• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Yazılıma Nereden/Nasıl Başlamalısınız?

Konular
4,091
MFC Puanı
40
Herkese Tekrardan Merhaba Arkadaşlar,

Bazı arkadaşlarımız gerek Programlama Dilleri Kategorilerine, gerekse TurkHackTeam Yardım Merkezine;

- Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?
- Programlama Diline Nereden/Nasıl Başlamalıyım?
- Programlama Dilinin Bana Getirileri Nelerdir?

gibi daha nice soruları yöneltiliyor. Ben, bu konumda sizlerin bu sorularına yanıt bulacağız. Gelin öncelikle ilk soruyu ele alarak başlayalım.

Hangi Programlama Dilini Seçmeliyim?

Öncelikle Programlama Dilinizi belirleyebilmek için hangi alana yönelmek istediğiniz konusunda bir anlaşalım. Bu konuda yol ikiye ayrılıyor.

♦ Windows Uygulamaları mı yazmak istiyorsunuz?

♦ Yoksa Web Tabanlı Uygulamalar Yazmak mı istiyorsunuz?

1.Windows Uygulamaları Geliştirmek için Kullanılabilecek Olan Yazılım Dilleri

Microsoft C#.Net (.NET' e özgü çok popüler bir dildir)
C ve C++ (C With Objects)
Visual Basic 6 / Visual Basic.NET (.NET daha önemli)
Python
Delphi (Pascal dilinin gelişmişidir.)
Java
2.Web Tabanlı Uygulama Geliştirmek için Kullanılabilecek olan Yazılım Dilleri

HTML
CSS
Java / JavaScript
ASP
VBScript, C#, J#, JS ile ASP.NET
PHP
CGI / Perl (Pek kullanılmaz)
ColdFusion
2.Soruya geçelim.

Programlama Diline Nereden/Nasıl Başlamalıyım?

Öncelikle bir Programlama Diline başlamak için yukarı belirttiğim gibi bir Programlama Dilini seçmeniz şarttır. Bazı insanlar vardır biraz şu dilden biraz şu dilden öğreneyim der. Fakat bu bana göre kesinlikle yanlış bir ilerleme yoludur. Eğer gerçek bir Programcı olmak istiyorsanız, öncelikle bir Yazılım Dilini aklınıza gelebilecek tüm programları kendinizi kasmadan yazabileceğiniz seviyeye geldiğiniz zaman başka bir Programlama Diline geçmenizi öneriyorum. İki dili kesinlikle aynı anda yürütemezsiniz. Bu sizin için yarardan çok zarara dönüşecektir. Bu yüzden bu yolu hiç denemeyin derim. Ben şahsen Windows Uygulamaları geliştirmekten büyük bir keyif alıyorum bu yüzden de Microsoft C#.Net Yazılım Dilini tercih ederek güzel bir yol çizdim kendime. Bir çok arkadaşımız kendime nasıl bir yol çizmeliyim diye birden fazla konular açıyor. Sorunuzu bu konuda cevaplayacağım. Örnek olarak Microsoft C#.Net Yazılım Dilii ele alıyorum ben.

Gerçek bir programcı olabilmeniz için Araştırma Ruhunuz hiç tükenmemesi gerekiyor. Bir program yazarken hata geldiği zaman başkasına başvurmak yerine Google'da arama yapmanız gerekiyor. Örnek olarak sizi, bana şöyle bir soru yöneltir gibi duydum. "Peki Google'da ne diye aratacağız?, Nasıl araştırmasını yapacağız bu hatanın?"

Bir hata ile karşı karşıya geldiğiniz zaman o hatanın ne olduğu hakkında bilgi edinmeniz gerekli ve bu işlemleri yaparken kesinlikle sıkılmadan büyük bir zevkle yapmanız gerekli. Az önce dediğim gibi ben C# dilini ele alıyorum. Mesela başlangıç olarak bir tür dönüşümü yapıyorsunuz ve programınızı başlattığınızda bir hata alıyorsunuz. Programınızı derlediğiniz zaman çıkan hatayı baştan sona okuyun ki zaten kısa bir hata olacaktır. Hatayı kısalta kısalta türkçe hale getirin ve Google'da C# xxxxx hatası olarak aratın. Başlangıç seviye olarak bir çok kaynak düşecektir önünüze. İleriki, orta düzey seviyelerde ingilizcenizi geliştirmeye bakın. Sırf bir programlama dilini öğreniyorsunuz diye de tabii ki İngilizce kursuna gidin demiyorum. Fakat Programlama Dilini Geliştirme Ortamında bulunan ekranda gördüğünüz her şeyin türkçesini anında çevirebiliyorsanız bu ingilizce sizin için yeterli demektir.

İkinci bölüm olarak seçtiğiniz programlama dili konusunda internetten E-Kitap (Elektronik Kitap) olarak programlama dilinin adını yazın, aratın ve bulduğunuz tüm kaynakları e-kitapları bilgisayarınıza indirin. Daha sonra tabii ki bunlar yetmez. Başlangıç seviyesi olarak seçmiş olduğunuz Programlama Dili'nin kitaplarını edinerek satın alın. Fakat şuna özen gösterin. Eğer internetten alışveriş yapacaksanız size önerim Kredi Kartı kullanmayın. Bulduğunuz kitap ya da kitapların en ucuz nerede satıldığını internetten araştırın. Dediğim gibi araştırmaktan bıkmamayı öğrenmeniz gerek bu programcılığın ilk adımıdır. Kredi kartı ile satın almak yerine artık günümüzde bir çok e-alışveriş sitelerinde "Kapıda Ödeme" seçeneği mevcut. Ucuz gördüğünüz Programlama dilinin seçtiğiniz kitaplarını Kapıda Ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Kitap okumaktan hiç hoşlanmıyorsanız ki doğrusu ben de normal kitap okumaktan pek hoşlanmıyorum Yazılım üzerine kitapları okumaktan büyük zevk alacağınıza emin olabilirsiniz. Hiç bir satırı, hiç bir kelimeyi atlamadan kitabı baştan sona kadar okuyun ve kitabı kapatın. Şöyle bir düşünün ben bu kitaptan ne/neler öğrendim? Bunları Seçmiş olduğunuz programlama dili üzerinde kat-iyen kitaba bakmadan tamamen edinmiş olduğunuz bilgiler ile program geliştirin.

Daha önceden söylemeyi unuttum eğer Windows tabanlı uygulama geliştirmek için bir dil seçtiyseniz kesinlikle algoritmanızı geliştirmeniz gerekli. Algoritma, bir program yazarken programın mantığını nasıl yazdığınız, hangi yöntemler ile yazdığınızı öne süren en temel öğedir. Bu yüzden "Algoritma" üzerine kesinlikle en az bir kitap alıp okumanız gereklidir.

Eveet, geldik en son sorumuza.

Programlama Dilinin Bana Getirileri(Yararları) Nelerdir?

Programlama Dillinin/Dillerinin size bir çok yararı vardır. Tabii ki diyeceksiniz ki hiç zararı yok mu? Elbette var. Şimdi bu konuya değinip finish'i verelim.

Programlama dilinin size olabilecek yararları;

Yazılım Sektörüne girdiğiniz zaman dünyaya bakış açınız çok fazla değişecektir. Bir Programlama Dilini seçtiiğiniz ve başlangıç seviyesini bitirip iyi düzeyde Algoritma yazabilme sürecine geldiğiniz zaman; evden dışarı çıktığınız da her şeyi analiz etmeye başlayacağınızdan hiç bir şüphem yok. Etrafınızda gördüğünüz elektronik her şeyi birden bire analiz ederek bunların hangi algoritmaya yönelik olduğunu, nasıl çalıştığını düşünmeye başlayacaksınız ki bunlar sizin için büyük gelişmeler olacaktır. Daha sonrasında ise hangi konuda olursa olsun bir arkadaşınızla sohbete girdiğiniz zaman o konuya o arkadaşınızdan çok daha kızlı konsantre olarak konu hakkında bilgi paylaşımı yapacağınızı göreceksiniz. Çünkü bu konu tamamı ile Algoritma sınıfına girmektedir. Etrafınızdaki insanlar tarafından "Programcı" adı verilerek düşünüldüğünüzü bir düşünün gerçekten hoş bir durum. Çünkü her insan Programcı olamaz. Bu onun gerçek anlamda içinde olabilecek bir duygu, bir potansiyeldir. İleride çalışacağınız yerde olan rütbeniz/konumunuz Yazılım sektörü olacak ise hayatınız tam anlamıyla değişecektir. Sizden bir yazılım istendiğinde onu zevkle yapacak ve ay sonu geldiğinizde kendi kazandığınız parayı elinizde tutmanın ne kadar güzel bir duygu olacağını fark edeceksiniz. Yazılım Sektöründe aklınızın hayalinizin alamayacağı kadar çok para vardır. Elbette bu iş para ile değil zevk için yapılır bunu unutmayın.

Programlamanın size olabilecek zararları;

Aslında bu konuya fazla değinemeyeceğim çünkü olası pek bir zararı yoktur. Sadece bir program yazarken olası mantık hataları sizi delirtebilir. Fakat bu yüzden kesinlikle caymayın bu işten. Bir program yazarken bu sizin mantığınıza (Algoritmanıza) kalmış bir durumdur. Program yazma olayı gerçekten akıl almayacak derecede karmaşık bir durumdur. Bir satır kod yazarken bile oluşabilecek hatalar sizi deli edebilir fakat bu çıkan hatalar sizi delirtmesine izin vermeyip aksine hoşunuza gitmesini sağlamanız sizin için büyük bir avantaja dönüşecektir. : )