇEK
(D) MAHMUT KOCA
(G) MEHMET SUPHİ DEMİREL
(T) KUBİLAY ÖZTÜRK
03.02.2013
13:30 MİMAR YAHYA BAŞ BAYRAMPAŞA -
Detaylar DENİZLİ BELEDİYESPOR (H) TOLGA KADAZ
(Y) İ.ÇAĞLAR UYARCAN
(Y) CEM YOLDAŞ
(D) ERDİNÇ KIRICI
(G) ZİYA ÇETİN
(T) ASIM GÜNDÜZ
03.02.2013
13:30 KIRKLARELİ ATATÜRK KIRKLARELİSPOR -
Detaylar KIZILCAHAMAMSPOR A.Ş. (H) SERHAD ÜRKMEZ
(Y) YUSUF BOZDOĞAN
(Y) GÜRSEL YELKENCİ
(D) MEHMET TAN
(G) İSMAİL YILMAZ
(T) TACETTİN ÖZKAN
03.02.2013
13:30 İNEGÖL İLÇE İNEGÖLSPOR -
Detaylar ALTAY (H) EMRE KOSİF
(Y) HAKAN KARAYEL
(Y) MURAT DEMİR
(D) SÜLEYMAN YAVAŞOĞLU
(G) MUSTAFA IŞIKTAŞ
(T) BÜLENT ARICAN
03.02.2013
13:30 EYÜP EYÜPSPOR -
Detaylar YENİ MALATYASPOR (H) İBRAHİM BÜLBÜL
(Y) EJDER YAPICI
(Y) HİLMİ ALPER ŞENKAL
(D) TÜRKER DİRLİK
(G) LEVENT GÜZEN
(T) FİKRET KAYA
(T) CENGİZ AKAR
03.02.2013
13:30 OF İLÇE OFSPOR -
Detaylar ALANYASPOR (H) LEVENT AKTAN
(Y) FATİH SÖYLER
(Y) KORAY YILDIZER
(D) GÖKHAN ESEN
(G) OĞUZ UĞURLU
(T) LEVENT KORKMAZ
03.02.2013
13:30 KOCAELİ ALPASLAN TÜRKEŞ STADI KÖRFEZ FUTBOL KULÜBÜ -
Detaylar GAZİOSMANPAŞA (H) EMRE ALTUN
(Y) ÖZER VELİOĞLU
(Y) HÜSEYİN OTYAKMAZ
(D) ESER ETİ
(G) LOKMAN TOP
(T) KORAY BAKIŞ
03.02.2013
13:30 BŞ BLD ATATÜRK ANADOLU SELÇUKLUSPOR -
Detaylar BALIKESİRSPOR (H) EMRE YILDIRIM
(Y) ATİLLA ÜNLÜ
(Y) ÖMER TEVFİK ÖZKOÇ
(D) DENİZ OSAYER
(G) ALPARSLAN ARKUN
(T) MUSTAFA AYDIN
(T) ERHAN ASLAN

Spor Toto 2. Lig - Grup Kırmızı - 19 . Hafta

03.02.2013
13:30 12 ŞUBAT FATURAVİZYON KAHRAMANMARAŞSPOR -
Detaylar ÇANKIRISPOR (H) BORA BUDAK
(Y) ÜNAL DOĞRU
(Y) GENCEHAN ŞAHNAR
(D) MURAT TÜRKOĞLU
(G) AHMET ERYAŞAR
(T) HAKKI ULUCAN
(T) MEHMET ALTINDAĞ
03.02.2013
13:30 NAZİLLİ İLÇE NAZİLLİ BELEDİYESPOR -
Detaylar TURGUTLUSPOR (H) ABDULKADİR BİTİGEN
(Y) MUZAFFER KAŞIKÇI
(Y) FAHRİ AKSOY
(D) SUHA ADIYAMAN
(G) MEHMET KAYA
(T) CENGİZ ÖNEN
(T) H.İBRAHİM YAZ
03.02.2013
13:30 ANTAKYA ATATÜRK STADI HATAYSPOR -
Detaylar FETHİYESPOR (H) ADEM SARITAŞ
(Y) EGEMEN EREN
(Y) MUSTAFA ARIÖZ
(D) H. MEHMET EKMEKYERMEZ
(G) SEYFETTİN CANDEMİR
(T) BOZKURT BERKER
(T) HAKAN YAPAN
03.02.2013
13:30 BANDIRMA 17 EYLÜL BANDIRMASPOR -
Detaylar İSTANBUL GÜNGÖRENSPOR (H) ALİ ŞÜKRÜ BELDÜZ
(Y) SONER AKGÜN
(Y) İLKER TAKPAK
(D) HALİL İBRAHİM YILDIRIM
(G) SEMİH ÇOKDİNLETEN
(T) SELÇUK ÇELİK
03.02.2013
13:30 SAKARYA ATATÜRK SAKARYASPOR A.Ş. -
Detaylar ÜNYESPOR (H) ERBAY ALDEMİR
(Y) TANDOĞAN UYSAL
(Y) ULAŞ AKSOY
(D) BAHATTİN ŞİMŞEK
(G) MEHMET FAHRİ OVACIK
(T) ADNAN KURT
03.02.2013
13:30 YUSUF ZİYA ÖNİŞ SARIYER -
Detaylar TARSUS İDMAN YURDU (H) ESER BİRİNCİ
(Y) SONER MARAŞ
(Y) SEZAİ ARSLAN
(D) MURAT VEZNE
(G) MUAMMER TOKAT
(T) AHMET SONAD
03.02.2013
13:30 PENDİK PENDİKSPOR -
Detaylar TEPECİKSPOR A.Ş. (H) MEHMET FATİH GÖKÇE
(Y) TOLGA ATSAN
(Y) SEBAHATTİN AYVAZOĞLUGİL
(D) CAN SAVAŞAN
(G) ALI ŞAHAN
(T) BAHTİYAR ÖLMEZ
(T) RAHMİ KUŞÇU
03.02.2013
13:30 GİRESUN ATATÜRK GİRESUNSPOR -
Detaylar POLATLI BUGSAŞSPOR (H) ÖNER FIRAT
(Y) ATA YILDIRIM
(Y) ERKAN YILMAZ
(D) MUSTAFA BURAK ER
(G) BURHAN MALKOÇ
(T) İBRAHİM ALTUNSOY
(T) FAHREDDİN SELÇUK

Spor Toto 3. Lig - Grup 01 - 20 . Hafta

03.02.2013
13:30 CEBECİ İNÖNÜ ANKARA DEMİRSPOR -
Detaylar PAZARSPOR (H) HÜSEYİN ALTINTAŞ
(Y) TAMER OKULDAŞ
(Y) SERDAR MERSİNLİ
(D) SERKAN TEKİN
(G) NECMİ HASTÜRK
(T) MAHMUT KAYHAN
03.02.2013
13:30 SİİRT ATATÜRK SİİRTSPOR -
Detaylar DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR (H) HÜSEYİN ÇİFTSÜREN
(Y) SELMAN TİMUR
(Y) İSMAİL ÇELİK
(D) HASAN KESER
(G) ŞENOL İMANÇER
(T) DENİZ ÖZARAL
(T) YILDIRAY ARSLAN
03.02.2013
13:30 BERGAMA 14 EYLÜL BERGAMA BELEDİYESPOR -
Detaylar KIRIKHANSPOR (H) MURAT ERDOĞAN
(Y) ALİ ŞENCAN
(Y) NİHAT KAYA
(D) CENGİZ BARCIN
(G) SAMİ ŞAMAR
(T) YALÇIN GÜL
03.02.2013
13:30 KASTAMONU GAZİ KASTAMONUSPOR -
Detaylar ÇORUMSPOR (H) HAKAN GÜLTEPE
(Y) CEMAL ALPAY
(Y) ALPER GÜRSOY
(D) HARUN TOPLAR
(G) KEMAL YETİŞKİN
(T) BÜLENT TORAMAN
03.02.2013
13:30 GÖLCÜK ŞEHİR GÖLCÜKSPOR -
Detaylar İSTANBULSPOR A.Ş. (H) ERCAN HELLAÇ
(Y) AYDIN ŞENGÜL
(Y) ERHAN GÜNDOĞDU
(D) HALİT ÖZEL
(G) İBRAHİM AŞA
(T) BÜNYAMİN ÇİFTÇİ
03.02.2013
13:30 DR FEHMİ ÖNCEL TEKİROVA BELEDİYESPOR -
Detaylar SANDIKLISPOR (H) ALPASLAN CEBE
(Y) YUNUS TAŞKIN
(Y) SELAHATTİN VULAŞ
(D) OZAN BİLEYCİ
(G) DİLAVER YAR
(T) RIFAT YERLİKAYA
03.02.2013
13:30 ORHANGAZİ İLÇE ORHANGAZİSPOR -
Detaylar BEŞİKDÜZÜSPOR (H) SEDAT SERT
(Y) HALİL ERTAN YILMAZ
(Y) İLKER KARACİĞER
(D) OSMAN KOZAN
(G) AHMET AKYURT
(T) HÜSEYİN SEVİL
03.02.2013
13:30 KAYSERİ ATATÜRK SPOR KOMP.YAN AÇIK SAHA KAYSERİ ŞEKERSPOR -
Detaylar FATİH KARAGÜMRÜK A.Ş. (H) MEHMET NEVZAT ADAL
(Y) MAHMUT ARIK
(Y) ÇETİN DEMİRHAN
(D) MEHMET BEYTEKİN
(G) BÜLENT AKGÜNDÜZ
(T) SİNAN IŞIK
03.02.2013
13:30 MALTEPE HASAN POLAT ANADOLU ÜSKÜDAR 1908 SPOR -
Detaylar BELEDİYE VANSPOR (H) İLKER GÜNEŞ
(Y) CAN ÖZTEKİN
(Y) SERHAT YALNIZ
(D) M.TANER DEMİR
(G) AHMET TAHSİN UÇKAÇ
(T) ZÜBEYİR KILIÇ

Spor Toto 3. Lig - Grup 02 - 20 . Hafta

02.02.2013
13:30 AHMET SUAT ÖZYAZICI TRABZON KANUNİ FUTBOL KULÜBÜ -
Detaylar KİLİMLİ BELEDİYESPOR (H) HASAN AVCI
(Y) OSMAN GÖKHAN BİLİR
(Y) SERCAN ERTEMÇÖZ
(D) NEDİM GÜLGÜ
(G) ADNAN PİŞKİN
(T) RECEP YEL
03.02.2013
13:30 ÜMRANİYE BLD. İLÇE ÜMRANİYESPOR -
Detaylar HACETTEPE SPOR (H) MUSTAFA YILMAZ
(Y) ELVAN ÇELİK
(Y) HARUN KİRAZ
(D) AYNUR AYSUN AKAR
(G) ŞERAFETTİN ÇETİN
(T) ZEKİ YAMAN
03.02.2013
13:30 SİVAS MUHSİN YAZICIOĞLU SPOR KOMPLEKSİ SİVAS DÖRT EYLÜL BELEDİYESPOR -
Detaylar BELEDİYE BİNGÖLSPOR (H) MEHMET GONCA
(Y) SERKAN ÇINAR
(Y) FETHİ KAYIŞ
(D) MUSTAFA KEMAL AKYAZI
(G) NAMIK ORHAN
(T) ENGİN YALÇIN
03.02.2013
13:30 ADIYAMAN ATATÜRK ADIYAMANSPOR -
Detaylar MENEMEN BELEDİYE SPOR (H) BAYRAM BAŞKAN
(Y) SALİM ŞANLIER
(Y) BARIŞ TURHAN
(D) EREN ÖZYEMİŞCİOĞLU
(G) MUHAMMED FATIH ATALAY
(T) NURETTİN EROL
03.02.2013
13:30 BATMAN 16 MAYIS BATMAN PETROLSPOR -
Detaylar ERZİNCAN REFAHİYESPOR (H) MUSTAFA AYDIN
(Y) EVREN ÇAĞLAR
(Y) TAMER TEKBAŞ
(D) TUNA AYRAN
(G) MUSTAFA KÜRŞAD UÇAR
(T) ABDULLAH KAYA
03.02.2013
13:30 SİLİVRİ SİLİVRİSPOR -
Detaylar İSKENDERUNSPOR 1967 (H) EVREN ATIŞ
(Y) OĞUZHAN ŞENLER
(Y) RAHMAN KALYONCU
(D) CEYHUN KÖMÜRCÜ
(G) HAYATİ ÜNAL
(T) NEDRET ARGUN
03.02.2013
13:30 ADNAN MENDERES AYDINSPOR 1923 -
Detaylar DARDANELSPOR A.Ş. (H) ADNAN GÜNGÖRDÜ
(Y) MEHMET KAPLUHAN
(Y) DOĞUŞ DARIK
(D) TURGAY GÜZEL
(G) TUNCAY UÇAR
(T) ALPASLAN ACAR
(T) KEMAL ÖZBEK
03.02.2013
13:30 NİLÜFER STADI BURSA NİLÜFERSPOR A.Ş. -
Detaylar MANAVGAT EVRENSEKİ SPOR (H) MEHMET GÜNGÖR
(Y) MUSTAFA ALDEMİR
(Y) MESUT KÜK
(D) ÖMER TOLGA GÜLDİBİ
(G) FARUK OYAR
(T) AHMET ÖKSÜZ
03.02.2013
13:30 GEBZE ALAETTİN KURT STADI GEBZESPOR -
Detaylar DERİNCE BELEDİYESPOR (H) MEHMET EMRE ATASOY
(Y) MEHMET SİNAN AKGÜL
(Y) VURAL GÜL
(D) HULUSİ AKIRŞAN
(G) R.ADEM SEREZLİ
(T) ERGANİ KESKİN

Spor Toto 3. Lig - Grup 03 - 20 . Hafta

02.02.2013
13:30 İSMETPAŞA KOCAELİSPOR -
Detaylar DARICA G.BİRLİĞİ (H) SERTAN BAKAN
(Y) ŞABAN KAMBUR
(Y) ABDURRAHMAN DUMAN
(D) DENİZ HASANOĞLU
(G) ERAYDIN UYSAL
(T) ALAADDİN NAGANLU
(T) MURAT KURT
02.02.2013
13:30 HANEFİ MAHÇİÇEK K.MARAŞ BELEDİYESPOR -
Detaylar SANCAKTEPE BELEDİYE SPOR (H) ADEM ELGÖRMÜŞ
(Y) ENGİN GÖKÇE
(Y) ÖMER SEVİNÇ
(D) ABİDİN YILDIRIM
(G) MUSA MURAT YÜZER
(T) ALİ ATASEVER
03.02.2013
13:30 DR.TURHAN KILIÇÇIOĞLU ÇORUM BELEDİYESPOR -
Detaylar ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SPOR (H) CANER AK
(Y) BERKAN PÜSKÜLLER
(Y) MEHMET ILDIRI
(D) ASKER AÇIKGÖZ
(G) MEHMET ÖZKAN
(T) UĞUR KÖLEMEN
03.02.2013
13:30 BEYLERBEYİ 75.YIL BEYLERBEYİSPOR -
Detaylar YİMPAŞ YOZGATSPOR A.Ş. (H) MURAT GÖZE
(Y) TOLGA BAKAL
(Y) ÖZGÜR DEMİRCİ
(D) ERDAL YILMAZ
(G) HAŞİM PAZAR
(T) HALUK DİKMEN
03.02.2013
13:30 İL ÖZEL İDARE MÜD. SENTETİK ÇİM SAHA ELAZIĞ BELEDİYESPOR -
Detaylar OYAK RENAULTSPOR (H) BİLAL EMEKTAR
(Y) AHMET ALEMDAR
(Y) SUAT GÜZ
(D) KERİM AYKUT GÜMÜŞ
(G) ABDULLAH AYAR
(T) EKREM İNCİ
03.02.2013
13:30 GÜMÜŞHANE YENİŞEHİR GÜMÜŞHANESPOR -
Detaylar MALTEPESPOR (H) ÇETİN TOPUZ
(Y) AHMET KAYA
(Y) VOLKAN SARIKAYA
(D) MEHMET CEMAL İÇAÇAN
(G) ŞERAFETTİN ÖKTEM
(T) ŞAHİN GİZLENCİ
03.02.2013
13:30 ARSİN İLÇE ARSİNSPOR -
Detaylar ALTINORDU A.Ş. (H) İLKAY AYDIN
(Y) BÜLENT ULUDOĞAN
(Y) GÖKHAN YUMLU
(D) GÖKHAN ÖZBULUT
(G) ARİF KESERCİ
(T) ÖNDER KARAMAN
03.02.2013
13:30 DİYARBAKIR ATATÜRK DİYARBAKIRSPOR -
Detaylar EMRESPOR (H) FAYAT BAKAN
(Y) OSMAN KARAKAŞ
(Y) HİLMİ GÖKTÜRK İMAMOĞLU
(D) İBRAHİM ÇETİN
(G) ERHAN KALAY
(T) SALİH YILDIRIM
03.02.2013
13:30 21 KASIM MARDİNSPOR -
Detaylar KEÇİÖRENGÜCÜ (H) MEHMET KAFTANCI
(Y) ERSAN ANŞİN
(Y) SEZGİN ALTUN
(D) SERKAN VAROL
(G) NURAY ÇİÇEK
(T) ALİ KOÇ

Konular
66
MFC Puanı
40
Yabancı oyuncular futbolun önemli tartışma konularından birisidir. Bazen sayıları, bazen kaliteleri, bazen de fiyatlarıyla otururlar tartışma masasının ortasına. Ama hepsi bir yana, ülkemize gelen yabancı oyuncuların bir kısmı, "bizden biri" oluverir. O kadar uzun süre giyerler ki Türk takımlarının formalarını, Spor Toto Süper Lig tecrübesi konusunda pek çok yerli oyuncuyu bile yaya bırakırlar. İşte konumuz bu oyuncular; Süper Lig'de en az beşinci sezonunu geçiren ve artık "yabancı olmayan" yabancılar...

Yazı: Aydın Güvenir

Mert Nobre (10. Sezon)

2003-2004 sezonunun devre arasında ülkemize ilk olarak Marcio Nobre adı ile ayak basan, daha sonraki yıllarda Türk vatandaşlığına geçerek Mert Nobre ismini alan Brezilya asıllı santrfor, devre arasında transfer olduğu Fenerbahçe'ye gelir gelmez önemli işlere imza atarak kendini kısa sürede Türk futbolseverlere kanıtladı. Başarılı geçen 2.5 sezonluk Fenerbahçe kariyerinin ardından, sürpriz bir şekilde Beşiktaş'a transfer olan Brezilyalı, siyah-beyazlı takımda tam 5 sezon geçirdi. Bu dönemin ardından ise geçtiğimiz sezonun başında, o dönem lige yeni yükselmiş olan Mersin İdman Yurdu ile sözleşme imzaladı. Halen Akdeniz ekibinde oynamakta olan 32 yaşındaki forvet, Türkiye'deki 10. sezonunu yaşıyor. Fenerbahçe ile 2 lig şampiyonluğu, Beşiktaş'la da 1 lig, 3 kupa, 1 de Süper Kupa şampiyonluğu olmak üzere toplamda 7 kez kupa kaldırarak önemli başarılara imza atan Nobre, Türkiye'ye geldiği tarihten bu sezonun ilk yarısının sonuna kadar olan bölümde ligde 100 gol atmayı başararak, ligler tarihinde 100'ler kulübüne girmeyi başaran 34. oyuncu; Boliç, Kona ve Alex ile birlikte de 4. yabancı olmayı başardı. Fenerbahçe'de oynadığı 2.5 sezonda en verimli dönemini geçiren ve bu periyotta ligde 46, kupada 6 olmak üzere 52 golü rakip filelere bırakan Nobre, 2004-2005 ve 2005-2006 sezonlarında ise lige 17'şer gol atarak Süper Lig kariyerindeki en golcü sezonlarını geçirdi. Beşiktaş'ta forma giydiği 5 sezonda ise ligde 35, kupada 10, Süper Kupa'da 1 olmak üzere toplam 46 kez ağları havalandırdı. Nobre, Mersin İdman Yurdu'nda bu sezon devre arasına kadar geçirdiği 1.5 sezonda ise 19'u ligde, 1'i kupada olmak üzere 20 gol kaydetti.

Gökçek Vederson (9. Sezon)

Türkiye'ye ilk olarak 23 yaşındayken 2004-2005 sezonunun başında vatandaşları Tita ve Jaba ile birlikte Ankaraspor'a transfer olarak giriş yapan 1981 doğumlu Brezilyalı, Başkent ekibinde 3 sezon top koşturduktan sonra Türkiye'de yükselen kariyerini Fenerbahçe'ye geçerek bir üst seviyeye taşıdı. Brezilyalı oyuncu, 2007 yılında vatandaşlığa geçerek liglerimizde Türk statüsünde oynamaya başladı ve Wederson Luiz da Silva Medeiros olan adını Gökçek Vederson olarak değiştirdi. Fenerbahçe'de 3 sezon forma giydikten sonra Bursaspor'a transfer olan sol bek, 2010 yılından bu yana yeşil-beyazlı ekipte 3. sezonunu geçiriyor. Spor Toto Süper Lig'de 9. sezonunu yaşayan Brezilya asıllı oyuncu, ülkemizde henüz şampiyonluk göremedi. Vederson, Spor Toto Süper Lig'de bir sezondaki en çok golünü ise ülkemize geldiği ilk sezonda kaydetti. Vederson o sezon ligde 11, kupada da 2 olmak üzere toplam 13 gole imzasını koymuştu.

İbrahima Yattara (9. sezon)

İbrahima Yattara, Türkiye'ye geldikten sonra başka bir ülkeye transfer olup, daha sonra yeniden ülkemize dönüş yapmış oyunculardan. 2003-2004 sezonu başında 23 yaşındayken Belçika'nın Antwerp kulübünden Trabzonspor'a transfer edildi. Ve böylelikle tam 8 sezon sürecek Trabzonspor serüvenine başlamış oldu. Bu süre zarfında yeteneği, hızı, attığı enfes çalımlar ve gollerle taraflı tarafsız herkesin hayranlığını kazanan Gineli oyuncu, zaman zaman disiplinsiz davranışlarıyla da gündemde kaldı. Trabzonspor'daki ilk sezonunda yaptığı 15 asistle ligin asist kralı olmayı başaran Yattara, Karadeniz ekibinde oynadığı 8 sezonda 32'si lig, 6'sı da kupada olmak üzere toplam 38 gol kaydetmeyi başardı. 2011-2012 sezonunun başında Türkiye'ye veda edip Suudi Arabistan ekiplerinden Al Shaabab'ın yolunu tutan 32 yaşındaki oyuncu, 1 senelik ayrılığın ardından yeniden Türk topraklarına giriş yapıp Mersin İdman Yurdu ile sözleşme imzaladı. Böylelikle ülkemizdeki 9. sezonunu geçirmekte olan Yattara, ligin ilk yarısında ciddi bir sakatlık yaşadığı için şu ana kadar yeni takımında çok az süre alabildi. Diğer yandan, İbrahima Yattara'nın Türk vatandaşlığına geçip İbrahim Üçüncü ismini aldığını da hatırlatalım.

Tita (9. sezon)

Ülkemize 2004-2005 sezonunun başında Jaba ve Vederson'la birlikte Ankaraspor formasıyla giriş yapan Brezilyalı futbolcu, iki sezon mavi-beyazlı takımda oynadıktan sonra başkentin bir diğer ekibi Ankaragücü'ne kiralık olarak verildi. Ankaraspor'da 1.5 sezon daha top koşturduktan sonra 2009 yılının Ocak ayında Antalyaspor'a kiralanan Brezilyalı futbolcu, burada 6 ay geçirdikten sonra yeniden Ankaraspor'a döndü ancak 2009-2010 sezonunun başlarında takımın küme düşürülmesiyle serbest kalarak tercihini yeniden Antalyaspor'dan yana kullandı. Türkiye'deki kariyeri boyunca hayli karışık ve dolambaçlı transfer serüveni yaşayan ve bu süreçte 3 farklı takımda forma giyen 31 yaşındaki forvet, şu an ülkemizdeki 9. sezonunu yaşamakta. Tita, bundan önce mücadelede ettiği 8 sezonda 45'i ligde, 5'i kupada, 4'ü de geçen sezon düzenlenen Spor Toto Kupası'nda olmak üzere toplam 54 kaydetti. Ligdeki en verimli sezonlarını ise Antalyaspor forması ile 10'ar gol attığı 2010-2011 ve 2011-2012 sezonlarında yaşadı. Tita, Türkiye'deki kariyeri sırasında Türk vatandaşlığını geçerek Melih Gökçek ismini aldı.

Isaac Promise (8. sezon)

Isaac Promise için "Beşikten beri ülkemizde top oynuyor" yorumunu yapsak abartmış olmayız. 2005 yılının yaz döneminde henüz 18 yaşında bile değilken yetenek avcısı Gençlerbirliği'nin ağına takılan ve böylelikle kariyerindeki ilk profesyonel sözleşmeye imza atan 1987 doğumlu Nijeryalı oyuncu, Ankara ekibinde 3 sezon forma giydikten sonra Trabzonspor'la sözleşme imzaladı. Buradaki ilk sezonunda kadroda kendine fazla yer bulamayan forvet oyuncusu, ikinci sezonunda soluğu Manisaspor'da aldı. Kiralık olarak gittiği Tarzanların sezon sonu bonservisini almasıyla tam anlamıyla Ege ekibinin oyuncusu olan Isaac, burada 2 sezon daha geçirdikten sonra takımın küme düşmesiyle birlikte bu sezon başında Medical Park Antalyaspor'a transfer oldu. Şu an Türkiye'deki 8. sezonunu geçiren ve bu süreçte 4 ayrı ekipte forma giyen Nijeryalı, bu sezon hariç 51'i ligde, 8'i de kupada olmak üzere toplam 59 gole imzasını koydu. Nijeryalı forvet ülkemizdeki en verimli sezonunu ise 12 gol kaydettiği 2006-2007 sezonunda Gençlerbirliği formasıyla yaşadı. Isaac bu yazının yazıldığı tarihe kadar da bu sezon ligde 5, kupada da 2 gole imza koydu.

Filip Holosko (8. Sezon)

2005-2006 sezonunun devre arasında 22 yaşındayken Slovan Liberec'ten Ersun Yanal idaresindeki Manisaspor'a transfer olan Filip Holosko, burada 2 sezon oynadıktan sonra 2007-2008 sezonunun devre arasında Beşiktaş'a geçiş yaptı. Slovak forvet, siyah-beyazlı ekipte 3 sezon forma giydikten sonra 2010-2011 sezonunun devre arasında İBB'ye kiralık olarak verildi. Buradaki başarılı performansının ardından ertesi sezon başında Beşiktaş'a dönen 29 yaşındaki oyuncu, halen siyah-beyazlı formayı giyiyor ve ülkemizdeki 8. sezonunu geçiriyor. Özellikle hızı ve driplingleriyle tanınan Holosko, sezon başında Beşiktaş'ın yaşadığı mali krizden ötürü aldığı ücreti azaltması ve uzun zamandır sönük giden kariyerini bu sezonun ilk yarısında beklenmeyen bir şekilde ligde 8, kupada da 2 gol atarak tepeye çıkarmasıyla takdir topladı. Bu sezon başına kadar ülkemizde ligde 56, kupada ise 10 gol atmayı başaran Slovak forvet, en verimli sezonunu, ilk yarısını Manisaspor'da, ikinci yarısını da Beşiktaş'ta geçirdiği 2007-2008 sezonunda lig ve kupada ağlara 17 gol bırakarak yaşadı. Holosko, bu süre içerisinde Manisaspor formasıyla 1 kez kırmızı kart gördü.

Bobo (7. sezonu)

Bobo da Stepanov ve Yattara gibi ülkemize iki kez ayrı ayrı geliş yapanlardan. Henüz 21 yaşındayken 2005-2006 sezonunun devre arasında Beşiktaş'la sözleşme imzalayan Brezilyalı oyuncu, burada geçirdiği 5.5 sezon boyunca attığı gollerle ve yeteneğiyle taraftarının sevgilisi oldu. Buna rağmen sezon içerisinde devamlılık gösteremediğine dair eleştirilere maruz kalan Bobo, Beşiktaş'ta 1 Lig, 4 Türkiye Kupası, 1 de Süper Kupa şampiyonluğu yaşadı. Bu dönemde ligde 61, kupada 22, Süper Kupa'da ise 1 olmak üzere toplam 84 gol atmayı başarırken, ligdeki en golcü sezonunu ise 2009-2010'da 12 golle yaşadı. 2011-2012 sezonunun başında siyah-beyazlı ekipten ayrılarak ülkesine dönen ve Cruzeiro'da forma giyen 28 yaşındaki Bobo, 1 yıllık aranın ardından sezon başında yeniden Türkiye'ye, bu kez Kayserispor formasıyla döndü ve sezonun ilk yarısında İç Anadolu ekibinin ligdeki 9 golüne imzasını koydu.

Rodrigo Tello (6. Sezon)

Gerek sol ayağından çıkardığı raket gibi şutları, gerekse de frikikten attığı gollerle Türk futbolseverlerin beğenisini kazanan 1979 doğumlu Rodrigo Tello, uzun bir dönem Portekiz'in Sporting Lizbon ekibinde oynadıktan sonra 2007-2008 sezonunun başında Beşiktaş'a transfer oldu. Siyah-beyazlı takımda 3 sezon geçiren Şilili futbolcu, buradaki ikinci sezonunda, Mustafa Denizli yönetimindeki takımla zirvede yer alarak, Türkiye'deki ilk ve tek şampiyonluğunu elde etti. O sezon kaydettiği 6 golle Spor Toto Süper Lig'deki en bereketli sezonunu da geçiren tecrübeli oyuncu, 2010 yılının Ağustos ayında Eskişehirspor'un kadrosuna katıldı. Buradaki ilk sezonunda ligde sadece 17 maçta şans bulabilen Tello, bu sezonun ardından ise kırmızı-siyahlı ekipte ilk on birin değişmez oyuncusu olmayı başardı. Ülkemizdeki 6. sezonunu geçiren 33 yaşındaki Şilili, Türkiye'deki en gollü sezonunu ise Beşiktaş formasıyla ligde 5, kupada da 4 kaydettiği ilk yılında yaşadı.

Ivan De Souza (6. Sezon)

2007 yılının Ocak ayında transfer olduğu Gaziantepspor'da 4.5 sezon boyunca başarıyla forma giyen, bu sezon başında da Mersin İdman Yurdu'na transfer olan Ivan De Souza, Türkiye'ye geldiği dönemden beri oynadığı sol bek mevkiinden hücuma yaptığı bindirmeler ve yüksek tekniği ile ön plana çıkıyor. 2005 yılında yakından tanıdığımız Mircea Lucescu'nun başında olduğu Shakhtar Donetsk kulübünde de forma giyen 30 yaşındaki Brezilyalı oyuncu, ülkemize geldiği günden 2012-2013 sezonunun ilk yarısının sonuna kadar rakip filelere toplam 4 gol gönderdi.

Armand Deumi (6. Sezon)

2007-2008 sezonunun başına kadar futbol kariyerini İsviçre'de sürdüren 1979 doğumlu Armand Deumi Tchani, o sezondan itibaren Gaziantepspor'da forma giymeye başladı. Kırmızı-siyahlı ekipte oynadığı 3 sezon boyunca takımın değişmezi olan Kamerunlu stoper, 2010-2011 sezonunun başında uzun bir aradan sonra Spor Toto Süper Lig'e yeniden yükselmeyi başaran Kardemir Karabükspor'a transfer oldu. Buradaki ilk sezonunda 4 gol kaydederek Türkiye'de en çok gol attığı sezonu yaşayan, şu anda ülkemizde 6. sezonunun içinde bulunan deneyimli stoper, Gaziantepspor ve Kardemir Karabükspor'da çalıştığı teknik direktörler açısından her zaman savunmanın vazgeçilmezi oldu.

Fabian Ernst (5. Sezon)

2002-2008 yılları arasında Almanya Millî Takımı'nın formasını 24 kere giyen 1979 doğumlu Fabian Ernst, 2008-2009 sezonunun devre arasında Schalke 04'ten Beşiktaş'a transfer oldu. O sezon Sivasspor ile şampiyonluk mücadelesi veren siyah-beyazlı ekip, Teknik Direktör Mustafa Denizli yönetiminde sezon bitiminde mutlu sona ulaşırken, takıma devre arasında dâhil olan Alman orta saha oyuncusu şampiyonluğun kazanılmasında büyük rol oynadı. Beşiktaş'ta 3 sezon daha top koşturan Ernst, bu sezon başında Spor Toto Süper Lig'e yeniden yükselen ve yeni bir oluşum içine giren Kasımpaşa'ya transfer oldu.

Alanzinho (5. Sezon)

Norveç ekiplerinden Stabaek'ten sezon ortasında Trabzonspor'a transfer olan, geldiği ilk andan itibaren de tekniği ve kıvraklığı sayesinde taraftarlarının gönlünü kazanan Alanzinho, 2009 yılının Ocak ayında transfer olduğu Karadeniz ekibindeki 5. sezonunu geçiriyor. Türkiye'ye geldiği ilk dönemde sadece sezonun ikinci yarısında forma giyen Brezilyalı oyuncu, buna rağmen 4 gol kaydederek Türkiye kariyerindeki en verimli günlerini yaşadı. Diğer sezonlarda ise fileleri daha az havalandırmasına karşın yaptığı asistler ve oyuna sonradan girdiği maçlarda son dakikalarda bulduğu gollerle adından söz ettirmeyi başardı. Hocası Şenol Güneş tarafından zaman zaman ilk on birde zaman zaman da karşılaşmaların ikinci yarısında sahaya sürülen 29 yaşındaki hücuma yönelik orta saha oyuncusunun Ziraat Türkiye Kupası maçlarında ise toplam 4 golü bulunuyor.

Tomas Sivok (5. Sezon)

2008-2009 sezonunun başında İtalyan ekibi Udinese'den Beşiktaş'a transfer olan ve siyah-beyazlı takımdaki 5. sezonunu geçiren Tomas Sivok, bu dönem boyunca defanstaki soğukkanlı müdahaleleri ve özellikle korner toplarında ileriye çıkıp attığı gollerle akıllara kazındı. Çek Cumhuriyeti Millî Takımı'nda da forma giyen 29 yaşındaki stoper, geldiği tarihten bu sezonun ilk yarısının sonuna kadar toplam 3 kırmızı kart görürken, 12'si ligde, 2'si de kupada olmak üzere rakip filelere toplam 14 gol bırakmayı başardı. Öte yandan Çek stoper, Beşiktaş'la 1 lig, 2 Türkiye Kupası, 1 de Süper Lig şampiyonluğu olmak üzere toplam 4 kupa kaldırdı.

Milan Stepanov (5. sezon)

İlk olarak ülkemize 2005-2006 sezonunun devre arasında o dönem Vahid Halilhodzic'in çalıştırdığı Trabzonspor formasıyla giriş yapan 1983 doğumlu Milan Stepanov, burada 1.5 sezon geçirdikten sonra Avrupa'nın önde gelen kulüplerinden Porto'nun yolunu tuttu. Bir senesi Malaga'da kiralık olmak üzere üç sezon bonservisinin bulunduğu Portekiz temsilcisinden 2011-2012 sezonunun başında Bursaspor'a geçiş yaparak ayrıldı. Bir sezon önce tarihindeki ilk şampiyonluğunu yaşayan Timsahların Şampiyonlar Ligi'nde tecrübeli bir kadro kurmak için tercih edilen ve bu nedenle yeniden ülkemize dönen Sırp stoper, burada da 2 sezon forma giydikten sonra Mersin İdman Yurdu'na transfer oldu. Bu sezon başından beri Akdeniz ekibinin kadrosunda yer alan Stepanov, böylece ayrı ayrı zamanlarda olsa da Türkiye'deki 5. sezonunun içinde bulunmakta. Ülkemizde bulunduğu süre zarfında fileleri 6 kez havalandıran 29 yaşındaki oyuncu, biri Trabzonspor, biri de Mersin İdman Yurdu formasıyla olmak üzere 2 kez de kırmızı kart görerek oyun dışı kaldı.

Fabio Bilica (5. sezon)

29 yaşında transfer olduğu Sivasspor'daki ilk sezonunda harika bir performans sergileyip herkesin dikkatlerini üzerine çeken Bilica daha sonraki sezonlarda ise aynı performansın uzağında kaldı. 2008-2009 sezonunda transfer olduğu Sivasspor'la şampiyonluğun kıyısından dönen ve kupayı Beşiktaş'a kaptıran Brezilyalı oyuncu, buradaki başarısının ardından sezon sonunda İstanbul'un yolunu tuttu. O ana kadar profesyonel futbol kariyerindeki 12. takımı olan Fenerbahçe'de kariyerinin en üst seviyesine ulaştığını söyleyebileceğimiz defans oyuncusu, ilk sezonunda düzenli olarak on birde yer buldu. Ancak Aykut Kocaman teknik direktörlüğe geldikten sonra, kadroda bulunduğu iki sezon içerisinde sadece 21 maçta oynayabilen tecrübeli stoper, bu sezon başında ligin yeni ekiplerinden Sanica Boru Elazığspor'un yolunu tuttu. Ülkemizdeki 5. sezonunu geçiren ve sert futbolu ile tanınan Bilica, buna rağmen Türkiye'deki kariyerinde bu sezon başına kadar sadece 1 kez oyundan atıldı.

Vanja Ivesa (5. Sezon)

Dünyanın günümüzdeki en uzun kalecisi olarak bilinmekte olan 2.05 boyundaki Vanja Ivesa, bu listedeki tek kaleci olma özelliğine sahip. Ivesa, Türkiye'deki kariyerine 2008-2009 sezonu başında Eskişehirspor'a transfer olarak adım attı. O sezon yıllar sonra Spor Toto Süper Lig'e yükselen Eskişehirspor'un önemli transferlerinden biri olan Hırvat kaleci, kırmızı-siyahlı ekipte 4 sezon forma giydikten sonra bu sezon başında Sanica Boru Elazığspor'un yolunu tuttu. Türkiye'de 5. sezonunu geçirmekte olan 35 yaşındaki Ivesa, bu süre zarfında düzenli olarak oynadığı takımların birinci kalesi olmayı başardı.

Ante Kulusiç (5. Sezon)

2008-2009 sezonunun devre arasında 23 yaşındayken Hırvat ekibi Sibenik'ten Hacettepespor'a transfer olan Ante Kulusic, burada geçirdiği 1.5 sezonun ardından başkentin bir başka ekibi Gençlerbirliği'ne geçiş yaptı. Halen 2.5 sezondur kırmızı-siyahlı ekipte oynamakta olan ve Türkiye'deki 5. sezonunun içinde bulunan Hırvat stoper, defans oynamasına rağmen Türkiye'deki kariyeri boyunca sadece 1 kez oyundan atıldı.

Konular
66
MFC Puanı
40
Milli Takımlar » U 20 » U-20 Milli Takım Haber Detay Sayfası
TFF ve EGM arasında güvenlik işbirliği 25.01.2013

More Sharing ServicesPaylaş | Share on facebook Share on twitter Share on google Share on digg
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), "6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ve Yönetmelik" ile "FIFA U20 Dünya Kupası'nda alınacak güvenlik önlemleri" konularını görüşerek karara bağlandı.

TFF Başkan Vekili Ufuk Özerten ve EGM Güvenlik Daire Başkanı Bekir Akarsu'nun yönetiminde TFF'nin İstinye binasında yapılan toplantıya, Yönetim Kurulu üyeleri Edip Eren, Cengiz Zülfikaroğlu, Genel Sekreter Prof. Dr. Emre Alkin, Genel Sekreter Yardımcısı Özcan Şepik, Temsilciler Kurulu Başkanı Fatih Tanfer, ilgili birim müdürleri ile İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcıları, EGM ve İstanbul Spor Güvenlik Şube Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ve Yönetmelik ile FIFA U20 Dünya Kupası güvenlik önlemlerinin değerlendirildiği toplantıda alınan karar ve uygulamalar şöyle:

"-Kulüplerin spor güvenliği konusunda yeni yasa ve yönetmelikte belirtildiği gibi stadyum alanında daha detaylı olarak çalışma yapması, ilgili personel istihdamı ve sistemini oluşturması,

-Kulüplerin yetkin-nitelikli kulüp güvenlik sorumlusu ve taraftar irtibat sorumlusu ataması,

-Elektronik bilet sistemine geçilene kadar; üzerinde ad soyad, TC kimlik no bilgisinin yer alacağı bilet uygulamasına geçilmesine yönelik çalışma yapılması,

-Müsabakalarda spor güvenliği eğitimi almış özel güvenlik personelinin görevlendirilmesi, bu konuda ek eğitim ve sertifikasyon uygulamasına geçilmesi,

-Maçlarda 6222 Sayılı Kanun'a aykırı fiil işleyenlere yönelik uygulanacak yaptırımlara yönelik ilgili kanundaki eksiklerin tespit edilmesi,

- Stadyumların her yeni sezon öncesi yapısal sağlamlık, yangından korunma, ilk yardım, güvenlik (kamera sistemi, turnikeler, bariyer sistemi, taraftar giriş-çıkış sistemleri vs. ) ve acil aydınlatma sistemlerine göre, kamu kurum ve kuruluşlar vasıtası ile incelenmesi; uygunluk halinde "Spor Alanı Güvenlik Sertifikası"nın onaylanması, aksi haldeki statlara maç oynanmaması iznin verilmemesi,

- Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 6 ilde başlattığı Spor Güvenliği Şube Müdürlüklerinin çalışma ortamları ile Merkezi Spor Güvenlik biriminin ve Gözlemci Polis Sistemleri'nin gelişiminin koordineli olarak sağlanması,

- Spor Güvenlik Kurul kararlarını uygulamayan kulüp ve kurumlara, valilikler ile TFF tarafından yaptırım uygulanması,

-Gözlemci polislerin, ev sahibi olunan ve deplasman maçlarında taraftarların seyahat organizasyonunu takip etmesi, seyirden men cezası alan kişilerin takibi ile olası olayların önlenmesine yönelik rakip takımın gözlemci polisiyle koordineli çalışma yürütmesi,

- FİFA U20 Dünya Kupası kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü, iller ve statlarda güvenlik sorumluları ile takımlara güvenlik mihmandarının atanması."

Konular
66
MFC Puanı
40
TamSaha dergisinin Şubat sayısı yayında. Dünya ve Türkiye futbolunun gündemindeki konuları, röportaj ve dosyalarla ele alan derginin 100. sayısı da dopdolu.

Trabzonspor'un geçtiğimiz sezon oldukça yüksek bir bedel ödeyerek Polonya'dan getirdiği Adrian Mierzejewski, bu sezonun 10. haftasından itibaren yaptığı çıkışla gerçek futbol kimliğini bulmuş görünüyor. Polonyalı yıldız, yedek kaldığı dönemde ayrılmayı düşünmediğini ve asla pes etmediğini, Medical Park Antalyaspor maçına "ya şimdi ya asla" düşüncesiyle çıkıp attığı golle özgüvenini kazandığını anlatıyor: "Forma için yüzde 200 çalıştım..."

U20 Millî Takımımızın Dünya Kupası kadrosuna aday futbolculardan birisi var karşımızda. Darıca Gençlerbirliği'nde yetişen, Beşiktaş altyapısında gelişen ve ilk A takım deneyimini Mustafa Denizli döneminde siyah-beyazlı formayla yaşayan bir oyuncu. Şimdi kiralık olarak formasını giydiği Çaykur Rizespor'da Mustafa Denizli ile yeniden buluşmasını en büyük şansı olarak görüyor ve bu durumu Haziran ayındaki U20 Dünya Kupası kadrosuna girebilmek için fırsata dönüştürmek istiyor. Cumali Bişi: "Mustafa Denizli benim şansım..."

U20 Millî Takımımızın en yetenekli ve umut vaat eden oyuncularından biri. Bundan ötürü de bu yaz ülkemizde düzenlenecek ve bugüne kadar birçok yıldız çıkarmış FIFA U20 Dünya Kupası'nda göze çarpacak isimlerden biri olmaya aday. Doğup büyüdüğü Zonguldak'ta oynadığı dönemde oyun stili ve fiziğinden ötürü Messi'ye benzetilen genç sol açık, önce takımı İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da kendini kanıtlamak, daha sonra da Avrupa'nın yolunu tutmak istiyor. Enver Cenk Şahin: Belediye'nin Messi'si...

Ayrıca, "Millî Takım: Çek bir prova", "Genç Millî Takımlar: En çok oyuncu Fenerbahçe'den", "Kıdemli yabancılar: Onlar artık bizden biri", "Ege Kupası: Fransız hegemonyası", "Irkçılık kâbusu", "Johan Cruyff: Hem sahanın hem kulübenin dâhisi", "Lionel Messi: Altın Top koleksiyoncusu", "Chelsea: Londra'da Rus ruleti", "Yenilmezler!", "Futbol Ekonomi: Milan'da duraklama devri", "Sir Bobby Robson: İngilizlerin son şövalyesine saygılarla", "ABD'den bir Beckham geçti", "Nice mutlu senelere!" dosyalarıyla TamSaha'nın Şubat sayısında da futbol kültürünün değişik konularıyla, farklı bir içerik yer alıyor.

Konular
66
MFC Puanı
40
Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, "Halis Özkahya'nın ismi okunduğunda hakem arkadaşlarının kuvvetli bir şekilde alkışlayarak kendisine sahip çıkması, bence gelecek için hakemlik camiasına verilen en önemli mesajlardan bir tanesiydi. Böyle bir dayanışmanın hakem camiasını çok daha iyi yerlere götürebileceğine inanıyorum" dedi.

MHK Başkanı Alp, 8-11 Ocak tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen Üst Klasman Hakem Ara Semineri'ni TFF.ORG'a değerlendirdi. Seminerlerin her yıl sezon başı ve devre arası olmak üzere iki kez yapıldığını ifade eden Alp, her ay hakemler arasında da seminerler gerçekleştirildiğini ifade etti. Alp, "UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg ve hakem mentörleri John West Larsen ile Giovanni Stevanato ve diğer mentörlerimiz, hakemlerimize eğitimler vererek, kendilerini en iyi yerlere getirmeye çalışıyorlar. Bu seminerlerin çok büyük artıları var. Bizim hakemlerimize güzel ifadelerle, eğitici dersler veriliyor. Bu bakımdan hakemlerimiz oldukça şanslı. Hollandalı hakemlerin de sezon arası kamp döneminde Antalya'da olması bizim için bir şans oldu. Cüneyt Çakır ve ekibinin onların kampına giderek sunum yapması ve tecrübelerini anlatması, karşılık olarak Björn Kuipers ve ekibinin de bizim seminere gelerek çalışmalarını hakemlerimizle paylaşması ve böylece federasyonlar arası ilişkilerin bu noktalara gelmesi Türkiye Futbol Federasyonu açısından çok önemli" diye konuştu.

Düzenlenen seminerin sezonun ikinci yarısı için büyük önem taşıdığını vurgulayan Alp, kampın başından son gününe kadar birlik ve beraberlik gördüğünü, bu birlik ve beraberliğin ikinci yarıdaki maçlarda hakemlerin yönetimine son derece önemli katkılar yapacağına inandıklarını kaydetti.

"Aydınus ve Özkahya'nın moral ve motivasyonu hepimizi mutlu etti"

MHK Başkanı Alp, şöyle devam etti:

"Bence seminerdeki en önemli şey moral motivasyondu. Yönettikleri son maçlarda psikolojik anlamda etkilenen iki hakemimizi vardı; Fırat Aydınus ve Halis Özkahya. Başlarda, en çok çekindiğimiz şey onların moral durumuydu, ancak seminer boyunca iki hakemimizin de moral motivasyonunun son derece iyi olduğunu gördük. Kendilerinin yaşadıklarını ve ne gibi sıkıntılar çektiklerini zaten bizler de biliyoruz. Özellikle ben çok iyi biliyorum diyebilirim. Çünkü bu arkadaşlarımızla sürekli temas halinde olan ve günler boyunca onların moralini yaptığım konuşmalarla yerine getirmeye çalışan kişi benim. Bu bakımdan, arkadaşlarımızın mental açıdan iyi durumda olduklarını görmek hem beni, hem MHK üyelerini, hem de burada bulunan TFF Yönetim Kurulu üyelerini son derece memnun etti."

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile de seminerle ilgili bilgi alışverişinde bulunduklarını anlatan Alp, "Seminerle ilgili kendisine son derece olumlu mesajlar verdim. O da bu durumdan ötürü çok mutlu oldu ve tüm hakemlerimizi sevgiyle kucakladığını iletti. Dolayısıyla yolumuz aydınlık" dedi.

Seminerde Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig Kulüp Başkanları ile de bir araya geldiklerini belirten Alp, şöyle devam etti:

"Oturuma katılan bütün kulüp başkanları, öncelikle hakemlerimizi başarılarından dolayı kutladılar ve hakemlerimizin yapmış olduğu hataların dünyanın her yerinde yapıldığını, dolayısıyla bunu normal karşıladıklarını ifade ettiler. Bu açıdan da çok memnun olduk. Zira tenkitten ziyade hataların asgariye düşürülmesiyle ilgili konuşmalar oldu. Kısacası biz konuşmalardan çok memnun kaldık. Dediklerinden de ders çıkarmaya bakıyoruz. Bu konuşmalar içerisinde bizden bazı istekleri vardı. Biz de bunların notunu aldık. Bizim yapabileceğimiz, düzeltebileceğimiz ne varsa gereğini yapacağız."

"Halis Özkahya'nın kuvvetli alkışlanması mesajdı"

Seminerin en önemli olaylarından birinin 2013 yılı için FIFA kokartı takmaya hak kazanmış hakemlere kokartlarının takılmasının olduğunu vurgulayan Alp, "Bunu anlamlı kılan ve mutluluk duymamı sağlayan ise şuydu: Hakemlerimizin birbiriyle olan dayanışmasının en üst seviyeye geldiğini görmek ve Halis Özkahya'nın ismi okunduğunda hakem arkadaşlarının kuvvetli bir şekilde alkışlayarak kendisine sahip çıkması, bence gelecek için hakemlik camiasına verilen en önemli mesajlardan bir tanesiydi. Tekrarlamak gerekirse bundan dolayı gerçekten çok mutluyum. Böyle bir dayanışmanın hakem camiasını çok daha iyi yerlere götürebileceğine inanıyorum. Özellikle bunu vurgulamak isterim" şeklinde konuştu.

Alp, Cüneyt Çakır ve ekibinin 2014'te Brezilya'da yapılacak FIFA Dünya Kupası'nda görev alacağından emin olduğunu ve bu konuda hiçbir kuşkusunun bulunmadığını sözlerine ekledi.

Konular
66
MFC Puanı
40
More Sharing ServicesPaylaş | Share on facebook Share on twitter Share on google Share on digg
Hollanda Futbol Federasyonu'ndan FIFA Elit Hakem Björn Kuipers ve 2012 Avrupa Şampiyonası'nda birlikte görev yaptığı ekibi, Türk hakemlere tecrübelerini anlattı.

Antalya Mardan Otel'de düzenlenen MHK Üst Klasman Hakem Ara Semineri'ne katılan Björn Kuipers, kendisinin ve ekibinin bir maça nasıl hazırlandığını paylaştığı sunumunda, öncelikle kendisinin de Türk hakemler gibi profesyonel hakemlik yapmadığını, süpermarket zinciri işletmecisi olduğunu vurgulayarak başladı. Hollanda'da profesyonel hakem uygulamasına yakın zamanda geçildiğini ifade eden Kuipers, hakemlerin Hollanda Futbol Federasyonu'nda 1-5 yıl arasında sözleşmeler imzaladığını, performansa ve yaşa göre sözleşme sürelerinin uzatıldığını kaydetti.

Saha içerisinde hakeme saygıyı artırmaya yönelik çalışma yürüttüklerini ve bunu hayata geçirdiklerini anlatan Kuipers, 2012 Avrupa Şampiyonası'na 6 farklı bölgede kamp yaparak hazırlandıklarını söyledi. Turnuvada İrlanda-Hırvatistan, Ukrayna-Fransa karşılaşmalarında görev yaptıklarını belirten Kuipers, bu maçlardaki diyalogları içeren maç görüntüsünü Türk hakemlerle birlikte izledi.

Kuipers, ekibiyle Brezilya'da düzenlenecek 2014 Dünya Kupası'na hazırlandıklarını, bu turnuvada Çakır ve ekibiyle birlikte görev almak istediğini sözlerine ekledi.toLqa