• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
 • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
 • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Güncel USB Kayıt Oynatıcı Nedir

Hasan İskan

Şanlıurfa
Emektar Üye
Üyelik Tarihi
17 Ağu 2022
Konular
348
Mesajlar
2,017
MFC Puanı
26,020
Evrensel seri veri yolu (USB) plak çalar, vinil kayıtları çalabilen ve ses verilerini bir sabit sürücüde depolamak için dijital bir formata aktaran bir aygıttır. Bu dijitalleştirme işlemi, arşivleme amaçları için veya bir vinil kayıt koleksiyonunun taşınabilir mp3 çalarlarda veya bilgisayarlarda depolanıp yeniden oynatılmasını sağlamak için kullanışlıdır. Genel fono çıkışları olan analog bir döner levha kullanarak vinili sayısallaştırmak mümkün olsa da, bir USB plak çalar çok daha basit ve genellikle daha ucuz bir çözüm sunar.

Vinil temizleyicileri, analog kayıtları sayısallaştırmayı sayısallaştırmayı düşünme eğilimindedir. Vinil sesin belirleyici niteliğinin kaybolduğunu, çünkü analog sesin nüanslı frekanslarının dijital bitlere indirgendiğini iddia ediyorlar. Destekleyenler, nadir bulunan ve kırılgan vinil albümleri arşivlemek için bir USB kayıt oynatıcı kullanmanın, sonuçta bunların korunmasına yardımcı olduğunu ve paylaşmalarını kolaylaştırdığını belirtti.

Felsefi düşünceler bir yana, vinili başarıyla dijitale dönüştürmek için gereken tek şey bir bilgisayar, bir USB müzik çalar ve ses dönüştürme yazılımı. Bu tür ses dönüşümü için tasarlanmış çeşitli ücretsiz ve ücretli yazılım programları vardır ve çevrimiçi incelemeler, hangi belirli programı kullanacağınıza karar vermede yardımcı olur. USB bağlantısının niteliği göz önüne alındığında, bir USB kayıt cihazı, hemen hemen her işletim sistemiyle kullanılabilir.

Çoğu yazılım programının bir kaydı kaydetme ve dönüştürme işlemine katılan kendi özel prosedürleri vardır. En temel adımlar, USB kayıt oynatıcıdan gelen çıkış seviyelerinin yeterli olduğundan emin olmak ve istenen format ve sıkıştırma seviyelerini belirlemektir. Daha yüksek sıkıştırma seviyeleri, şarkıların bir sabit sürücüde daha az yer kapladığı ancak ortadan kaldırılan frekansların pahasına olduğu anlamına gelir. Vinil koleksiyonlarını arşivlemekle ilgilenen çoğu kişi, çizikler ve bulanıklık da dahil olmak üzere orijinal analog kayıtlarda bulunan kusurları korumakla ilgilenmektedir. Bu amaçla, dijital dosyalarında en az sıkıştırmayı veya sıkıştırmayı seçmezler.

Kullanıcılar genellikle şarkıyı şarkıya veya yan yana kaydetme seçeneğine sahiptir. Bazı programlar, bir albümü otomatik olarak izleme, şarkılar arasındaki boşlukları tanıma ve bunları ayrı parça dosyaları olarak ayırma yeteneğine sahiptir, ancak bu işlemin manuel olarak yapılması gerekir. İster şarkı ister yanlız olsun, kullanıcı dönüşüm işlemini izlemeli ve şarkı ve albüm bilgilerini elle girmelidir. Sonuç olarak, büyük koleksiyonların tamamen dönüştürülmesi ve düzenlenmesi yüzlerce saat sürebilir

Son yıllarda giderek artan bir şekilde Televizyonlar bir ya da daha fazla USB giriş(ler)i ile donatılıyor. Televizyonda bir USB sabit sürücüsünden veya USB çubuğundan fotoğraflar ve filmler oynatmaya çoktan alıştık. Şimdi, televizyon setlerine ek bir USB özelliği eklendi - USB Kaydı. Eğer son zamanlarda bir televizyon satın aldıysanız, USB Kayıt özelliğini destekleme şansı yüksektir, özellikle de orta değerde veya en son teknoloji olan bir televizyon aldıysanız.

USB Kaydı, USB aracılığıyla televizyona doğrudan bağlı olan harici bir depolama cihazına programlar kaydetmenizi sağlar. Harici HDD cihazınız temel olarak bir video kayıt cihazı gibi çalışır. Ayrıca, canlı televizyon yayınını duraklatmak için de kullanabilirsiniz.

Lütfen dikkat: Yalnızca Avrupa'da üretilen televizyonlar, USB kayıt özelliğine sahiptir. Birleşik Devletler'de üretilen modellerde bu özellik yasal nedenlerden dolayı devre dışıdır.

USB Kayıt özelliği ile birlikte, harici USB sabit sürücünüz, HDD/DVD kayıt cihazınızın ve hatta VHS video kayıt cihazlarınızın yerini alıyor.

Neye ihtiyacınız var?

Her şeyden önce, televizyonunuzun USB kayıt özelliğini destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz gerekir. 2010 yılından günümüze kadar, Samsung, Sony, LG, Philips, Panasonic, Toshiba, Sharp, Grundig gibi bilinen televizyon üreticileri, (bazı) modellerine bu özelliği eklediler. Aşağıdakiler gibi etiketler veya logolara bakın:
 • USB Rec/Play
 • USB Kaydı
 • PVR (Kişisel Video Kayıt Cihazı)
 • DVR (Dijital Video Kayıt Cihazı)
Emin değilseniz, televizyon üreticinizin web sitesine veya kullanıcı kılavuzunuza bakın.

Televizyon üreticileri tarafından günümüzde bu özellik üzerinde çok fazla durulmadığı için bu fonksiyonun gerçekten var olduğunun farkında olmadan USB Kayıt özelliği etkin bir televizyona sahip olmanız büyük olasılık taşıyor olabilir.

Bu özelliği çalıştırmak için yapmanız gerekenler şunlardır:
 1. USB Kaydını destekleyen bir televizyon
 2. Bir USB harici HDD: az enerji kullanımı ve sessiz çalışma özellikler nedeniyle 2.5”lik HDD cihazları tercih ediliyor olsalar da hem 2.5”lik hem de 3.5”lik HDD cihazları kullanılabilir.
 3. Dijital televizyon kanalları: USB Kayıt özelliği yalnızca dijital televizyon kanallarında etkindir - analog kanallarda değildir. SD, HD ve 3D'leri kaydedebilirsiniz.
Bazı üreticiler, harici güç kaynaklarına sahip USB sabit sürücüleri tavsiye ediyor, fakat yaptığımız testler, Verbatim 2.5”lik harici HDD cihazlarının, televizyon üreticilerinin %98'inde sorunsuz olarak USB girişinden güç alarak çalıştığını göstermiştir. Televizyondaki USB girişinden alınan güç yeterli olmadığı istisnai bir durumda, güç kaynağına sahip harici bir HDD cihazı çalışır. Üreticiler tipik olarak, görüntü kalitesinde kayıp yaşamayacağınız anlamına gelen 1:1 kayıt özelliğini sağlıyorlar.

Televizyonunuzda USB Kaydını Ayarlama

Harici USB sabit sürücünüzü televizyonunuzun USB kayıt portuna bağladığınızda, televizyonunuz ile birlikte USB HDD cihazınızı çalıştırmaya başlayabilirsiniz.
 1. USB HDD cihazını, televizyonun arka bölümündeki bağımsız bir USB portuna bağlayın.
 2. Şimdi USB sabit sürücüsünün televizyondan formatlanması gerekir, yani (eğer varsa) sabit sürücüdeki tüm mevcut veriler silinecektir. Çoğu televizyon bir USB HDD cihazının takılı olduğunu algılayacak ve USB HDD cihazını otomatik olarak formatlamanızın gerektiğini bildirecektir, fakat bazı modellerde menüye girmeniz ve "HDD'yi formatla" (veya benzeri) öğesini seçmeniz gerekir.
 3. HDD cihazı, özel bir formatta formatlanacaktır. Bunun ardından, HDD cihazı bu özel televizyona bağlanacaktır. Bu nedenle, bir televizyon programını televizyona kaydedemezseniz, HDD cihazını çıkarın ve programı başka bir televizyonda veya bilgisayarda izlemeyi deneyin.
 4. Çoğu televizyon, belli bir televizyon setinde başlatılmak üzere maksimum 8 ayrı USB HDD cihazına izin verir
 5. Bir program kaydetmek için, sadece uzaktan kumandanızdaki (kaydet) düğmesine basın (izlediğiniz kanalı kaydedecektir) veya yayınlanacak bir programı kaydetmeyi ayarlamak için zamanlama fonksiyonunu kullanın (Elektronik Programlama Kılavuzunuz ile birlikte) - bu, televizyon kapalıyken bile birçok televizyonda çalışır. Canlı televizyon yayınını duraklatmak için uzaktan kumandanızdaki (duraklat) düğmesine basın. Daha fazla bilgi için lütfen televizyon kullanıcı kılavuzunuza bakın.
 

Pamira

Moderatör
İçerik Üreticisi
Üyelik Tarihi
22 May 2019
Konular
2,802
Mesajlar
9,721
MFC Puanı
60,800
Emeğine sağlık, teşekkürler.
 

_bigguy_

Süper Moderatör
İçerik Üreticisi
Üyelik Tarihi
9 Eyl 2022
Konular
22
Mesajlar
4,539
MFC Puanı
41,980
Paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık 👍
 
Üst