• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

vBulletin vBulletin 5 Kurulum Rehberi (Resimli Anlatım) ve Destek Konusu

mum

Özel Üye
Konular
2,214
MFC Puanı
1,030
Kuruluma başlamadan önce belirtmek isterim ki; lütfen nulled ve benzeri değiştirilmiş olan lisanssız versiyonlar yerine lisanslı versiyonu satın alarak kurunuz.

vBulletin Sistem Gereksinimleri
  • A supported webserver. Currently these include Apache and IIS
  • PHP 5.3.0 (Tavsiye edilen PHP 5.4 ve üzeri)
  • MySQL 5.1.5 (Tavsiye edilen Mysql 5.5 ve üzeri)
  • mod_rewrite, URL Rewrite or equivalent.
  • cURL or OpenSSL Support
  • JSON Support
  • XML Support

Kuruluma geçiyoruz
İlk olarak işleme başladan önce php dosyaları düzenlemeniz için notepad++ programını yükleminizi öneririm, düzenleme sırasında bomlu/bomsuz dosyaların haberiniz olmadan değişmesi ilerde problemler çıkartabilir.

vBulletin 5 dosyalarınız içerisinde kök dizinde yer alan config.php.bkp dosyasının adını config.php olarak değiştirelim. Adını değiştirdiğimiz config.php dosyasının içerisini düzenlemek için Notepad++ programıyla açtım, aşağıdaki gibi kırmızı alan içine aldığım 29 ve 38. satırlara kurulumu gerçekletireceğiniz tam link yolunu yazıyoruz.
wL2yYj.jpg

Sıradaki işlemimiz ise veritabanı ayarlarını config dosyasına girmek. Bu sefer kök dizinde bulunan core/includes klasörünün içerisine girerek config.php.new dosyasının adını config.php olarak değiştiriyoruz. Tekrardan adını değiştirmiş olduğumuz config.php dosyasını notepad++ ile açarak aşağıda kırmızı alana aldığımız yerlere veritabanı bilgilerimizi giriyoruz.
eo2jak.jpg

PHP:
$config[’Database’][’dbname’] = ’veritabanı adı’;
$config[’Database’][’technicalemail’] = ’email adresi’;
$config[’MasterServer’][’username’] = ’veritabanı kullanıcı adı’;
$config[’MasterServer’][’password’] = ’veritabanı kullanıcı şifre’;
Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra dosyalarınızı ftp sunucunuza atın. Bu işlem biraz uzun sürebilir. cPanel kullananlar vbulletin klasorunu zipleyerek ftp atarlarsa daha kısa sürecektir. Zipleyerek atanlar, atma işlemi bittikten sonra cPanel dosya yöneticisi girerek zip'li dosyayı çıkartabilirler. vBulletin dosyalarını ftp'nize attıktan sonra kurulumu başlatmak için;
PHP:
http://www.siteismi.com/core/install/install.php
Eğer ek bir klasor oluşturduysanız ve oraya kuracaksanız;
PHP:
http://www.siteismi.com/klasoradi/core/install/install.php

Tarayıcı üzerinden kurulum işlemini tamamlamak için adım adım uygulayın.
epjW0r.jpg

Krj22a.jpg

eW4QG4.jpg

KZWEO3.jpg

ve kurulum bitti :)
MiRaBiLiS; 'in sizler için kurduğu demodan görüntü
wL2nRa.jpg

Kurulumda sıkıntı çeken üyeler konu altına sorunu yazarlarsa kategoride görevli olan birçok arkadaş buradan yardımcı olacaktır.