Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Webmaster Nedir? Neler Yapar?

Ritsa

Bayan Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    5 Nis 2013
  • Mesajlar
    954
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Webmaster Türkçede ki karşılığı uzman anlamına gelmektedir.Web sitesini yayın hayatında kusursuz çalışabilmesi için devamlı çözümler üreten geliştiren ve web sitesinde yer alan problemleri çözebilen ve devamlı olarak web sitesiyle ilgilenen bir programcıdır. Webmasterler ayrıca güncel web scriptlerinde eklentiler üretebilen (wordpress vbulletin smf vs.) ve özgün script yazmak konusunda ise işine hakim bir program yazılımcısıdır. Webmasterler ile web tasarımcılar ayrıdır. Webmasterler sitede tasarım yapmazlar yapılan tasarımları websitesine uyarlamak için kodlama yaparlar ayrıca bu işi ücretsiz olarak yapan kişilere Webservant denir.. Bir webmaster programlamada; php asp ve veritabanı dilinde; mysql mssql dillerinden en az 1 tanesine sahip olmak zorundadır.
Genel olarak Webmaster nedir? Neler yapar Ne yapmaz.


Webmaster web sitesi geliştiren kişidir. İngilizcedeki master kelimesi bu terimde uzman anlamında kullanılmaktadır. Maddi kazanç için değil hayır için bu işi yapanlar kendilerine Webservant derler. Webmasterlar bir şirkete bağlı olarak ya da bağımsız çalışabilirler. Kendi tercihleridir. Webmaster'lar web teknolojileri ile ilgilenen ve onları üreten web sitesi ve web uygulamaları geliştiren kişilerdir. Sitenin daha çok programlaması ile ilgilidirler. Sitenin tasarımı ile web tasarımcılar ilgilenirler. Site içerikleri ile ise site yöneticileri ilgilenirler. Kodlamaları hayal güçleriyle alakalıdır. Webmasterlar .php veya .asp gibi bir programlama dilinin yanı sıra mysql mssql gibi veritabanlarının en az bir tanesine hakim olmak zorundadır. Küçük sitelerin webmaster'ları genelde sahipleriyken büyük sitelerde webmaster bir çeşit koordinatördür. Bu işi tam zamanlı bir iş olarak yapan insanlar olduğu için bir meslek olarak kabul edilebilir. Bir web sitesinin yönetimini üstlenen kişiye "Webmaster" adı verilir. Webmaster'ın görevi Web sitesininin tasarımını yapmak ve "çarpıcıcığını" korumaktır. Günümüzde bu işi tek bir kişinin yapması çok zordur. Bunun için genelde bir web sitesini birden çok kişi "takım" ruhuyla ayakta tutar.
 
Üst Alt