• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Üstad Seyyid Kutub idam sehpasına götürülürken onun kelime-i şehadet getirtmesi için Ezherli bir âlim getirilir.

Hasan İskan

Şanlıurfa
Emektar Üye
Konular
348
MFC Puanı
26,020
Üstad Seyyid Kutub idam sehpasına götürülürken onun kelime-i şehadet getirtmesi için Ezherli bir âlim getirilir.

O; "Ey Seyyid Kutub! "Eşhedü enlailahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden Rasulullah" de" der.

Seyyid Kutub: "Sende mi?
Komediyi tamamlamak için mi geldin?

Şüphesiz biz "La ilahe illallah" dediğimiz için idam ediliyoruz.

Siz ise karşılığında ekmek yemek için, "la ilahe illallah", söylüyorsunuz!"

diye cevap verir.

Hasan İskan

Şanlıurfa
Emektar Üye
Konular
348
MFC Puanı
26,020
İmam-ı Azam Ebû Hanife… Küfe'de kaybolan bir koyundan dolayı yedi sene (koyunun öldüğü bilinene kadar) koyun eti yemeyi terk etti. Gerekçesi de kaybolan o haram koyunun eti. Yediği ete rastlayıp kalbinin nurunu söndürmesi idi. Her ne kadar haramın bizzat kendisi bilinmediği için günah ortadan kalkıyorsa da bu haram etin yenmesi gibi olduğundan dolayı İmam-ı Azam bunu terk etti. (Ahlakul Ulema. Muhammed Süleyman, s 100)

Hasan İskan

Şanlıurfa
Emektar Üye
Konular
348
MFC Puanı
26,020
İbni Subayh dedi ki:

Bir kişi el-Hasen'e kuraklıktan şikayet etti. Ona: Allah'tan mağfiret dile, dedi.

Bir diğeri ona fakirlikten şikayet etti, ona da: Allah'tan mağfiret dile, dedi.

Bir başka kişi ona: Allah'a dua et de bana bir oğul ihsan etsin dedi, ona da: Allah'tan mağfiret dile, dedi.

Bir başkası bahçesindeki kuraklıktan ona şikayet etti, ona da: Allah'tan mağfiret dile, dedi.

Biz böyle demesinin sebebini ona sorduk,

O da: Ben kendiliğimden bir şey söylemedim, çünkü yüce Allah Nuh Suresi'nde: "Rabbinizden mağfiret dileyin. Çünkü O, çok mağfiret edicidir. Böylece O, üzerinize semayı (yağmuru) bol bol salıverir. Mallarla, oğullarla size yardım eder. Size bağlar, bahçeler verir ve sizin için nehirler akıtır" diye buyurmaktadır." (Kurtubi, Tefsir)

Hasan İskan

Şanlıurfa
Emektar Üye
Konular
348
MFC Puanı
26,020
Ahmed b. Hanbel'in yanına girerek kendisine nasihatte bulunmasını isteyen bir kişiye Ahmed b. Hanbel şu şekilde cevap vermiştir.)

"Rızkı Allah (cc) üstlendi ise bu telaş niyedir? Cehennem hak ise bunca isyan nedendir. Dünya Fani ise dünyaya gönül bağlamak niyedir. Her şey Allah'ın (cc) kaza ve kaderiyle ise bunca korku niyedir? Münker ile Nekir'in sorgusu haksa dünya ile avunma niyedir?"

Adam Allah'ın kaza ve kaderine rıza göstereceğine dair kendi kendine söz vererek Ahmed b. Hanbel'in yanından ayrıldı.( İmlaat Fil-Akide)