• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

UX veya UI Designer Nedir

web24

MFC Üyesi
Üyelik Tarihi
14 Nis 2017
Konular
2
Mesajlar
2
MFC Puanı
0
UX Tasarım nedir?
Bu makalemizde size UX veya UI Designer'ın gerçekte ne anlama geldiği konusunda ekstra bilgi vermeye ve pratik bazı deneyimleri aktarmaya çalışacağız.

UX Tasarım Kullanıcı Deneyimi Tasarımı, UI Tasarım ise Kullanıcı Arayüzü Tasarımı anlamına gelmektedir. Her iki öğe bir ürün için çok önemlidir ve birbirine yakın çalışır. Ancak, mesleki ilişkilerine rağmen, rollerin kendileri, sürecin ve tasarım disiplininin çok farklı bölümlerine atıfta bulunarak oldukça farklıdır. UX Tasarım daha analitik ve teknik bir alan olduğunda, UI Tasarım, grafik tasarım olarak değindiğimiz şeylere daha yakındır; ancak sorumluluklar biraz daha karmaşıktır.

Bir (dijital) ürünün farklı bölümlerini tanımlarken şöyle bir benzetme kullanabiliriz.
İnsan vücudu olarak bir ürün hayal edelim, kemikler ve iskelet yapısı kodu temsil eder. Organlar UX tasarımını temsil eder, Yaşam fonksiyonlarını desteklemek için girdilere kıyaslamak ölçme ve optimizasyonu temsil eder. Kullanıcı arayüzü tasarımı vücudun kozmetik ürünlerini, sunumunu, duyularını ve tepkilerini temsil eder diyebiliriz. Acaba bana katılıyor musunuz.
"Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arabirimi (UI), alanımızdaki en karıştırılan ve yanlış kullanılmış terimlerden bazılarıdır. UX'siz bir kullanıcı arabirimi, tuval üzerine tokat atarcasına boyamaya çalışan bir ressam gibidir; UI olmayan UX, bir kağıt olmadan çizilmiş resme benzer, yanı kısaca her ikisi de bir birini tamamlar.

UI Tasarım nedir?
Daha eski ve daha pratik bir alan olmasına rağmen, "Kullanıcı arabirimi tasarımı nedir? "Çeşitli yanıltıcı yorumlarıyla cevap vermek zordur. Kullanıcı Deneyimi, etkili ve eğlenceli bir kullanım için bir ürünün optimizasyonuna odaklanmış görevlerin bir araya toplanmasıdır; Kullanıcı Arayüzü Tasarımı, iltifat, görünüm ve his, bir ürünün tanıtımı ve etkileşimidir. Ancak UX gibi, UI Tasarımcıları istihdam eden endüstriler tarafından kolayca ve sıklıkla karıştırılır.
Tabi bütün bunları anlatırken tamam da nereden başlamalı nasıl doğru pratik yapmalı diyorsanız işte burada da sizlere tavsiyem sektördeki en iyi wireframeleme ve prototipleme programlarından birisi olan Axure kullanmanızı öneriyorum. Ancak malum yabancı dil....

Bir önceki yazımızda yine tasarım kolaylıkları açısından Canva Online Grafik Tasarımı hakkındaki yazımızla bu makalemizi perçinlemenizi tavsiye ederiz.

Axure Hakkında

Axure RP hızla wireframes, prototip uygulamaları ve web siteleri için teknik özellikleri oluşturmak için önde gelen bir online araç ta diyebiliriz.
Axure RP uygulama tasarımcıları, wireframes, akış şemaları, prototip oluşturmak ve uygulamaları ve web siteleri için daha hızlı ve daha kolay özellikler daha geçerli araçları ile statik örnekler yaratarak sağlar.
Axure UX Design AracıKullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik kavramları ile birlikte tasarım süreci daha katmanlı bir şekilde ve kullanıcı deneyimleri test edilerek ilerlemektedir. Geleneksel tasarım yaklaşımı yerini önce eskiz çıkarma, wireframe, mockup oluşturma ve prototipleme gibi kavramlara bırakmaktadır.

Makalenin Devamını Buradan Okuyabilir siniz
Kaynak webtasarim
 

SouL

Yönetici
Üyelik Tarihi
8 Ara 2012
Konular
4,123
Mesajlar
11,259
MFC Puanı
29,870
@web24 paylaşım için teşekkürler. Forumumuzda link çıkışı yasaktır bilginize...
 
Üst