• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Venezuela Nasıl Bir Ülke?

Sade

Emektar Üye
Üyelik Tarihi
6 May 2013
Konular
324
Mesajlar
4,250
MFC Puanı
38,380
Venezuela Güney Amerika Kıtası'nın en kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Kuzey tarafından Karayip Denizi doğusundan Gueyanabatısından Kolombiya ve güneyinden Brezilya ile çevrilidir. Bağımsızlığını 1811 yılında İspanyollar'dan kazanmıştır. Başkenti Karakas olan ülkede yaşayan insan sayısı 30 milyondan fazladır. Başkent Karakas ülkenin en önemli şehirlerinin başında gelir. Bunun yanı sıra Amozanas Sucre Merida ve Lara da başlıca önemli şehirler arasında yer alır.

Ekvatoral bölgede yer alması ve kıyı ülkelerinden biri olması dolayısıyla tropikal iklim ülkede hakimdir. Kıyıda bulunan bir ülke olması ünlü And Dağları'nı içermesi ve yağmur ormanlarına sahip olması sebebi ile biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Şehirler arasında sıcaklıklar yüksekliğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak kıyı kesimleri iç bölgelere göre daha sıcaktır. En fazla yağış Haziran ve Ekim ayları arasında gerçekleşir. Zaten bu dönem bu ülkenin kış mevsiminin yaşandığı döneme denk gelir. Venezuela'yı ziyaret etmek isteyenlerin Aralık ve Nisan aylarında gitmesi tavsiye edilir. Çünkü bu dönemdeki sıcaklıklar ve yağış daha elverişlidir.

Ülke ekonomisinin çok büyük bir bölümü petrole ve petrol ürünlerine dayanır. Dünyadaki en büyük petrol rezervleri bu ülkede yer alır. Zaten ülke ihracatının yüzde 90'ı petrole dayanır. Özel şirket yatırımları olsa da petrolün kontrolü hükümettedir. Petrolün yanı sıra madencilik de ülke ekonomisine büyük katkılar verir. Ham maddeler makine ve parça malzemeleri taşıt ekipmanlarıyapı malzemeleri başlıca ithalat ürünleridir. Dış ülkeler ile yaptığı ticaretin büyük bir bölümü ABD ve Porto Riko ülkeleriyledir.


Venezuela'nın resmi dili İspanyolca'dır. Ülkede İspanyolca bilmeyen insan sayısı oldukça azdır. Zaten onlar da kendi yerel dillerini konuşurlar. Venezuela devleti otuzdan fazla dili tanır. İngilizce bilen sayısı da oldukça fazla olup günden güne artış gösterir. Ülkenin güney kısımlarında İngilizce bilme oranı daha yüksektir.

Venezuela T.C. pasaportu olan kişilerden 90 güne kadar olan ziyaretler için vize istemez. Bu süre aşılacaksa vize alınması gerekir.
 

Master

MEGAForum
Yönetici
Üyelik Tarihi
8 Ara 2012
Konular
4,151
Mesajlar
11,377
MFC Puanı
33,310
Venezuela? Venezuela nasıl gidilir? Venezuela dili nedir?
 

Qasem

Üyeliği durduruldu!
Üyelik Tarihi
2 Eyl 2018
Konular
82
Mesajlar
1,599
MFC Puanı
110
Gidip görmek istediğim yerler arasında bulunuyor

Bilgi - İnanç - Eylem
 

Master

MEGAForum
Yönetici
Üyelik Tarihi
8 Ara 2012
Konular
4,151
Mesajlar
11,377
MFC Puanı
33,310
01.05.2019 Güncel
 
Üyelik Tarihi
25 May 2016
Konular
124
Mesajlar
3,093
MFC Puanı
8,290
Çok karışık bir ülke :sigara Dıj güjler rağat bırahmıya :sigara
 
Üst