• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Üç haftada basılacak, bir günde inşa edilecek

diShy

Onursal Üye
Üyelik Tarihi
27 Kas 2009
Konular
32,527
Mesajlar
50,861
MFC Puanı
2,550
Üç haftada basılacak, bir günde inşa edilecek

Hollandalı mimarlar, geçtiğimiz ay dünyanın ilk 3D yazıcıda üretilecek evini 18 ayda inşa edebileceklerini açıklamıştı. İngiliz mimarlar, kendi planlarını açıklayarak, üç haftada basacakları evi sadece bir günde inşa edebileceklerini belirtti.


1302173dprinted.hlarge.jpg


Dünyanın ilk 3D yazıcıdan çıkacak evi yakın zamanda karşımızda belirebilir. Hollandalı mimarla 18 ayda kumdan bir ev ‘basmayı’ planlarken, İngilizler çok daha kısa sürede aynısını yapabileceklerini iddia etti. İngiliz Softkil Design şirketi, ‘ProtoHouse’ adını verdikleri evin, lifli biyo-plastik malzemesinden üretileceğini belirtti.
Mashable sitesinin haberine göre, İngilizler kumdan ev basmayı planlayan Hollandalı mimar Janjaap Ruijssenaars’ı bir rakip olarak görmüyor, hatta bir yarış içinde olmadıklarını ifade ediyor. Softkill Design şirketinden Gilles Retsin, “Kumdan evi bir 3D yazıcıda yapılacak bir proje olarak görmüyoruz. Çünkü bir yapı basılacak ve içine çimento boşaltılacak. Bu tam olarak 3D ev basmak değil” dedi.


Softkill Design, tamamen yazıcıda çıkan materyal ile ev inşa edecek. Herhangi bir yapıştırıcı veya civata kullanılmayacak. Parçalar basıldıktan sonra, ev bir gün içinde monte edilecek. Retsin, “İnşaat malzemesi gerektiren bir işlem olmayacak. Kullanılan materyal son derece hafif, birbirine geçirilen ve oturan parçalarla monte edilecek” dedi.
 
Üst