Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yaşlanan Erkek İhmal mi Ediliyor

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Erkeklerin 50 yaş sonrasında hormonlarındaki azalmalar ve diğer vücut sistemlerinde ortaya çıkan problemlerden dolayı birçok hastalıkla karşı karşıya olduğu ortaya çıkmıştır. Yaşlanma ile birlikte kan androjen ve büyüme hormon düzeylerindeki düşme yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, depresyon, şişmanlama eğilimine yol açmakta, özellikle kolesterol, lipid ve insulin düzeylerinde ortaya çıkan olumsuzluklar kas zayıflaması, kalp hastalıkları, diyabet, inme, osteoporoz ve prostat bezi hastalıklarının görülme olasılığında artmaya yol açmaktadır. Yine aynı nedenlerle libido azalması ve ereksiyon zayıflığıya yaşayan olan erkek cinsel hayatında da zorlanmaktadır. Doğası gereği erkek hastalıklarını ve zorluklarını çok ileri hale gelmedikçe ailesi ile bile paylaşmamaktadır. Yine yaşlanma gerçeği ile karşılaşılan adaptasyon ve kabullenme süreçlerinin getirtiği psikolojik zorluklar erkeğin bu özel yaşam döneminde zorlanmasına yol açmaktadır. Erkek eşi veya yaşam arkadaşının aynı yaşta ise menopoz dönemini yaşamasını, doktora gitmesini, koruyucu veya tedavi edici hizmetlerden yararlanmasını kabul etmekte ve sıklıkla desteklemektedir. Ancak kendisi sorunlarına daha geç çözüm aramaktadır. Kendisinden genç bir kadınla evli olan erkek ise daha sıkça yaşlanmanın getirdiği sorunları görmezden gelmekte, kabul etmemekte kendisine yardım edecek profesyonel desteği almakta gecikmektedir. Bu durum erkeğin eğitim, ekonomik durumu, kültür seviyesine bağlı olmaksızın görülmektedir ve erkekler için kadınlardaki menopoz dönemi kadar yaygın ve bilinçli bir bilgilendirme sistemi oluşturulmadığı için deerkek sıhhati yönünden ikinci planda kalmakta, daha çok hastalanmakta, hastalıkları geç teşhis edilmekte, daha sağlıksız ve kalitesiz bir hayat sürmekte ve daha kısa süre yaşamaktadırlar.

BELKİ İHMAL EDİLMEKTEDİRLER VEYA KENDİLERİNİ İHMAL ETMEKTEDİRLER?

Mart 2004 te yapılan Dünya Yaşlanan Erkek Kongresin de erkeklerin bu özel dönemine daha çok özen gösterilmesi gerektiği vurgulandı. Yeni veriler sunuldu, güncel tanı ve tedavi programları tartışıldı. Hayat tarzı değişiklikleri,diyet, egzersiz uygulamaları, vitamin ve destek tedavileri ile uygun olgularda androjen ve büyüme hormonu tedavisinin erkeklerin daha sıhhatli, mutlu yaşlanabilecekleri ; kendileri, sevdikleri ve toplum için daha üretken ve faydaları olabiler. Çeşitli disiplinlerde oluşan uzmanların işbirliği oluşaturulacak merkezlerde yapılacak tanı ve tedavi planlarının erkek kadar onunla birlikte sağlıklı, uzun ve mutlu hayat sürme isteğinde olan kadınlara da fayda sağlayacağı aşikardır. Bundan dolayı eşlerin yaşlanma süreclerinde organizyonu iyi yapılmış merekezlere birlikte başvurmaları, değerlendirilmeleri, bilgi almaları, oluşturulacak ÇİFTE ÖZEL bir tedavi ve takip planı ile mutlu ve sağlıklı yaşamalarını tavsiye ediyoruz.
 
Üst Alt